Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Otwarte złamanie paliczka, martwica i inne powikłania, staw rzekomy


Gość Alexandra

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku marca br. koń połamał mi 2 palce lewej reki: 3 palec - złamanie otwarte paliczka bliższego (praktycznie cała kość na wierzchu, wewnętrzna strona dłoni) i 4 palec - złamanie zamknięte paliczka środkowego. *Pomocy* udzielono mi w szpitalu nie nastawiając dobrze kości, przewiercając drutami Kirschnera mięśnie i dowiercając się do splotu nerwowego oraz odprawiając na dwie doby do domu. Następnego dnia w prywatnej klinice został wykonany kolejny zabieg podczas którego stwierdzono, iż wdało się zakażenie i pojawiły się zmiany martwicze w obrębie rany powstałej w wyniku urazu. Kolejne 6 tygodni trwała walka o palec. Niestety powikłania uniemożliwiały poprawne nastawienie i zrost kości. Na początku maja został przeprowadzony kolejny zabieg na otwartych palcach mający na celu poprawne nastawienie kości i wprowadzenie drutów kirschnera. Przy 3 palcu konieczne było usunięcie pozostałości po zapaleniu i oczyszczenie odłamów kostnych. Zabieg był udany, a kości idealnie nastawione (obraz z podglądu na sali operacyjnej potwierdzone późniejszymi zdjęciami rtg). Nie było większych problemów z gojeniem. Co prawda rozeszły się szwy, relatywnie szybko się to zagoiło. Zdjęcie rtg po 6tyg usztywnienia pokazało częściowy zrost w 3 palcu. Rokowania były dobre. Niestety niedługo okazało się, że w trzecim palcu krótszy odłam (przy stawie pomiędzy paliczkami) zsunął się z pozostałej części kości i zrotował deformując dodatkowo pobliski staw. Na szczęście nie wpływając mocno na jego ruchomość. Ponadto w miejscu wyjścia drutu pojawił się martwiak, który został usunięty w połowie lipca. Obecnie jestem w trakcie rehabilitacji. Dzisiaj rehabilitant stwierdził staw rzekomy, ponieważ odłamy kostne nie zrosły się ze sobą, na co prowadzący lekarze i rehabilitanci mieli nadzieję. Moja sytuacja jest następująca: mam zbliznowacenie na palcu w obrębie paliczka bliższego i stawu międzypaliczkowego 3-go palca po wewnętrznej stronie dłoni, a co za tym idzie ścięgna do plastyki, oraz staw rzekomy. Staw właściwy był przewiercany już 3 razy, a do tego jest odrobinę zdeformowany. Mam szansę jeszcze go doprowadzić do stanu użyteczności, więc nie chcę po raz kolejny go przewiercać. Mój zawód wymaga 10 sprawnych palców, a protezę stawu chcę zostawić sobie jako ostateczne rozwiązanie. Jakie mam teraz możliwości leczenia? Jaką drogę Pan sugeruje? Czy istnieje możliwość ponownego nastawienia i usztywnienia kości bez naruszania stawu? Czy można je skorygować przy okazji plastyki ścięgien? Jakie są jeszcze sposoby zespalania kości paliczków niż druty kirschnera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 lat i nie ma odpowiedzi ! Nie dziwie się.Lekarze unikają jak ognia odpowiedzi na te tematy,jestem w podobnej sytuacji .27-07-2017 IV paliczek dalszy zmiażdżony z przesunięciem ,usztywniony ,po 2 m-cach brak zrostu.Do lutego 2018 nic ,aż operacja z drutem i kolejne 2 m- ce udawanie ,że się zrasta .Nie! Informacja -martwica tegoż paliczka .I zostałam sama.Też unikają decyzji co dalej.Porażka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×