Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Badanie płata z guza trzonu kości piszczelowej lewej


Gość Sylwia

Rekomendowane odpowiedzi

Miejsce pobrania: B ptat z guza trzonu kości piszczelowej lewej Rozpoznanie makroskopowe: Materiał w drobnych fragmentach Rozpoznanie mikroskopowe: Do badania nadesłano bardzo drobny strzępek skóry, tkanki tłuszczowej, tkanki łącznej włóknistej i kostnej o powierzchni 1,20mm kwadratowych. Powiedziano mi, że badanie jest prawidłowe. Szczerze powiedziawszy, mam wrażenie, że tu czegoś brakuje. Czy to może oznacza, że gdyby była nieprawidłowa tkanka byłaby wymieniona również?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie kolejnej biopsji - to nie jest byle co. Mam wrażenie, że zostałam oszukana. Rozdłubano mi nogę i coś zaniedbano: taka jest moja diagnoza. Sęk w tym, że moim lekarzom prowadzącym nie ufam za grosz - ten wynik *zaginął* im w szpitalu i przekazali mi go dopiero po dwóch miesiącach od pobrania materiału. Lekarz prowadzący powiedział, że widać dlatego nikt mnie nie informował, że badanie było prawidłowe. Oprócz tego miałam tomografię komputerową. Tam jest coś o zmianach w kości, są jakieś konkrety. Ręce opadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*W badaniu uwidoczniono rozległe pogrubienie warstwy korowej środkowej części trzonu kości piszczelowej, zmiany obejmują odcinek ok. 18-19cm. Grubość warstwy korowej maksymalnie wynosi ok. 11mm, pogrubienie korówki jest koncentryczne, z widocznym zwężeniem jamy szpikowej, na krótkim odcinku jama szpikowa z widocznymi pasmowatymi zmianami tkankowymi o dość wysokim współczynniku osłabienia - beleczki kostne lub inne struktury uwapnione. W zakresie objętym zmianami zarys powierzchni kości jest odcinkowo nierówny, nie uwidoczniono jednak odczynów okostnowych. Kość jest w niewielkim stopniu wygięta. zwraca uwagę obrzęk tkanki podskórnej goleni wzdłuż zmienionego odcinka kości piszczelowej Obraz może odpowiadać zmianom wrodzonym - metaboliczne? ch. Pageta? przebiegającymi z zagęszczeniem struktury kostnej lub zmianom pozapalnych.* Ze zdjęć rtg wynika, że to tylko lewa noga, choć obie kości są nieco wygięte. Byłam kiedyś otyła bardzo, ponad 30kg nadwagi, mam też niedoczynność tarczycy, jestem po strumektomii. Noga zaczęła mnie boleć najpierw w trakcie biegania (biegałam sporo), potem także w czasie chodzenia.Dlatego poszłam do lekarza. Poza tym z badań krwi - ostatnio TSH, ft3 i ft4 dobre - wg lekarza internisty. CRP 0,5mg/l. Morfologia też w porządku. Najbardziej mnie jednak interesuje, czy oni przypadkiem nie zaniedbali czegoś przy tej biopsji. Wyraźnie mi powiedzieli, że jest prawidłowe. wcześniej też nikt nie mówił mi, że szukają raka - mówili, że szukają powodu tych zmian w kości. Jednak - opis tkanek, jakie pobrane zostały, to chyba za mało? Już nawet w tej tomografii jest jakieś info na temat tkanki kostnej i podskórnej. czy mam prawo żyć spokojnie, i skoro mi powiedziano, że jest dobrze i mogę normalnie funkcjonować, to właśnie wrócić do normalności (ruch??? uwielbiam biegać!!) Czy zgłosić się z tym wszystkim do kolejnego lekarza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to na pewno nic złośliwego, za czym przemawia brak odczynu okostnowego. Aby wykluczyć chorobę Pageta radzę zbadać poziom fosfatazy zasadowej we krwi. Również konsultacja z innym ortopedą może odnieść dobry skutek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani Sylwio, minęło już trochę czasu od Pani wpisu, ale muszę zapytać, jak tam z nogą. Nie znam się na temacie przedstawionym ze strony medycznej, ale też kocham biegać i nie wyobrażam sobie, aby miało mi to być odebrane. Sama ostatnio miewam problemy z prawą kończyną i potrzebuję usłyszeć coś dobrego, co da mi nadzieję. Przepraszam, to nie najlepszy motyw, aby pytać o stan Pani zdrowia. Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×