Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zmiana powysiękowa miąższu płuc


Gość Mirek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 43 lata. W styczniu tego roku byłem chory (raczej przeziębienie) i miałem wykonane badanie RTG klatki piersiowej. Kontrolnie, nie w związku z przeziębieniem. Wtedy z opisu wynikało, że w miąższu płucnym jest cień wielkości 6 mm. Wykonałem więc badanie TK (początek lutego). Otrzymałem opis o następującej treści *Niewielka (12mm x 10mm) - residualna konsolidacja, najprawdopodobniej powysiękowa, na granicy segmentu 2-3 prawego płuca. Reszta miąższu bez zmian. Węzły chłonne nie powiększone.* Na początku tego tygodnia zrobiłem badanie kontrolne RTG. Otrzymałem opis *Brak istotnych zmian w porównaniu do zdjęcia poprzedniego*. Ponieważ zdjęcia RTK były wykonywan w innych ośrodkach niż TK, to dodatkowo jeszcze raz opisano wykonany wcześniej TK *Badanie TK - opisana zmiana odpowiada zgrubieniu opłucnej i ewentualne resztkowe ilości płynu w górnym odcinku dużej szczeliny międzypłatowej prawej*. W momencie wykonywania pierwszego zdjęcia RTG jak już napisałem byłem dość mocno przeziębiony. W sumie leczenie przeziębienia trwało dość długo jak na taką dolegliwość i jeszcze około 3 tygodni po wyzdrowieniu kaszlałem. Obecnie nie kaszlę. Nie czuję żadnych dolegliwości ze strony układu oddechowego. Nie męczę się podczas wysiłku mimo, że tygodniowo na rowerze przejeżdżam średnio 150-200 km. W marcu tego roku robiłem kontrolne badanie krwi i moczu. Wyniki były w normie. Czy zmiana powysiękowa nie powinna samoistnie zniknąć po upływie 6 miesięcy ? Czy taka zmiana może być początkiem jakiejś poważniejszej choroby ? Czy konieczna jest wizyta u pulmunologa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Pan zapewne zauważył jest to portal chirurgiczny i nie zajmujemy się tutaj problematyką internistyczną (czy też pulmonologiczną) dlatego odpowiedź może być mało wartościowa. Trzeba jednak stwierdzić, że czasami zdarza się, że po przebytym stanie zapalnym płuc lub opłucnej pozostają do końca życia zmiany zauważalne w RTG czy też TK. Są to zwłóknienia pozapalne, które jednak nie wpływają w żaden niekorzystny sposób na funkcjonowanie układu oddechowego. Proszę jednak jeszcze w tej sprawie skontaktować się z pulmonologiem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×