Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wole guzkowe z metaplazją kwasochłonną


Gość Marysia

Rekomendowane odpowiedzi

Czytałam odpowiedź tu na forum dotyczącą podobnego przypadku jak mój. Chodzi o wynik biopsji tarczycy Struma nodosa cum metaplasia oxyphilica czyli: Wole guzkowe z metaplazją kwasochłonną Ale nie ma tam poza tłumaczeniem żadnego komentarza.Proszę o coś bliższego co do tej diagnozy. Czy to coś poważnego, czy jedynie jakiś łagodny guzek?? Czy kwalifikuje się do operowania od razu czy za jakiś czas? Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wole, czyli powiększenie objętości tarczycy, w tym wypadku posiada strukturę guzkową, w której obrębie występuje przemiana prawidłowego dla tarczycy nabłonka w inny- nieprawidłowy. Nie jest to zmiana złośliwa. Radzę skonsultować się z lekarzem, który ustali dla Pani odpowiednie leczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam na bieżąco na forum artykuły dotyczące wole guzkowego z metaplazją kwasochłonną (wykryto u mnie zupełnie niedawno ten przypadek przy rutynowym USG tarczycy). Znalazłem na tym Forum tylko niestety tłumaczenie diagnozy z łaciny po biopsji. Brak w sumie konkretów* w moim przypadku guzek położony jest w prawym płacie* na razie ma wymiary 8.4mm*4.6mm. Lekarz prowadzący po obejrzeniu wyników zalecił hormony Euthyrox 75 a za pól roku ponowne USG tarczycy. No dobrze - ale na moje konkretne pytanie czy to łagodny guzek czy nie, czy można ,,przymknąć oko** i kontrolować czy też może raczej zoperować - nie otrzymałem jednoznacznej odpowiedzi!! Stąd wielka prośba o komentarz - jakąś podpowiedź* co tak naprawdę mi jest??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam! Rozpoznanie Z biopsji zmian w obu płatach i w cieśni tarczycy uzyskano normotypowe tyreocyty (rozproszone w grupach i niewielkich płatach )W aspiratach z cieśni część nabłonków z niepełną metaplazją kwasochłonną. Ponadto drobne i obfite (zwłaszcza w aspiratach z cieśni)skupienia koloidu. O braz cytologiczny odpowiada klinicznemu rozpoznaniu SN. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×