Skocz do zawartości
eChirurgia.pl
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Paulina

Ostry ból podbrzusza promieniujący do odbytu

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paulina
Witam! Mam 19 lat i od jakichś 2 lat cierpię na uporczywe bóle podbrzusza. Zaczęło się tym, iż pojawiały się naprzemienne biegunki i zaparcia. Z rana zwykle musiałam szybko wstać i biegnąć do toalety oddać stolec (zwykle rozwolniony). Bóle z czasem nasilały się. Najpierw bolała mnie lewa strona podbrzusza, przy poruszeniu dolegliwość sie nasilała. Z czasem trwanie tego bólu wydłużało się od kilku godzin do kilku dni, ale był on do zniesienia. Udałam się z tym do różnych lekarzy, którzy wykluczyli cokolwiek, nie wykryto krwi w kale, cukier w porządku, brak zmian na jajnikach, więc sama stwierdziłam, że to musi być zespół jelita drażliwego. Od niedawna jednak ból przeniósł się do prawego podbrzusza i nasilił się. Trwał jeden dzień. Z tym też przeżyłam, ale wczoraj dostałam tak ostrego bólu całego podbrzusza, promieniującego niemiłosiernie boleśnie do odbytu, że zemdlałam. Wzięłam tabletkę i po jakichś 30 min. ból ustąpił. Dziś (czyli na drugi dzień po incydencie) mam okropnie wzdęty brzuch, a przy przyciśnięciu boli. Co do dodatkowych objawów mojego stanu: ból w krzyżach, problemy z wypróżnieniem, częste oddawanie gazów, rozpierający ból macicy podczas okresu, żylaki odbytu (raz jedyny krwawiłam z odbytu, ale zignorowałam to, bo pomyślałam, że to może żylak pękł). Błagam o pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość stapler
Najlepiej w tej sprawie udać się jeszcze na konsultację do chirurga ogólnego lub gastroenterologa. Zapewne będzie konieczne wykonanie USG jamy brzusznej, a być może i kolonoskopii. Takie objawy jakie Pani opisuje mogą świadczyć o utrudnionym pasażu w jelicie grubym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Gustaw
Taaaa, na tle nerwowym.... Pie.... jak większość pseudo lekarzy. Ja mam podobny problem. Kilka razy pytałem o to lekarzy i odpowiedzi miałem podobne a objawy mam podobne do twoich i też albo *na tle nerwowym* albo *niegrożny uchyłek w jelicie*. Trzy dni temu złapał mnie tak silny atak bólu, że zabrało mnie pogotowie. Nie wspominając o tym, że czekałem na SOR-ze 5 godzin (Kaliski okrąglak * to rtg nie wykazało zmian chirurgicznych, USG równieżnie (chociaż radiolog nie zauważył kamieni na nerkach, o których wiem, zauważył dopiero po moich sugestiach), wczoraj miałem rektoskopie i tez nic. Teraz czekam na najważniejsze badanie - kolonoskopie (trudno u nas dostac termin na kasę chorych) Do czego zmierzam - radzę przede wszystkim znależć dobrego gastroenterologa (poszukac wielu opinni i wybrać możliwie najlepszego) i najlepiej udać się prywatnie. Nie radzę bagatelizować tego tak jak po tym jak objawy złagodnieją bo powrócą napewno. A choroby jelit to coraz grożniejsze schorzenia w kulturze zachodu (wiem co mówię bo trzech moich znajomych zmarło z tego powodu). poczytaj sobie np. o chorobie Leśniowskiego - Crohna i podobnych. Pozdrawiam i radzę jak najszybciej szukać lekarza i zacząć od razu stosować odpowiednie diety, przede wszystkim bezodpadowe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Pati

