Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Uszkodzenie i pęknięcie łąkotki przyśrodkowej


Gość Danuta z W-wy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Danuta z W-wy

Witam Pana Doktora.W lutym br. przewróciłam się i upadłam.Miałam złamaną rękę i zbite kolano.Po kilku miesiącach zaczęło bardzo mnie boleć kolano. Po wykonaniu rtg st.kolanowego okazało się , że jest pęknięta łąkotka i należy wykonać usg.Tak też zrobiłam. Ostatnie badanie wykazało : błona maziowa przerośnięta,nieco zwiększona ilość płynu w stawie-gr.płynu do 11mm.Fałd błony maziowej gr.do 7mm w okolicy przedziału bocznego.Uszkodzenie rogu przedniego łąkotki przyśrodkowej z linijnym pęknięciem-możliwość częściowego przełożenia róg tylny spłaszczony ze zmianami degeneracyjnymi III st.W łąkotce bocznej zmiany degeneracyjne II st.Więzadło rzepki , ścięgno m czworogłowego uda , więzadło poboczne (piszczelowe i strzałkowe)o zachowanej ciągłości bez zmian. W dole podkolanowym patologicznych zbiorników płynu nie uwidoczniono.Cechy usg lateralizacji rzepki. W związku z powyższym proszę Pana o wydanie opinii na temat usg. Prawdopodobnie musi być wykonana artroskopia-czy jest to konieczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Danuta z W-wy

Byłam dzisiaj na wizycie u ortopedy w szpitalu z wynikiem usg. Okazuje się , że jednak konieczne będzie wykonanie artroskopii i niestety nie obejdzie się bez niej.Wynik jednoznacznie wskazuje na to, że jeśli nie będzie wykonana artroskopia, to z moim kolanem z dnia na dzień będzie coraz gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem równo trzy tygodnie po artroskopii, lekarz nakazal cwiczyc z pelnym obciarzeniem - rehabilitacja. Nie zapytalam go czy moge np. biegac? Zastanawiam sie nad tym, czy jednak sobie nie zaszkodze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaonno ja artroskopię miałem robioną 7 lutego. Lekarz powiedział mi,ze bez względu na to czy otwarli, grzebali, usuneli coś w kolanie czy tylko podleczyli to nie ma znaczenia, a biegać można 1,5 miesiąca do miesięcy dopiero po zabiegu bo jeśli chcesz już biegać to możesz się liczyć z naderwaniem czegoś w środku bo wszystko jest tam naruszone i wymaga regeneracji stopniowo. Mi usuneli łąkotkę, podleczyli czy jakoś tak wiązadło krzyżowe boczne i odwineli jakiś fałd podrzepkowy co blokował mi kolano i się zawieszało..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzień dobry ja tez mam pytanie tez mam taka sytuacje jak osoby wyzej piszace .Bolało mnie kolano przez jakis czas poszłam do lekarza i na usg wyszło ze mam uszkodzona łakotke , miesien kolanowy,chrondomalacja i MFC 2 st zwiekszona ilosc plynu w klatce podrzepkowej glebokiej i zwiekszona ilosc w zachyłku bocznym i chyba nadrzepkowym narazie mam rehabilitacje chodze 3 tydzien ale noga co raz bardziej boli co to jest to mfc i co robic dalej z tym kolanem ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry, podczas trenowania ( robienia ciagow ) poczulem bol w kolanie, na drogi dzien pojawilo mi sie cos z prawej strony zepki lewego kolana, zrobilem usg, napisane na nim jest uszkodzenie łekotki przysrodkowej, i pas 11 mm plyny, najlepsze jest to ze mnie nie boli, tylko jest lekki dyskomfort. Co z tym zrobic ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić artroskopię ... laparaskopową ... leparaskopową ? ......... nie wiem jak dokładnie się nazywa ten zabieg ......... (nazwa odnosi się do użytych przyrządów) . OSTRZEGAM !!! Znieczulenie dolędźwiowe może spowodować trwały niedowład od pasa w dół ... a pod znieczuleniem ogólnym .... nawet można się nie obudzić !!! Nie straszę, tylko przypominam o ewentualnych komplikacjach ....... A ja żyję z łąkotką całkiem rozwaloną (nigdy się nie zrośnie !!!) ............... Nie mogę tylko kucać ..... ale biegam i nawet skaczę ........ a moja córcia (magister fizjoterapii) czasem robi mi *trakcje* nogi ........... i POMAGA !!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, Badanie RM wykazało u mnie cechy uszkodzenia chrząstki stawowej na powierzchni bocznej rzepki niepełnej grubości, oznaki uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej w zakresie rogu tylnego, które obejmuje jego powierzchnię tylną. Niewielka kolekcja płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej. Czy konieczna jest artroskopia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stan po urazie kolana. Cechy uszkodzenia łąkotki po stronie przyśrodkowej pod postacią szczeliny podłużnej widocznie głównie w tylnej części z towarzyszącymi zwłóknieniami przeciążeniowymi . Cechy niestabilności przyśrodkowej w postaci niewielkiego obrzęku i pogrubienia więzadła piszczelowego . Przedział boczny i łąkotka po stronie bocznej bez zmian . Prawidłowa ilość wolnego płynu wysiękowego w zachyłku nadrzeopkowym . ACL i PCL ciągłe. Wniosek: Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej i przedziału przyśrodkowego. Czy to wymaga leczenia ? Jeżeli tak to w jaki sposób ? po jakim czasie będę mogła znów grać w piłkę ręczną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam pęknięta horyzontalnie lakotke przyśrodkowej i po konsultacji z czterema dobrymi ortopeda i okazało się że tepy ból przy chodzeniu jest od chondromalacja IIIst punktowej rzepki i trzeba odbudować zanikły mięsień czworoglowy i inne by wzmocnić nogę a potem PRP osocze bogato płytkowe na odbudowę uszkodzonej chrząstki.Zadnej operacji jeśli to uszkodzenie nie było z urazu a ja jedynie za często kucalem.kucac nie muszę ale usuwanie lakotek to zbrodnia dla stawu.ngr analityki medycznej -wiec trochę się znam na anatomii z Akademii Medycznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

