Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Guzek podśluzówkowy dwunastnicy


Gość Krzysztof

Rekomendowane odpowiedzi

Dzien dobry.Borykam sie od roku z pewnym medycznym problemem.Otoz przypadkowo podczas badania TK jamy brzusznej wykryto u mnie poczatkowo guzek glowy trzustki.Po opuszczeniu Kliniki udalem sie do innego lekarza celem dalszej diagnostyki.Na oddziale endokrynologii wykonano badania hormonalne ,ktore byly w normie.Nastepnie wykonano badanie EUS gdzie stwierdzono guze podsluzowkowy dwunastnicy(ok 2cm).Slyszalemiz poki jest maly to lepiej usunac guzek(wiem,ze cala oklolica jest tez do usuniecia).Bylem na oddziale chirurgii ale zaniechali operacji,nie wiem dlaczego.Mam pytanie czy nalezy czekac dalej jak urosnie czy moze jest nadzieja ,ze sie cofnie.W sytuacjach beznadziejnych podobno podaje sie somatostatyne.Ile jest w tym prawdy.Dziekuje za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14.06.08 W badaniu TK stwierdzono pomiedzy glowa trzustki a czescia zstepujaca XIIy widoczne jest patologiczne ognisko 18x14x17mm ulegajace silnemu wzmocnieniu kontrastowemu wfazie tt badania.28.07.08oddzial enokrynologi wykonano badania Chromogranina A i DZM wynik w normie22.07.08badanie EUS w scianie zstepujacejwidoczny jest dobrze odgraniczony,jednorodny,hipoechogeniczny guzek podsluzowkowy zwiazany z miesniowka wlasciwa sciany XIIy .Zmiana ma 18x14mm.We wniosku guzek zwiazany z blona miesniowa..29.08.09 oddzial gastroenterologii wykonano badanie EGDS w ktorym pobrano material do badania histo-pat.Blona sluzowa XIIy bez zmian patologicznych.W blonie podsluzowej -ogniska utkania prawdopodobnie lagodnego nowotworu neuroendokrynnego.Synaptofizyna odczyn slabo +,ChromograninaKi76-niemiarodajne z powodu skrojenia materialu.10.09.08 badanie SPECT po podaniu tektrotydu znakowanego Tc99m.W badaniu nie stwierdza sie ognisk nieprawidlowego gromadzenia znacznika.Opisywana zmiana nie wykazuje ekspresji receptorow somatostatynowych.kolejna wizyta na endo 15.03.09 wykonano badania Chromogranina A 50.7ng/ml,bHCG *1.2mlU/ml,NSE 12.7ng/ml.DZM w normie.26.05.09 badanie SPECT wynik jak poprzednio(tu nasowa mi sie pytanie .czy np inny oznacznik by pokazal inny obraz.)21.07.09 kolejne badanie EUS tak jak poprzednio guzek nic nie urosl choc w badaniu EGDS troszki go okrojono.Mieli mi go wyciac no ale nie wiem czy jest to za trudny zabieg czy moze w tym wieku nie chca mnie okaleczac.wiadomo iz zeby to cos wyciac to trzeba zastosowac metode TRAWESSO.ew WHIPPLA.Czy przy badaniu EUS mozna zrobic biobsje by jakos nazwac ten guzek.Jak dalej z tym funkcjonowac,czy nie lepiej operowac jak jest takie male a nie czekac jak gdzies oplacze pozostale organy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie mnie też to się przytrafiło z tym że ja miałem robioną biopsje dwunastnicy cytuje Skrzep krwi z pojedynczym drobnym fragment tkanki nie nabłonkowej zbudowanej z komórek wrzecionowatych /prawdopodobnie tkanka łączna włóknista/-w/g mojej wiedzy jest to GIST niezłośliwy . U mnie ten proces trwa 3,3 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×