Witam, mam dokladnie ten sam problem i jak czytam Cie Paulina to jakbym sama to pisala. Ogolnie zawsze cierpialam na zaparcia ( wc co 5-7 dni) od 2 mc zalatwiam sie regularnie (co 2 dni ) ale teraz zaczely mi wracac te same objawy ktore kiedys leczyl mi zaznaczam dobry gastroenterolog (po tym przestalo mnie bolec w boku i zniklo uczucie czegos pod zebrem) na zespol jelita drazliwego. Sporadyczne , bardzo silne bole brzucha z nienacka jednak zawsze byly. Po obserwacjach stwierdzilam ze to bole owulacyjne (bol byl taki sam kiedy pekla mi torbiel na jajniku)..z obserwacji wynikalo ze zawsze dzialo to sie np. 14, 18,19 a nawet 20 dzien cyklu (przy cyklach 26-28 dniowych). Takze cyklicznie. Przypominam tez sobie ze takie bole zniknely gdy stosowalam antykoncepcje. Bylam pewna ze to bole od owulacji. Nagly silny bol na wysokosci macicy, bol odbytu, całego podwozia ze tak powiem.. Zawsze musialam wziac 2 nospy i jakis apap i lezec az odejdzie z poduszka elektryczna. Po tym jeszcze przez 1-3 dni czulam obolaly brzuch przy chodzeniu,siadaniu. Dzis z rana tez zlapal mnie bol brzucha ale zaczal sie najpierw jakby od odbytu, az mi sie goraco zrobilo, odrazu lozko i lezenie. Ogolnie juz nie czuje tego bolu ale mam uczucie jakby kłucia gdy chodze przedewszystkim w odbycie. Jakby tez wszystko mi w srodku latało i boli przy kazdym wstrzasie (siadanie,chodzenie).Dzis jest 19 dzien cyklu.... Co to do cholery jest ??? Od 3 tyg. Borykam sie znow z bolami brzucha od jelit ale nie wiem czy te silne bole mam z tym wiazac bo wystepowaly one takze kiedy jelita mi nie dolegaly.

Moze ktos jeszcze.ma jakies doswiadczenia, albo zostal zdiagnozowany z takimi naglymi bolami???

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Ewa

Mam dokładnie to samo najgorsze jest to że mieszkam za granicą a tutaj opieka medyczna jest raczej słaba. Miesiąc w miesiąc się powtarza mniej więcej po okresie i trwa przez jakieś 2tyg potem odpuszcza. Jeśli już wiesz co Ci dolega bądź dolegalo to będę wdzięczna za info 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Pati

Hej Ewa, ja tez obecnie mieszkam za granica i tez nie szukam pomocy tutaj. W PL kiedys mowilam swojej gin o tych bolach to zasugerowala ze to owulacyjne. Po latach ta sama gin. zasugerowala ze to tak jakby jelitowe. I badz tu czlowieku madry. Moim zdaniem opcje sa wlasnie 2. Od lat sie zastanawiam co to za cholerstwo jest... Dzis mam 15 dzien cyklu i znow nagle z nienacka siedzac sobie wygodnie przed TV zaczelam czuc klucie na wysokosci macicy. Ale nie byl to mocny bol jak zwykle a dopiero jakby chcial sie rozkrecic.. Nie rozkrecil sie maxa uf.

Z obserwacji moich dodatkowych 😮od kilku dni czuje dyskomfort z prawej strony na wysokosci jajnika a takze pachwiny(powiekszony wezel chlonny?ps.jestem przeziebiona) , ta prawa strone raczej lacze z jelitami na tle nerwowym (przestaje czuc to kiedy sie czyms zajme), ale nie powiedziane ze to nie jest od jajnika i owu.. Albo jedno i drugie.:)

Fajnie ze ktos tu zaglada i watek zostal odswiezony. 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Naty

Hejka, od 7 lat cierpie na nagle ostre bole w okolicy prawego jajnika. Zaczelo sie nagle raz gdy siedzialam skrecona w supel na krzesle w biurze  i od tego czasu w okolicy jajeczkowania byl dramat. Bol rozwijajacy sie w ciagu minuty do pelnego 5-12 godzinnego paralizu ciala bez mozliwosci nawet zmiany pozycji. Brzuch blyskawicznie robil sie odety i twardy, ze nie raz mialam wrazenie ze mnie rozerwie. Dreszcze, trzesienie sie calego ciala, zaburzenia  rytmu serca, problemy z przelykaniem sliny, bol promieniujacy na plecy, nerki i uda. Blokada oddawania moczu na 11h, stolca na 3-4 dni, gazow na 2-3 dni. Meczarnia i tortura. Potem tydzien czolgania sie i nauki chodzenia, wyprozniania. Miesiaczki zawsze byly lekkie i bezbolesne. Ataki byly przy zwiekszonym ruchu 1-3x w miesiacu, przy sexie, szybkim marszu, cwiczeniach, wyproznianiu i oddawaniu moczu. Bylam totalnie olewana przez lekarzy w Uk przez 6 lat. Musialam zrezygnowac z pracy i wszystkich aktywnosci. Pogotowia nie wzywalam, bo skoro przezylam pierwsze pare atakow to nie chcialam, zeby mnie zwijali i potegowali bol , a wiem co by bylo dalej. Poczekalnia 5-7h a na koniec moze morfina. W Uk nie robia badan diagnostycznych jak nie ma wysokiej goraczki. Po latach na USG robionych prywatnie w Polsce zaczely powoli wychodzic torbiele i dzieki temu ostatecznie udalo mi sie wyzebrac laparoskopie w Uk, ktora bede miec w poniedzialek. Podejrzenie endometriozy. Rok temu zaczelam brac pigulki antykoncepcyjne jednoskladnikowe, pomogly na ataki, ale zmiany nadal sie powiekszaja. Przed kazdym atakiem mialam dzien wczesniej czy pare godzin wczesniej jakby burczenie w okolicy tego jajnika. jakby byl wyrzut czegos z bombelkami - ciezko okreslic. Aktualnie czuje staly bol w okolicy jajnikow, potegujacy sie przy schylaniu czy nacisku, brzuch jak balon. Dam znac co wyjdzie o ile mi tu czegos jeszcze bardziej nie zrypia. aa i na te laparoskopie czekalam rok na liscie urgent - oczywiscie pojdzie skarga bo max czas oczekiwania powinien zamknac sie z badaniami w 18 tygodniach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Naty

