Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Szczelina odbytu - stan i powikłania po operacji (dywulsja odbytu)


Gość Katarzyna

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Katarzyna

Dokładnie tydzień temu miałam operowaną szczelinę poprzez mechaniczne jej rozciągnięcie. W styczniu tego roku miałam wstrzykiwany botox, ale nie pomógł, a z tą chorobą walczę już ponad rok. Po operacji ból jest nie do opisania, ale oprócz bólu pojawił się pomarańczowy płyn wyglądający jak olej z bardzo nieprzyjemnym zapachem, czym może być to spowodowane? Jestem na diecie mój dzień wygląda tak: śniadanie - szklanka mleka, Lek - detralex podczas picia mleka Pół godziny później Zaldiar - lek przeciwbólowy Na 2 śniadanie 2 kawałki arbuza Na obiad rosół Na podwieczorek starte jabłko czasami z ryżem Lek - detralex podczas podwieczorku Pół godziny później Zaldiar by przespać noc Ostatni posiłek tj. podwieczorek jem o godzinie 18 i potem nic nie jem Dodatkowo uzupełniam płyny głównie sok Jabłkowy 2 litry do 2.5 litrów dziennie O godzinie 20 nasiadówka z kory dębu. Pół godziny później aplikacja kremu Proctis M, ale niestety po tygodniu dostałam uczulenia w postaci takiej, że za każdym razem jak go zaaplikuje to po chwili mam bardzo silne wypróżnienie i bardzo silny ból więc musiałam go odstawić, zamieniłam go na czopki Procto-Glyvenol 2 razy dziennie - przy szczelinie zawsze mi pomagał. Dodatkowo Piję raz na wieczór menthoparafinol 15ml i popijam również sokiem jabłkowym. Miałam również brać Colon C, ale ponieważ mam teraz ogromny ból staram się jeść jak najmniej by nie było zaparć ani problemów z wypróżnianiem. Jak długo potrwa rekonwalescencja i skąd ten pomarańczowy *olej* wyciekający przy każdym wypróżnieniu nawet przy oddawaniu gazów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gojenie takiej szczeliny jest długotrwałe i niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jakiekolwiek efekty w postaci słabnących dolegliwości mogą być zauważalne po około 4-6 tygodniach od zabiegu. Prowadzi pani rzeczywiście unormowany styl życia i właściwe leczenie, więc z gojeniem się nie powinno być problemu. Wydzielina jaką Pani opisuje wydzielająca się z odbytu może być spowodowana stosowaną dietą i lekami. Proszę spożywać więcej produktów bogato błonnikowych, redukować przyjmowanie parafiny, rozcieńczać soki jabłkowe wodą mineralną niegazowaną. Stolec ma być luźny, ale w normalnych ilościach (nie stosować głodówek). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój mąż jest także po takim zabiegu,kilka dni po nim pokazała sie cuchnaca wydzielina z odbytu,okazało się ze mąż ma martwice w tym miejscu i konieczny był nastepny zabieg,nie wiem co o tym sadzic, czy taki stan moze byc efektem nie udanego zabiegu?juz 3 tydzien mąż leży w szpitalu, dostaje silne leki przeciwbulowe,ile to jeszcze potrwa?skad ta martwica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalne powikłanie, które może się pojawić niezależnie od leczenia operacyjnego. Niestety leczenie jest trudne i długotrwałe. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Leczenie może trwać miesiącami. W skutek zajęcia procesem zapalnym naczyń odbytniczych, zamknięcia ich doszło do miejscowej martwicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o porade jaka dietę nalezy stosowac i co robic aby aby gojenie przebiegało sprawnie.Mąż dostaje bardzo silne leki przeciwbulowe na morfinie czy lekarz przepisze takie leki przy wypisie?Czy ta martwica moze się powtórzyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po operacji odbytu,wygląda na to goi się ładnie chociaz powoli,ale pojawil sie nowy problem,przy odbycie pojawił sie ropiejacy guzek,który boli,wycieka zniego gęsta biala ropa.co mam robic? co to może byc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: jestem po zabiegu tydzień, nic nie boli, nie krwawi. Krew leci tylko przy oddawaniu stolca czy to normalne,jak długo potrwa? Dodam że mam lekkie zaparcia, czy moge na nie brac lactulosum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich..jak tak się zastanawiam to żałuję że podjęłam zgodę na usunięcie tej szczeliny odbytu.Jestem miesiąc po zabiegu a jest gorzej niż lepiej..Przez pierwsze kilka dni miałam krew w trakcie oddawania stolca,a teraz wycieka mi jakiś żółtawy płyn..Do tego co najgorsze z odbytu wystaje mi nić chirurgiczna długości 2cm..masakra :-( skąd ona się tam wzięła? Pilnuję diety mam luzny stolec a mimo to ból jest..Jutro mam kolejną kontrolę..zobaczymy..Pozdrawiam wszystkich którzy męczą się tak jak ja..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po operacji szczeliny odbytu juz tydzień ,a mam zaparcia .Po laktulosum sie wypróżniłam ale zaczęłam znowu mieć krew na papierze toaletowym strasznie mnie piecze i swędzi .Nic nie jest lepiej niż przed zabiegiem jest tak samo.Czy może są jakieś komplikacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dilator stosuje się jak nazwa wskazuje w odbycie kręcisz nim w każdą stronę stosujesz go do około 3minut chyba że cie boli to przestajesz. w wkładasz go powoli i delikatnie możesz stosować na niego maść pomaga w jej dobrym rozprowadzeniu. ja też jestem po operacji 3 tydzień i krew się pojawiła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mialwm operacje szczeliny 4 doby temu.lekarz zlecil mi p/b Zaldiar i Ketonal.W drgiej dobie,juz w domu,zazylem po jednej dwa razy dziennie(chhyba za duzo)to nie odczuwalem bolu. Dostalem tez Polprazol(sile rozwolnienie) wiec po jednej dawce zrezygnowalem. Na luzne stolce pomaga mi len. Bol nieco lagodzi kora debu. Boli jednak jak cholera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku odpowiem na kilka pytań , które zostały wyżej postawione. Żółta, tłusta ciecz z odbytu jest po czopkach lub lekarstwie. Szwy , które Ci wychodzą są tam , ponieważ w trakcie operacji chirurg zszył szczelinę zakładając szwy. Szczelinę odbytu należy operować, ponieważ w późniejszym stadium mogą nastąpić niemiłe konsekwencje. Ja szczeliny nabawiłam się jakieś 4 miesiące temu a już chirurg stwierdził ,że jest to stan przewlekły szczeliny i jej brzegi były bardzo brzydkie. Teraz jestem po operacji szczeliny 4 doby. Wczoraj pojawił się stolec - 3x mnie ruszyło. Po każdym stolcu aplikuję Proctis M. 3x dziennie biorę przeciwbólowo Zaldiar i przed każdym posiłkiem 3x po łyżce Parafinę ciekłą. 2x dziennie robię nasiadówkę z kory dębu. Dziś miałam przykrą niespodziankę, bolało przed i po wypróżnieniu , dodatkowo czuję ,że szwa mi także wystaje z odbytu. Ból czuję nadal i zastanawiam się czy wszystko jest w porządku. W czwartek mam kontrolę chirurgiczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wczorajszym incydencie nie ma śladu, ból minął . Dziś cały dzień leżałam na łóżku i wcale nie czuję żadnych dolegliwości. Wstawałam tylko by zrobić sobie posiłek i do wc. Po bolesnym stolcu bardzo pomaga ta gorąca nasiadówka. Jeśli będą osoby zainteresowane chętnie podzielę się swoim doświadczeniem w przebiegu leczenia szczeliny. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grazyna

