Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Operacja dodatkowej kostki


Gość Izabela

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu dowiedziałam się, że czeka mnie, jak to powiedział lekarz, *nie mała operacja*. Pewien czas temu zaobserwowałam u siebie tak jakby dodatkową kostkę, po wewnętrznej stronie lewej stopy, niżej niż kostka hmmm... *standardowa*. Od kilku miesięcy boli mnie w tym miejscu po długich marszach lub rano po wstaniu z łóżka. Ortopeda powiedział mi, że jest to wada wrodzona i że dziwi się dlaczego wcześniej nie byłam z tym u lekarza, bo leczą to zazwyczaj ortopedzi dziecięcy. Powiedział mi również, że tą kostkę trzeba bedzie jakoś ściąć i przeszczepić w tym miejscu ścięgna oraz, że około miesiąca nie będę chodzić do szkoły [w tym roku będę w klasie maturalnej]. Chciałabym się dowiedzieć jakie ryzyko dla zdrowia i sprawności stopy niesie ze sobą taka operacja. Czy stopa będzie w lepszej kondycji niż teraz? Czy będę mogła dalej cieszyć się górską wspinaczką, kilkugodzinnymi wędrówkami? Jak długo potrwa rehabilitacja? Skąd się pobiera ścięgna do przeszczepu i czy stopa dalej bedzie bolała? Czy możliwy jest *nawrót* choroby? Proszę o jakiekolwiek informacje, wszystko co pomoże mi dokonać decyzji. Naprawdę nie wiem co robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Pani zauważyła to portal chirurgii ogólnej i wypowiadają się tu specjaliści w tej dziedzinie medycyny. Bardzo trudno mi odpowiadać na takie pytania, tym bardziej, że dane kliniczne są znikome (co to za kostka? gdzie dokładnie zlokalizowana? jak wyglądają zdjęcia RTG? jaki jest ich opis?). Musi Pani poprosić o szczegółowe informacje na ten temat ortopedę, który się Panią zajmuje. Myślę, że zabieg będzie polegał na usunięciu dodatkowej kostki, prawdopodobnie narośli kostnej do które przyczepione są jak powiedział ortopeda ścięgna. Po usunięciu narośli trzeba będzie w nowe miejsce przymocować te ścięgna (przeszczepić jak powiedział ortopeda to znaczy stare ścięgna umocować, a nie pobrać nowe ścięgna). Rehabilitacja po takim zabiegu może trwać miesiącami (3-6). Raczej nie ma możliwości nawrotu choroby skoro to wada wrodzona. Ryzyko operacji oczywiście istnieje. O wszystkich powikłaniach poinformuje lekarz, który będzie Panią operował. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od około 2 tygodni boli mnie lewa stopa pod kostą, ból jest czasami mniejszy czasami większy, różnie ale nasila sie w nocy. Po zrobieniu zdjęcia RTG w opisie mam *kostka dodatkowa rzutująca się poniżej kości sześciennej* co to właściwie może znaczyć? chciałabym wiedzieć wcześniej gdyż termin do ortopedy mam dopiero za 2 tyg. proszę o wstępne wyjaśnienie.. dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, o co dla Pani chodziło. jako dziecko tez przeszlam taka operacje tych *dodatkowych kostek*. zanim doszlo do operacji mialam non stop skrecenia glownie stopy lewej. zapadla decyzja o usunieciu. zabieg polegal na wycieciu tych *narosli* czy nie wiem jak to nazwac, wyprofilowaniu srodstopia i *podwiazaniu* sciegien. kilka tygodni z dwiema nogami w gipsach, po zdjeciu zalecenie zeby chodzic z wkladkami ortopedycznymi w butach i wlasciwie to wszystko. szybko sie na nowo nauczylam chodzic (zaznaczam ze zagipsowane stopy byly dwie na raz). przy ktorejs wizycie kontrolnej lekarka prowadzaca stwierdzila ze mam koslawosc stop czy cos takiego ale nic powaznego. po operacji jestem juz ok 10 lat a ostatnio w lewej stopie doskwiera mnie bol w miejscu szwow, ciezko mi chodzic dluzej a dzis zaczelam odczuwac jakby szuranie w tym miejscu... jak masci zadne nie pomoga wybiore sie albo do ortopedy albo do fizjoterapeuty... pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Aniaa 2002

CZy w wieku 11 lat ile bede musiała chodzic z gipsem na nodze ?? Baardzo prosze o odpowiedz , bo moja mama chce mi załątwic taką operacje na tych wakacjach (2013) a ja mam zieloną szkołe ! :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć mam 15 lat i mam dokładnie to samo, tylko że ja mam na 2 stopach i mnie CIĄGLE boli. Lekarz powiedział mi dokładnie to samo że jest to wada wrodzona. Zapisał mi basen i rehabilitacje bo powiedział, że takie kostki raczej nie powinny boleć. Dodał, że jak do końca września 2014 roku nie przestanie boleć, będę miał operację. Pozdrawiam i jestem z wami duchem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ja tez mam stwierdzone dodatkową kość u prawej stopy i z lewej str.tez zaczyna powstawać i zapisane rehabilitacje, bo na razie nie będzie mi usuwał tych kości.Czy ktos miał jakies poprawy po rehabilitacji. Dodam ze boli gdy długo stoję, a pracę mam stojącą. Mam nosić wygodne buty i zero biegania tez się zastanawiam kiedy mogę zacząć z powrotem biegac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam 11 lat mam na drugiej kostce narośl dziś byłam u ortopedy powiedział że to dodatkowa kostka ja zapytałam czy takie rzeczy się usuwa on powiedział że tak nadal mnie boli ale nie tak bardzo :) mam pewne pytania czy taka kostke bierze sie w gips czy jest jakaś możliwość że coś się stanie z nia proszę o szybka odpowiedź błagam!!! Czy ktoś miał kiedyś takie coś ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zaczęły rosnąć "dodatkowe kostki" w wieku dojrzewania. Miałam chyba jakieś 14-16 lat. To było 30 lat temu. Byłam u ortopedy, który stwierdzil, że bardzo możliwe, że wkrótce przestaną mi dokuczac i można z tym żyć, chyba, że estetyka mi bardzo przeszkadza, lub jeśli wciąż by mnie bolały, to wtedy można zoperować.

Rzeczywiście po niedługim czasie przestały rosnąć i boleć i do dzisiaj nie odczuwam żadnych problemów.

Na jednej ze stóp jest bardziej widoczna, bardziej wystaje.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×