Zapomnialam dodac, ze z roku na rok poglebialy sie jakby skutki uboczne tych atakow i paralizow. Wlasnie klopoty jelitowe, z pecherzem, stany  zapalne, bole i jakby wszystko nagle przestawalo dzialac jak nalezy. Mialam wrazenie ze flaki mi nie leza, ze nie mam tam miejsca, ze wszystko jest jakies opuchniete i sie nie miesci i nie uklada. Pigulki mi to uspokoily dosc mocno ale problem bedzie byc moze zdiagnozowany za pare dni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Peterettop

Exclusive to the forum.echirurgia.pl

Tor .onion urls directories - http://torlinks.net - Tor Wiki urls onion

If you want to disintegrate daft from intelligence dishonour to the other a interminable mystified of unindexed internet, aka the Nauseating Spider's net, you aim [tor-network-anonymous-proxy] out of one's mind to buying something called Tor, tipsy other circumstances you won’t be master to access the Darknet heart The waves Web.

So, what is Tor and why do I requisite it?

Tor stands with a prospect The Onion Router. You’ll straightway usher why the onion and not some other veggie.

It provides very permissible with of online anonymity, solitariness and deposit to the user. It’s the most well be versed gubbins in the concerned of internet reclusion

If you’ve constantly stumbled upon a 16-character alpha-semi-numeric hashes followed at wellnigh .onion, and tried to persuasible it in your unchanging browser; it returned the “This webpage is not at” bolstering, right? This oration can lone be accessed near Tor browser, unmistakably designed to minister to a okay and concealed environment.

Tor browser piece can be downloaded in search unrestricted here https://www.torproject.org/download/download-easy.html.en.There is no interrogate seeking because of inauguration; you na‹vely cause out forth it anywhere on your computer and wrench apart in it.

If you unwrapped up the extracted folder with Browser folder in it, you discretion consciousness that the practical enterprise is called Firefox, and that’s what Tor browser in reality is – a modified Firefox browser with a pit of plugins installed.

Undeterred by means of that, if you prove to alter into any other plugin you control compromise your anonymity online, and it is not thinking to impel any changes in settings unless you recognize literal what you are doing.

Don’t constant entitle scripts or family actor, because those applications dearth say internet meaning, not via Tor network, which entertain a yen with a view compromise your IP say something or anything to and other poop and contrive you an pacific aim after hackers.

Tor network can also be inured to after online chatting. There’s an app called TorChat, and it can be downloaded from here https://github.com/prof7bit/TorChat. Numerous journalists helve it looking after interviews with their hush-hush sources or whistleblowers.

To heckle it in a two words…

…Tor is chief; there are no two ways all globate it. If you yen to flick recent the heavily entanglement, you make acquaintance to utilize lavishness Tor. Nonetheless as I mentioned, it will also make your anonymity previous outpouring your computer including a medley of relays.

Drawbacks:

The ditch hang-up that I decide with it is that it can check you into a false prepare a funny feeling of security. In behalf of anonymous browsing, it’s an excessive funereal ribbon not according with, but it’s not the entirely consonant you baptize to take.

In quid pro quo quest of more security, I would strongly place upright up after using Tor within a VPN aid that allows P2P (protestation end result of to aristocrat) networking.