ja zkazdej rady skozystam bo moje cierpienie jest nie do zniesiena Jestem po zabiegu juz tydzien a bol jest jeszcze gorszy i krwi sie wiecej pojawilo do 2 dni w czasie oddawania stolca ja po wyproznieniu nie jesten do niczego zdolna przez kilka godzin jak nafaszeruje sie przeciwbolowymi to jakos zyje ale chodzic trudno bo i mnie szwy przeszkadzaja bo oprucz szczeliny mialam tez usuwane hemoroidy kiedy yen bol ustapi i czy jeszcze bede normalnie funkcjonowac? W sierpniu moja corka potrzebuje mojej pomocy przy wnusiu czy dam rade? ja poprostu sieboje ze juz nie bedzie tak jak dawniej z niczym juz nie bedzie tak jak bylo. Czy mam sie juz nazywac inwalidka? Boje sie jesc i chodzic do kibla ,ja nawet nie mam odwagi tam popatrzec i dotykac bo boli podpaski sa zawsze brudne i zapach jest przykry i utrztmanie higieny ,jak dawniej sprawia mi trudnosc ale staram sie Jednego czego pragne to zeby ten bol ,ktory porownac moge do uczucia jakby jakies robale zywcem wyrywaly mi cialo przy i w srodku odbytu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Malgorzata

