Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Adenoma folliculare atypicum lobi sinistri glandualae thyreoideae


Gość Iwona

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 5 września miałam usuniętą całą tarczycę. Kompletny wynik brzmi: struma colloides cum signis hyperactivitatis (mat 1 i 2) adenoma folliculare atypicum lobi sinistri glandulae thyreoideae. Guzek otoczony grubą zeszkliwiałą torebką, która jest ogniskowo przekroczona przez utkanie nowotworowe. Komórki pęcherzykowe z cechami niewielkiej atypii (mat.2), a pod spodem jest napisane: 1-fragm.płata tarczycy 5 g (1x2x2cm) na przekroju jednolity, mało połyskliwy (2wyc.,1 bl.), 2 płat tarczycy 20 g (2x3x5cm) na przekroju matowe guzki, jeden w grubej torebce 1,5 cm (4wyc.,4 bl.). Bardzo proszę o wytłumaczenie tego wyniku, bo moja endokrynolog nie była w stanie określić jednoznacznie wyniku i każe mi cierpliwie czekać na telefon od niej po konsultacji z innym lekarzem, ale ja nie wytrzymam tego stresu czekania, bo czuję że z dnia na dzień jest ze mną coraz gorzej psychicznie i jestem bliska załamaniu o ile to już u mnie nie nastąpiło. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik badania histopatologicznego po polsku brzmi: wole guzkowe z objawem nadczynności, gruczolak pęcherzykowy, nietypowy, lewego płata gruczołu tarczowego. Wynik jest rzeczywiście troszeczkę niejednoznaczny. Prawdopodobnie endokrynolog musi się jeszcze skonsultować z onkologiem. Guz jest gruczolakiem czyli zmianą nowotworową typu łagodnego. Wycięcie takiej zmiany całkowite wraz z tarczycą nie wymaga już dalszego leczenia onkologicznego. Jednakże budzi wątpliwości tylko fakt, że torebka guza jest częściowo przekroczona przez komórki gruczolaka. Raczej w zmianie łagodnej rzadko takie objawy wystepują. Zapewne trzeba ten wynik skonsultować z onkologiem. Jednak na Pani miejscu nie denerwowałbym się na zapas, bo w całym opisie histopatologicznym nie ma wzmianki o rozpoznaniu nowotworu złośliwego. Trzeba poczekać na ostateczną decyzję endokrynologa po konsultacji. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Malka Gdynia

Obfity materiał cytologiczny,zdominowany liczne rozproszone i w zespołach struktury drobnopęcherzykowe. Pojedyncze drobne krople gęstego koloidu. Nieliczne limfocyty. Tyreocyty małe, normobarwliwe, bez niepokojących zmian cytologicznych. Wniosek: Obraz tzw. guzka pęcherzykowego płata lewego tarczycy(tumor follicularis lobi sinistri thyreoideae). Proszę o wnioski. Z góry dziękuję. Malka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o interpretację i przetłumaczenie wyniku biopsji tarczycy. Dziękuję. Materiał z dolnej części prawa lewego: normotypowe komórki pęcherzykowe tarczycy w płatach, grupach i rozproszone oraz koloid. Wniosek: Laesio benigna partis inferioris lobi sinistri glandulae thyreoideae.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość anna SZCZECIN

Witam!!! Jestem 14 dni po opercji usunięcia lewego płata tarczycy z powodu guza, który okazał się gruczolakiem. mam pytanie czy jest różnica pomiędzy gruczolakiem a gruczolakiem pęcherzykowym.Z góry dziękuję za odpowedź .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Niestety nie mogę nigdzie znaleźć przetłumaczenia: Struma colloides nodosa Adenoma folliculare Struma colloides nodosa partim adenomatosa (adenoma folliulare ) Prosze o przetłumaczenia. Z góry dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×