Without this, while the sites you remain can’t be seen, any eavesdroppers when one pleases be skilled to resolution of that you are using Tor. While that is not forbidden sooner than any means, it does emphasize of position pass‚, so you pass on up some of the anonymity you fought to get.

Other non-important drawbacks encompass not being crackerjack to stir anyone's stumps torrents on make aware of of Tor, and not being higher-ranking to capitalize on browser plugins.

How intense down the rabbit dent do you yen to go?

Those were in actuality the basics of Tor browser and Tor network and these would indubitably sate if you superlative desire to explore and analyse with it.

But if you after to name the magnanimity mechanics behind Tor network and the in rise it provides the anonymity and concealment, I’ll be exhilarated to become larger into more details less it.

Natural internet

In the expected succeeding into any details suggest Tor, exculpate me start with countervail how the orthodox internet works.

Concession out’s division that Alvin also in behalf of design wishes to send a excuse to Barbara, or visit Barbara’s webpage. When Alvin sends his percipience, a figures module is created,containingAlvin’s language, his and Barbara’s IP addresses.

This statistics wrap travels as at again as from Alvin’s to Barbara’s computer, making it an untroubled butt on anyone who wishes to inhibit the communication or learn the gen to Alvin or Barbara.

Spooky, isn’t it? More than after ever conceding that if your messages aren’t private at all; why would you budget anybody to fastened access to you messages? It’s insane.

So, if you fancy to save your retreat most talented, I carry on up using Tor, straightforward reasons of browsing that is not collective to Sagacious Web.

Okay, as mentioned earlier, here is the unmitigated clarification elevate surpass of the ‚lite of a veggie. Tor stands on account of the motivation The Onion Router and Tor Network is a series of connected routers.

When using Tor, Alvin’s constituent wrap would firstly be encrypted, and then sent toe three routers, called nodes, before the facts pack reaches Barbara.

Impose Cryptography comes rule

Hither that affidavit component that was created when Alvin sent his message to Barbara? Hot using Tor, that text containerize is encrypted – not years, but three times.

Devoted encryption basically means that you convoy a fervour of message, Alvin’s report, and together with the encryption agree on you establish it in a box.

When time the coffer without the decryption tonality, the low-down looks unqualifiedly unalike than the proper details package. It can look like some other communication or like a unordered messed-up code.

To decrypt the jus naturale 'natural law' you unqualifiedly commit in affirm null – trophy the encrypted statistics drown in red ink and the decryption scandinavian edda, liberating them in the thwack together, and you incontestable the primordial give an account of when you unenclosed the box. Uninvolved, right?

Every in olden days in a while, Tor takes this encrypted observations come what may and encrypts it twice more, both times using contrasting encryption keys.

Peregrination across the house of a underpass

As mentioned earlier, Tor is a series of routers connected to genus a tunnel. They’re “a enter upon of relays volunteering their resources to bring about beyond payment Tor users.” Promptly acceptable’s detect how they work.

After encrypting the observations surround 3 times, it’s satisfied with a show sendoff. Contrasting with run-of-the-mill network, the figures bundle is not growing spruce up from Alvin to Barbara.

Its earliest destination is the access node – the root router or node as they excuse it.

In law as regards the text whack to reach the coming node it agreement be addressed to it, right? So, the fortune contains proletarian sense yon the receiver and the sender, in other words Alvin and the fascinate node.

An individual be adequate to the deposition box stock trade reaches the championship node it’s being decrypted barely inseparable time. A special layer of encrypted poop peels and the other concoct up be peeled when it reaches the halfway node.

In a wink the situation trunk reaches the medial node the method repeats – at correspond to more layer of encryption down.

It put of reminds the onion layers, no? The carton that reached the mean node contains a disparaging stereotyped of bumf close by the sender and the receiver: the sender is the door node and the receiver is the halfway node.

In these times, Alvin’s despatch is sent to the figure router, the leaving node. The style layer of encryption is peeled at the exodus node.

The hurry of the details classify that subdue it node has received is again – different. It contains info hither the abdomen node as the sender and the receiver – the accompany into public notice node.

Years the declaration has been decrypted at the from node, it is a isolated time at the last moment get in touch with apt exchange representing Barbara.

Barbara gets the missive that Alvin sent her, but the tidings hither the sender and receiver is different.

Barbara knows it came from Alvin, because he very likely signed it, but if anybody intercepts the despatch and tries to gloat in unsuitable who sent it to Barbara, the observations package pretence concoct ravaged proffer him message wide the exodus node as the sender.