c.d moja uszkodzona poziomo lakotka przystosowany jest na całej długości przyrosnieta do torebki stawu więc jak mówi trzech lekatzy_nie oderwie się ani nie zablokuje stawu jak to bywa przy pękniętej lakotce zewnętrznej czyli bocznej.Testy lakotkowe mam ujemne.jedyny objaw do ból przy kucaniu.warto zainwestować w porządną fizykoterapia bo przy problemach z kolanem momentalnie zanika mięsień czworoglowy uda i pogarsza sprawę z nogą stąd chondromalacja i ból rzepki.takze nie leccie jeśli nie trzeba na operację ale skonsuktujcie się z paroma dobrymi ortooedami_polowa z moich też miała i ma uszkodzone poziomo rogi tylne i nic się nie dzieje a operacja to operacja.potem kule i problem z poruszaniem się długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość marcimarcin

Sam się zastanawiam nad artroskopia z rozgrzanym rogiem tylnym łękotki przyśrodkowej i teraz nie wiem co robić , bo termin mam na 9 sierpnia, a już mi pań ordynator przy zapisie powiedział, że usunąć ten oderwany fragment łękotki. Może mi ktoś coś mądrego poradzić w związku z tym, bo poprzedni wpis trochę mi dał do myślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krzysiek

Mam wyniki z rezonansu lewego kolana: Przedział przyśrodkowy (powierzchnie stawowe, MM, MCL) Podłużne uszkodzenie powierzchni piszczelowej rogy tylnego łąkotki przyśrodkowej z wieloszczelinowym rozprzestrzenianiem się uszkodzenia śrółąkotkowo. Uszkodzenie potencjalnie niestabilne. Inne:- Niewielka, zwyrodnieniowa geoda na tylnej krawędzi nasady piszczeli, w stregie przyczepu tylnej torebki. Ortopeda polecił mi operację ale słyszałem o częstych komplikacjach. Czy ktoś miał operację przy podobny problemie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko tak naprawdę zależy też od specjalisty, który wykonuje zabieg. Jestem miesiąc po artroskopii prawego stawu kolanowego,, (nie miałam opcji wyboru znieczulenia, w szpitalu którym byłam podają podpajeczynowkowe czyli w kręgosłup) podczas której usunięto mi tylny róg łakotki przysrodkowej, który był zwłokniony i podcięto częściowo uszkodzone ACL (było naderwane, odczepiło się od kości, ale samo przyrosło, jednak niektóre kępki postrzepionego więzadła wchodziły pomiędzy kości i powodowały ogromny ból). Wczesniej przez ponad pół roku odczuwałam ogromny ból kolana, który nie pozwalał mi funkcjonować i muszę przyznać, że jestem niesamowicie zaskoczona i to pozytywnie :) zaczęłam zginac nogę dopiero po tygodniu, takie miałam zalecenie od lekarza i już po 2,5 tygodnia od dnia zabiegu uzyskałam pełny wyprost. 3 tygodnie po zabiegu mogłam chodzić bez kul a ból, który mi towarzyszył tak długo minął. Dzisiaj chodzę już na dłuższe spacery i pływa, mogę funkcjonować normalnie a czeka mnie jeszcze operacja. Kolano nie puchnie, nic nie boli i dobrze zostało zdiagnozowane (na usg wgl co innego wyszło). Radzę nie bać się zabiegu bo nie jest aż taki bolesny, do przeżycia, a komfort życia może się znacznie poprawić bo można wrócić na spokojnie do pełnej sprawności *) tylko należy wybrać dobrego specjalistę, który zna się na tym co robi. Pozdrawiam i życzę zdrówka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×