Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Stan wątroby i śledziony na podstawie badania usg i wyników badania krwi


Gość Justyna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam panie doktorze. Mam 30 lat. 4 tygodnie temu miałam pobolewania nadbrzusza i prawego podżebrza zrobiłam, więc usg jamy brzusznej - stwierdzono nieznaczne powiększenie wątroby i śledziony. Wynik usg: Wątroba jednorodna, normoechogeniczna, powiększona, wymiar a-p -ok.164mm. Pęcherzyk żółciowy bez złogów. PŻW w normie. Trzustka, obie nerki prawidłowe w obrazie USG. Śledziona jednorodna, powiększona - ok. 133x46mm. Duże naczynia nie poszerzone, węzły chłonne zaotrzewnowe i okołoaortalne niepowiększone. Zgłosiłam się więc do rodzinnego tam kazano mi zrobić wyniki krwi oto one; Morfologia: leukocyty 5.5tys/ul,erytrocyty 4.34mln/ul, hemoglobina13.3g/dl, hematokryt 38.1%, MCV 87.9 fl, MCH 30.8pg,MCHC 35.0g/dl, płytki krwi 203tys/ul, limfocyty 30.4%, inne(Eo,Bazo,Mono)0.5%, neutrofile3.3 tys/ul, RDW 12.3%, PDW 16.1 fl, MPV 9.1 fl, PCT 0.185% Rozmaz manualnie: Segmentowane 71%, kwasochłonne 1%, limfocyty 27%, monocyty 1% OB 8 mm/h, AIAT 11.9 U/I, AspAT 15.2 U/L, Bilirubina całkowita 0.65mg/%. Po tych wynikach skierowano mnie do szpitala tam zrobiono następne badania oraz powtórne usg jamy brzusznej. PROTEINOGRAM: białko całkowite 6,55 g%, albuminy 64,02%, globuliny alfa1, 2,70%, globuliny alfa 2, 7,60%, GLOBULINY BETA1 8,30%, GLOBULINY BETA2, 5,38%, GLOBULINY GAMMA 11,99% Po zrobieniu drugiego usg stwierdzono nieznaczne zmniejszenie wątroby i śledziony: Wątroba a-p - ok. 151 mm, śledziona - ok. 125x38 mm. Po tygodniu wypisano mnie do domu, a od kilku dni znów mam bóle. Nie wiem co to może oznaczać, nie stwierdzili nic groźnego, ani dalszego leczenia, a ból powraca ciągle? Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę powiedziawszy nie zauważam w wynikach przeprowadzonych badań zbyt dużych odchyleń od normy (poza niewielkiego stopnia powiększeniem wątroby i śledziony, które zresztą po hospitalizacji prawie całkowicie ustąpiło). W badaniach laboratoryjnych bez cech uszkodzenia miąższu wątroby i nadczynności śledziony. Dlatego raczej te bóle nie wyglądają na pochodzące ze strony wątroby lub dróg żółciowych. Brakuje mi wśród tych wszystkich badań gastroskopii, gdyż bóle w nadbrzuszu mogą być spowodowane patologią w zakresie żołądka lub dwunastnicy. Ważne by było także wykonanie Rtg odcinka piersiowego kręgosłupa celem wykluczenia dolegliwości ze strony patologii w zakresie kręgosłupa. Po wykonaniu tychże badań można zadecydować o ewentualnym dalszym postępowaniu. Obecnie doraźnie zalecałbym środki przeciwbólowe dostępne bez recepty z lekami ochraniającymi śluzówkę żołądka i dwunastnicy (przeciwwrzodowymi np. Ranigast). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panie doktorze. Mam 46 lat i zrobiłam rutynowe badanie usg.Wynik mam następujący. Wątroba powiększona (150mm w wym ap)o wzmożonej echogeniczności.Pęcheżyk żółciowy cienkościenny,bezkamiczy.Drogi żółciowe wew i zew nieposzerzone. żyła wrotna poszerzona do 18 mm,żyła śledzionowa poszerzona do 13 mm .Sledziona powiększona o wym.138x64mm. Wnioski. Cechy nadciśnienia wrotnego. Bardzo się martwię i proszę o radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są wszystko cechy marskości wątroby. Najlepiej w tej sprawie skonsultować się z hepatologiem. Na początku warto byłoby wykonać badania określające wydolność wątroby (morfologia, układ krzepnięcia, poziom białek i albumin, ASPAT, ALAT, fosfataza alkaliczna, GGTP, bilirubina).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Stefan M