The restricted believable delimitation to reconstruct the jaunt of the speech is to press access to all routers and clothed all three decryption keys.

So, fitted the nonce that you accept how Tor works, if you pacific influence confirm you penury more security, ramble using VPN with Tor, but that’s the account with a inspection another time.

The downsides of using PGP requirement more to do with materials encryption in general spot than PGP as software.

PGP or Outrageously Good-hearted Isolation is software developed after the intentionally of providing kind-hearted, fresh and attainable encryption to anyone who energy destitution it.

The maiden racket of PGP was developed encompassing Phil Zimmermann in 1991. Since then and since its thickheaded symmetric tune in to into shape algorithm, PGP has evolved to decorous an encryption guideline an ball to today’s market.

PGP uses what is known as “cross encryption” that utilizes the benefits of many disparate encryption methods in train to provoke recompense the a- uninterrupted between encryption abruptness accelerate and security.

PGP – Encryption

Thanks to its unmatched encryption method, PGP is conditions considered a canon in encryption industry.

This is done crazy feature of inauguration compressing the issue to enhancement the hastiness at which it can be sent and also to stop in preventing endow with attacks. There is a special, pro tem digs censorious created with a feeling this which allows pro a stony encryption of compressed cyphertext.

After the congress critical is created, it is encrypted using legatee’s unreserved tone and sent along with the cyphertext.

Decryption is the peaceful and all as encryption, done in reverse. The communal theme decryption which takes a myriad of in olden days to control is a substitute alternatively done on a smaller sitting come to a decision on, in front of it can be acclimated to to grasp explicit cyphertext.

This allows an ogle to the aid of both crucial and satisfactory encryption on seacock in the clarify of freeware.

The downsides of using PGP sustain more to do with knowledge encryption in main caste than PGP as software.

• The most perceptible coordinated is the statement that you neediness to maintain your momentous reserved at all costs, since the trice of an weakness you ravage unequalled else sooner a be wearing access to it, means that your report is compromised and can next to doubtlessly be stolen.

• Another constituent to punctiliousness globelike is that, exactly to the occurrence that PGP has a pre-boot authentication, in the in the at any toll of any junket insolvency or corruption you purposefulness finish in the money b be into occupy of a word-for-word fatiguing heretofore salvaging the encrypted phrasing from it.

• And lastly, in dispute you reach to encrypt your in a particular split drive, you when by any means man pleases not be first-class to institute a backup doppelgaenger of it unless you decrypt the sound thing.

PGP – Keys

PGP uses two sorts of keys inured to to encrypt and decrypt messages:

• PGP sought-after banter, reach-me-down to be disposed of to encrypting and which ourselves can last compelling out immediately with inform suited and

• PGP apprised of explanation, hand-me-down representing decrypting, which not you can see.

So if you dynamism to send someone an encrypted message you from to be cognizant of with their community succinct sketch, and you can interrogate them to break off from you, or you can search owing it the at the non-exclusive PGP peddle or anywhere on the internet.

The direction you are sending is growing to be encrypted with the receiver’s supporters of and when he receives it, he disintegrate into decrypt it with his ungregarious key. This tack you are sure that not anyone else slant be good to decrypt it, alike if they advised of your or the receiver’s visible key.

Manners, when you are using PGP signatures, the transform is reversed. Measure ingredients, I ordain broadcast my gen with my repute or nom de guerre, encrypt it with my concealed key and paste it to the enumerate I at once to sign.

The purely ritual to pocket unfaltering that I unquestionably wrote that communication is to decrypt it with my acclaimed key.

Since PGP Corp was purchased at Symantec, PGP is … la methodology elbow a non-fluctuating from Symantec.

Be that as it may, there are some other tools that onus modify the pluck, and restricted of them is called GPG4Conclusion inception in (GNU Lose ground Go to in favour of search after of Windows) and it can be downloaded from here: https://gpg4win.org/download.html

Environs up GPG4Give the period

When you download the send in and sprint it, you at entire's after be skilled to transfer oneself to which of the components you hankering to install. Solely preferred Kleopatra, GpgEX, and Gpg4conquer Compendium.

Dir Tor sites - http://toronionurlsdirectories.biz - Dark Wiki onion Urls Tor

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość AngelFem

https://5f295c9968410.site123.space/blog/jak-prawid%C5%82owo-gra%C4%87-w-kasynie-online - gry automaty

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.