Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Niestrawione resztki pokarmu w stolcu


Gość Michał

Rekomendowane odpowiedzi

Czym może być spowodowane, że w stolcu pojawiąją się niestrawione resztki pokarmów: skórki z owoców (szczególnie z pomidorów i papryki), nasiona z pieczywa, a nawet orzechy (które są w całości). Miałem robione próby wątrobowe (ASPAT, ALAT, GGTP, fosfotaze zasadową) oraz badaną amylazę w krwi. Wszystko w normie, jednak fosfotaza i amylaza są przy dolnej granicy. Proszę o podanie jakie mogą być przyczyny. Czy stres może powodować, że te rzeczy nie zdążą się strawić? Gdzie powyższe rzeczy są trawione? w żołądku? Co można zrobić, aby wydłużyć czas trawienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie resztki roślinne są trawione przez powolny przepływ treści pokarmowej systematycznie i w żołądku i w dwunastnicy i w końcu jelicie cienkim. Możliwe, że w wyniku stresu występuje wzmożona czynność przewodu pokarmowego co wzmaga szybki przepływ treści pokarmowej. Nie jest to jednak jakiś groźny stan czy tez patologia. Można lekami zwolnić pasaż pokarmu, ale jeśli nie występują biegunki to raczej nie ma to absolutnego sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Część pokarmów trawiona jest już w żołądku, ale głównie białka, następny etap zachodzi w dwunastnicy i jelicie czczym tam trawione są już wszystkie pokarmy. Przyspieszony pasaż może wynikać właśnie np. ze stresu, niedokładnego rozdrabniania w ustach pokarmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panom za odpowiedzi. Czy takie leki na zwolnienie pasażu pokarmu są na receptę? Czy poza stresem jakaś choroba układu pokarmowego objawia się podobnie, tzn. niestrawionymi resztkami?? Czasem miewam rozluźnione stolce. Wydaje mi się, że są one spowodowane stresem. Ale nie jestem do końca przekonany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od około roku mam problemy jelitowe. Do toalety chodze średnio 4 razy na dobe, na poczatku myslalam ze to po prostu bardzo dobra przemiana materii, ale teraz sie troche boję... Robilam testy na wszystkie pasozyty, nic nie wyszlo. Ostatnio w trakcie załatwiania sie oddaje tez jednoczesnie duzo gazów, prawie codziennie mam biegunki, nie sa to jakies bardzo ostre stany ale jednak... Czesto tez widze niestrawione resztki pokarmow. Co to może byc? jestem przerazona po tym co wyczytalam w necie. Kolonoskopii tez sie boje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 34 lata. Ast i alt, amylaza w normie. Mało jem. Od bardzo dawna mam w stolcu całe kawały nie strawionego pokarmu, przeraźliwe wzdęcia a także zaparcia. Skąd mam brać siłę żeby zasilić mózg, chodzić, oddychać. Czuję jakbym miał przez to straszną niewydolność. Gastrolog jak mu o tym powiedziałem to tylko się zdziwił, że pokarm jest w jelitach dłużej przez zaparcia, a mimo to słabo trawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam lekturę nt. candidy albicans, to nic innego jak drożdże w naszym układzie pokarmowym, które *doszły do władzy* http://www.domrainmana.pl/2007/01/candida-albicans-cichy-zabojca/ http://www.vegamedica.pl/teksty/objawy-przyczyny-i-leczenie-przerostu-drozdzy-w-organizmie/#_Toc531880849

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem... Choruję na niedoczynność tarczycy i hashimoto- mam uporczywe zaparcia i ciągłe wzdęcia. W ciągu roku przytyłam 24 kg*( Mimo tego, że jem niewiele, mam zaparcia zauważyłam, że w moim stolcu pojawiły się resztki pożywienia. Czasem to nasionka a czasem właśnie części warzyw. Zastanawiam się co z tym zrobić??!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Ja również zauważyłam niestrawione kawałki warzyw (głównie papryka, pietruszka) o raz nasion (często jem musli). To wszystko jest praktycznie w niezmienionej formie. Dodam jeszcze, że cierpię na refluks żołądkowy, innych objawów nie zauważyłam,żadnych biegunek, zaparć, gazów - stolec ma odpowiednią konsystencję i kolor, wypróżniam się regularnie rano. Jedyne co mi doskwiera to burczenie i przelewanie w brzuchu. Dodam jeszcze, że ostatnio miałam sporo stresu i perystaltyka jelit była nieco zaburzona, zjadłam musli o 18 a o 8 rano było już wydalone */ Co może być przyczyną takich dolegliwości, bo przyznam, że zaczyna mnie już to trochę martwic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę. Jestem 6 m-cy po porodzie. Od ok. 4 m-cy załatwiam się papką z dużą ilością niestrawionych resztek pokarmowych. Robiłam kolonoskopię - nic nie wykazała, próby wątrobowe oraz enzymy trzustki w normie. Natomiast w usg jamy brzusznej wykryta została zmiana lito-płynowa na 2,5 cm po prawej stronie przy macicy. Badanie ginekologiczne wykluczyło, że zmiana znajduje się na narządach rodnych. Czy chodzi o jelito cienkie? Taki typ zmiany może sugerować nowotwór, z tego co wiem... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj ludzie takie składniki jak papryka(w różnych kolorach),nasiona(szczególnie kukurydza) czy oliwki mają bardzo twarde skórki mogą one nawet pozostawać w organiźmie 72 godziny a żółta i zielona papryka zabarwić stolec na pomarańczowo to mija szybko do 5 dni i nie jest niczym nadzwyczajnym ani powodem do niepokoju ewentualnie gdybyście np kiełbasa była widoczna czy inne mięso w stolcu wtedy dopiero można mówić o nieprawidłowościach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luna.. kochani ja uwazam ze to przyczyna cywilizacji ... poniewaz mam ten problem od ponat 6ciu miesiecy zaczcelo sie bulami brzucha ladowalam 7 razy na pogotowiu wizyty i do domu.... slabosci ,mdlosi,stracilam takze apetyt schudlam 14 kg. lekarza roskladaja rece bo zostaly wykonane wszystkie badania ...TK. Z KONTRASTEM calego brzucha .badania z krwi i kalu na wszystkie pasozyty .robaki grzyby.bakterie wsztstko ok.Gastroskopia ,Kolonskopia ,badania na czustke i watrobe jakie tylko znal lekarz ..wszystko ok.CANDIDA -ALBICANS nie wykryto ....jezyk bialy i kupy z z niestrawionymi resztkami pokarmu i do tego odbarwione no i co wy nato kochani forumowicze....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×