Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Obraz MR może dopowiadać enchondroma


Gość adam

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od jakiegoś czasu uskarżam się pobolewanie kolan, aby wyeliminować inne niż spora waga przyczyny wykonałem badanie rezonansem magnetycznym. W opisie prawej nogi poza lekkimi zmianami przeciążeniowymi znalazło się coś takiego: *W objętej badaniem dalszej części trzonu kości udowej widoczne jest ostrokonturowane ognisko o zrazikowatej strukturze i policyklicznym obrysie zewnętrznym. Wymiary zmiany wynoszą około 5x2 cm. Badana struktura jest hiperintensywna w obrazach T2 zależnych, o zmniejszonej intensywności w T1, ulega intensywnemu i nierównomiernemu wzmocnieniu po podaniu środka kontrastowego. Nie wykazano współistnienia ewidentnych zmian naciekowych otaczającego szpiku kostnego, zmian w korówce ani poszerzenia przekroju kości udowej. Obraz MR może dopowiadać enchondroma.* Próbuję w sieci trochę informacji pozbierać, ale nie jestem w stanie dotrzeć co oznacza *ostrokonturowane ognisko o zrazikowatej strukturze i policyklicznym obrysie zewnętrznym* oraz *korówka*. Wiem, że czeka mnie teraz ciężka przeprawa i bardzo mi zależy na zrozumieniu wszystkich aspektów. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrz: http://pl.wikipedia.org/wiki/Chrz%C4%99stniak korówka to zewnętrzna warstwa kości (kość zbita) *ostrokonturowane ognisko o zrazikowatej strukturze i policyklicznym obrysie zewnętrznym* to opis struktury zmiany (zmiana prosto ujmując niejednorodna, dobrze ograniczona, o zróżnicowanej strukturze) Trzeba z tym wynikiem pilnie skonsultować się z ortopedą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×