Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zajście w ciążę po zabiegu usunięcia przepukliny i plastyki pępka


Gość Kasia

Rekomendowane odpowiedzi

Po ciąży i porodzie (pierwsza ciąża) zauważyłam w pachwinie guzek, który ginekolog i pierwszy konsultowny chirurg początkowo błędnie zdiagnozowali jako powiększony węzeł chłonny (8 tyg. po porodzie). Następny konsultowany chirurg stwierdził niewielką odprowadzalną przepuklinę. Obawiałam się również, że pojawiła się u mnie przepuklina pępkowa, ponieważ pępek po porodzie nie wrócił do stanu sprzed ciąży, wygląda inaczej - jest płytszy i częściowo wystający, a nad nim powstało zagłębienie. Zauważyłam też rozstęp mięśni prostych brzucha na ok 1 cm. Chirurg potwierdził diagnozę o rozstępie mięśni brzucha, ale nie przepuklinie pępkowej (stwierdził, że jest to jedynie defekt optyczny). Obecnie jestem 6 miesięcy po porodzie i za miesiąc mam mieć zabieg usunięcia przepukliny oraz dodatkowo plastyki samego pępka. W niedługim czasie (tzn. w przeciągu 1-2 lat) planuję kolejne dziecko i zastanawia mnie, czy te zabiegi nie utrudnią zajścia w kolejną ciążę (np. przez zrosty) oraz czy po kolejnej ciąży nie będzie nawrotu przepukliny. Obawiam się też, czy zabieg plastyki pępka ma sens, jeśli mięśnie brzucha się nie zeszły i chirurg nie będzie w nie ingerował. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zabiegi nie wpłyną w żaden sposób na Pani płodność. Co do nawrotu przepukliny w czasie następnej ciąży - niestety może do tego dojść. Co do wskazań do zabiegu decyduje o tym chirurg. Oczywiście na zabieg ma Pani prawo nie wyrazić zgody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×