Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

W górnym rectum okrężnicy policykliczny naciek dna


Gość Agnieszka

Rekomendowane odpowiedzi

Moja mama miała kolonoskopię. W opisie badania stwierdzono: w górnym rectum okrężnicy policykliczny naciek dna długosci 5 cm - pobrano wycinki. Wnioski: ca recti. Rozpoznanie histopatologiczne: Powierzchownie pobrane wycinki błony śluzowej jelita grubego z cechami dysplazji dużego stopnia zarówno w nabłonku pokrywnym jak i wyściełającym gruczoły. Brak blaszki mięsniowej błony śluzowej w nadesłanych wycinkach uniemożliwia ocenę stopnia naciekania. Bardzo proszę o interpretację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W badaniu kolonoskopowym wysnuto podejrzenie zmiany typu raka. Wynik histopatologiczny nie potwierdził tego rozpoznania tylko wykazuje formę przejściową komórkową, która może dać w przyszłości raka. Nie jest to wynik jednoznaczny. Radziłbym udać się do lekarza prowadzącego (najlepiej tego, który wykonywał kolonoskopię) - być może konieczne będzie powtórzenie badania i ponowne pobranie wycinków (wycinki nie pobrane z całej grubości śluzówki - mogą być niekompletne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłam wczoraj z mamą u lekarza. W piątek będzie miała rektoskopię, żeby ponownie pobrać wycinki. Dziękuję za szybką odpowiedź. Rodzice są dla mnie najważniejsi, mam tylko ich. Tata też leży w szpitalu, ma astme i szereg innych chorób. Bardzo się boję, że mama będzie miała nowotwór. Będę czekać na wyniki i dam znać co i jak. Jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już wynik badania histopatologicznego: *Wśród licznych fragmentów o utkaniu: Adenoma tubulo-villosum coli pojedyncze strzępki : Adenocarcinoma tubulare mucosecretans (G2) infiltrans et partim necroticans. Bardzo proszę o wyjaśnienie i ewentualne rokowania leczenia. Wiem, że to nowotwór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×