Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

W tarczycy zmiany ogniskowe z hipoechogeniczną otoczką


Gość Marzena

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę o wyjaśnienie mi mojego opisu usg. ** Echogeniczność miąszu tarczycy prawidłowa.W obu płatach normoechogeniczne, niejednorodne zmiany ogniskowe z hipoechogeniczną otoczką z przepływem o charakterze obwodowym, w płacie prawym kilka-największy przytchawiczo w rzucie bieguna górnego lito -torbielowaty z drobnymi zwapnieniami w jego obrębie o wym. 20x19x20mm, w płacie lewym pojedyńcze śr.5mm.Po lewej stronie szyi przynaczyniowo i w okolicy podżuchwowej węzły chłonne z tłuszczową wnęką śr.17mm** Lekarz radiolog proponuje weryfikację w BAC, Skierowanie mam do endokrynologa na koniec grudnia, gdzie powinnam się udać, czy do onkologa, czy endykronologa? Guzek nie jest czynny hormonalnie, badanie krwi TSH nic nie wykazało. ,wiem, ,że to może być zmiana nowotworowa,także ewentualnie rakowa, czy z opisu badania można wnioskować powiększenie węzłów chłonnych? Czy może być sugestia za np. zmianami zapalnymi tarczycy? Poza zmęczeniem i słabością nic nie odczuwam , żadnych bóli, duszności, chrypki. Proszę o poradę. Nie bardzo wiem co o tym myśleć., czy w ogóle szukać lekarza endokrynologa? Mam 49 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej z tym problemem udać się do endokrynologa. On musi decydować o dalszym postępowaniu i diagnostyce. Prawdopodobnie endokrynolog zaleci wykonanie biopsji cienkoigłowej zmian (guzów największych i być może też węzła chłonnego). USG raczej wskazuje na wole guzkowe tarczycy (zwyrodnienie tarczycy), a węzeł chłonny jest raczej pozapalny (stłuszczeniowy). Jednak, aby mieć ewidentną pewność łagodności zmian należy wykonać BAC. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×