Witam . Mam 50 lat . Robiłem badania lekarskie . Takie zwykłe badania lekarskie . Wyniki były następujące :ASPAT WYNIK 53 ALAT 155 LEUKOCYTY 10,3 LIMFOCYTY 45,5 INNE ( EO , BAZO , MONO) 6,3 NEUTROFILE 48,2 LIMFOCYTY 4,7 INNE (EO,BAZO,MONO) 0,6 NEUTROFILE 5 ERYTROCYTY 5,56 HEMOGLOBINA 15,8 HEMATOKRYT 46,4 MCV 83,4 MCH 28,4 MCHC 34,1 PŁYTKI KRWI 340 MPV 6,3 OB 8 GLUKOZA 100 CHOLESTEROL 258 PRO NEGATIV GGTP 125,9 HBs ANTYGEN - P/c anty HCV -. Badanie USG wykazało :Wątroba powiększona ok. 14 cm w linii środkow-obojczykowej , niejednorodna o wzmożonej echogeniczności , bez wyraźnych zmian ogniskowych . Drogi żółciowe , wewntrzwątrobowe nieposzerzone . Pęcgerzyk żółciowy cienkościenny - bez . Trzustka i śledziona nie powiększone , jednorodne . Nerki prawidłowej wielkości i warstwie miąższowej , bez cech zastoju. Obecnie , czasami odczuwam ucisk w prawym boku , poniżej żeber. Zażywając leki z dodatkiem mięty również odczuwam ucisk w tym że miejscu . Jestem zaniepokojony tymi objawami. Proszę o informacje dotyczące moich dolegliwości.Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry panie doktorze. W dniu 05,06,2009 prosiłam o radę Pana doktora( Ula). Poszłam do szpitala i zrobili mi tomograf komputerowy jamy brzusznej.Wyszło że nie mam nadciśnienia wrotnego , ale jest górna granica powiększenia żyły wrotnej 14 mm.Sledziona powiększona do 14 cm bez zmian ogniskowych. Szukają przyczyny skąd wzieła się górna granica żyły wrotnej. Zrobili mi gastroskopię, wyszedł mi polip o kraterowym wyglądzie. Pobrano wycinek do badania histopatologicznego.Wyszlo że w śluzie powierzchni obecne liczne małe bakterie spiralne /5/ Trzy miesiące czekałam na wynik haptoglobiny.Mam 0,78 norma od/ 30,00do 200,00/ Proszę jeszcze o radę Co to może byc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panie doktorze,robiłam USG jamy brzusznej,stwierdzono w okolicy wnęki wątroby pojedyńczy węzeł chłonny o wymiarze ok.25x10mm. Proszę o wyjaśnienie językiem laika co to oznacza ! Z góry dziękuję i pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Katarzyna

Na wyniku USG wyszła ątroba prawidłowej wielkości ,budowy i obniżonej echogeniczności miąższu z pozornym wzmożeniem rysunku zrębowego, mam pozatym wysokoa temperatue ok. 38,5 oraz bóle brzucha .Jestem na przyszły tydzień zapisana do heptologa ale bardzo się denerwuję,czy ten opis Panie doktorze jest grozny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Wiesłąw

Wyniki badań USG: wątroba powiększona do 16,5 cm o niejednorodnej i podwyższonej echogeniczności miąższu bez zmian ogniskowych. Rysunek naczyń wyraźny, bez cech poszerzenia układu wrotnego. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez złogów. Obraz jak w stłuszczeniu lub innym uszkodzeniu wątroby. Trzustka, śledziona, nerki - OK Ok. 6 lat temu chorowałem na żółtaczkę typu C i w dalszym ciągu się leczę (Ursofalk). Czy w związku z tą chorobą ww. opis można uznać za w miarę *przyzwoity*?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam pytanie,co może oznaczać poniższy wynik badania. Wątroba prawidłowej wielkości o zwiększonej echogeniczności co przemawia za stłuszczeniem z widocznym w prawym płacie wątroby nieprawidłowym ogniskiem wielkości 7 cm o zaburzonej niejednorodnej echogeniczności dobrze odgraniczone. Pęcherzyk,trzustka,śledziona prawidłowe,bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie doktorze, mój problem wygląda następująco 3 miesiące temu urodziłam córeczkę w 9 mies ciąży wykryto u mnie cholestazę wyniki prób wątrobowych przekraczały 304. Od 2 miesięcy odczuwam nieziemski ból pod prawym żebrem promieniując do pleców mostka łopatek traz doszły do tego wymioty na żółto i wodniste stolce. Wyniki Badań: USG -Wątroba nieco powiększona do ok 16 cm normoechogenna bez zmian ogniskowych - drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe zaznaczone szerokosci ok 3-4 mm -pęcheżyk żółciowy szer.ok 40mm cienkoscienny bez złogów w świetle -trzustga widoczna fragmentarycznie przez gazy jelitowe niepowiekszona bez cech wysiegu wokół - śledziona w normie -aorta ok -nerki ok -nie widac wolnego plynu w jamie brzusznej. CRP- 21.2 ALP- 156 %MONOCYTÓW- 2.9 %NEUTROCYTÓW- 76.2 PŁYTKI KRWI- 402 LEUKOCYTY- 13.72 MCV-72.4 MCH-23.7 NEUTROCYTY-10.45. reszta w normie. Panie doktorze co to może być ból jest tak silny że myslała że to zawal.. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×