Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Puchnięcie ślinianki podżuchwowej


Gość jolkafasolka1

Rekomendowane odpowiedzi

Gość jolkafasolka1

Witam! Mam pytanie dotyczące ślinianki podżuchwowej, która puchnie.(zaczyna się swędzeniem i puchnięciem pod językiem, potem puchnie sama ślinianka, ale nie boli, raczej swędzi) Pojawia się to średnio 2 razy w tygodniu, często meczy pół dnia lub nocy.schodzi po poruszaniu językiem i wytryskaniem śliny.Na usg stwierdzono kamień w przewodzie , robiono zabieg rozcięcia przewodu ale kamienia nie było.Dolegliwości nadal są, a na usg nie widać ani kamieni ani nic podejrzanego,lekarz chce usunąć całą śliniankę.Moje pytanie brzmi jakie badanie można jeszcze zrobić aby nie usuwać całego gruczołu, a dowiedzieć się więcej ?czy przy usuwaniu ślinianki, usuwa się też jej przewód?co jeżeli w przewodzie zostaje kamień , dolegliwości pod językiem zostają? Co jeszcze może zatykać ten przewód jeśli nie kamień i zrost? Przepraszam za chaotyczną wypowiedz i tak wiele pytań. Dziekuję za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po usunięciu ślinianki, ślina nie jest przez gruczoł produkowana, więc nie ma co odpływać. Przewód ślinianki zostaje podwiązany i przecięty, czyli dalsza jego część pozostaje. Innym niż usg badaniem jest tomografia komputerowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość jolkafasolka1

Karolina ja też myślałam na początku, że to jakaś alergia, bo związane jest to często z jedzeniem , choć nie zawsze.Raz puchnie po zjedzeniu np.pomidorów ze śmietaną ,a innym razem w ogóle nic się nie dzieje.Laryngolog przestał mówić o usunięciu ślinianki, powiedział że będzie miał niedługo jakieś urządzenie, którym będzie mógł wejść do przewodu kamerką i zobaczyć co się tam dzieje.Może wtedy coś powiedzą konkretnego.Napiszę wtedy, może i tobie się takie coś przyda.W każdym razie nie zwlekaj z wizytą u laryngologa może u ciebie usg już coś wykaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×