Jestem piąty dzień po operacji hemoroidow, ból jest trochę mniejszy ale martwię się zbyt czestym oddawaniem stolca.W ciagu godziny potrafię iść dwa razy w nocy także. Stolec jest prawidlowy ale niewiem czy to normalne zeby tak*latać*co chwilę.Za trzy dni mam kontrolna niewiem czy siesię bać. Proszę o jakieś komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi lekarz stwierdzil przedwczoraj szczelinę.odbyt swedzial mnie od lutego,myslalam ze to owsiki..wkladalam sobie czosnek,lekarz sie smial&#128513* myslalam ze mi wisi hemoroid 18 lat od porodu 1 dziecka.on powiedział ze to jakas maryska*po niemiecku,bo mieszkam w Niemczech ale proktolog jest Polakiem.byl b.mily przy badaniu,delikatny..wyjasnil na czym polega moje swędzenie,namalowal schodząca wewnątrz kupie i czekającą na opuszczenie jelita.w tym momencie z wilgotnej kupki wycieka przez szczelinę mikrokropla fekaliowa i ona powoduje straszneeee swędzenie.mowil ze ta*maryska*czyli fałdka powstala od parcia i to jest rozciągnięty kawalek skóry odbytu.zaproponowal mi dilatator bo on ladnie te faldke rozciągnie,wygładzi i nie będzie ona powodem szczeliny bo juz jej nie będzie.posmaruje kokosowym olejkiem przyrząd i zaczynam od przyszłego tygodnia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję ten Dilator doodbytniczy (dr Kade), tylko później tak mnie jakoś brzuch dziwnie boli, te kiszki. Czy on mi tam czegoś nie uszkodzi, bo to jednak 8 cm tego wchodzi smaruję to maścią tranową, bo super poślizg jest. Skuteczność dobra, bo jak 6 tygodni temu odnowiła się ta szczelina i krew buchnęła z tyłka - zacząłem go stosować to zaraz przestała i już 6 tygodni nie widać. Robię to 1 raz dziennie ale tak 8 minut. Myślę o nacięciu zwieracza, czy ktoś miał i gdzie to najlepiej zrobić. To się wtedy samo zagoi i na zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Przez dwa lata stosowałem dietę : maślanka, biały ser, płatki owsiane oraz kurczak gotowany bez ostrych przypraw i lekarstwa takie jak proktis m, distreptaza i nitrocard. Przez dwa lata * leczenia* ... schudłem 30 kg,a ból nie ustępował i był coraz większy. Nie dodałem, że przez ten okres byłem leczony na hemoroidy :( Wreszcie dojrzałem do zasięgnięcia opinii u innego lekarza. Jakież było moje zdziwienie gdy jego diagnoza całkowicie różniła się od poprzedniej. Na pierwszej wizycie tak mnie już bolało.że nie było możliwe badanie palcem..Po prostu wyłem i zemdlałem.okazało się że mam przetokę okołoodbytniczą. Do dziś stosuję*dilatator i autorską maść tego lekarza. Kontrolnie odwiedzam *PRAWDZIWEGO SPECA *w swoim fachu raz na kwartał.Jem co chcę przyprawione nawet mocno chilli,a tyłek nie boli czego i Wam Wszystkim życzę :) PS.Dziękuję panie doktorze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×