Skocz do zawartości
eChirurgia.pl
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Czarek

Bardzo mocno stłuczone żebra po wypadku

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Czarek
Witam. Tata jest poszkodowany w wypadku w zderzeniu z motocyklistą (występował jak pieszy). W wyniku zderzenia, doznał urazów lewej stopy i lewego boku. W szpitalu miał zoperowaną lewą kostkę (noga od kolana jest usztywniona w gipsie) w wyniku czego została wzmocniona śrubami. Teraz tata jest w domu, ale cieżko mu się oddycha, i bardzo cięzko mu sie poruszać samemu (dodam, że tata jest przy kości ok. 130kg przy 175cm wzrostu, co dodatkowo utrudnia sprawe). Gdy sam chce sie podeprzeć to ucisk z bolącego lewego barku przechodzi na płuco i żebra po loewej stronie, przez co bardzo go boli i się męczy. Czy istnieją jakieś sposoby, by przyśpieszyć leczenie? A może, jakaś odpowiednia pozycja do leżenia by nie utrudniać gojenia (tata leży na plecach ale lewy bok ma stłuczony i z tyłu i z przodu przez co i w takiej pozycji go pobolewa). Myślałem, że może dobrze byłoby ułożyć go jakoś na prawym boku, ale z drugiej strony przez tą lewą nogę jest to wyraźnie utrudnione. Może istnieje jakiś sposób by unieruchomić nogę w gipsie i podeprzec ją na całej długości a jednocześnie ułożyć tatę na prawym boku by wszytko było ok? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość stapler
Leżenie cały czas w jednej pozycji nie jest wskazane, nie mozna unieruchamiać taty. Przy sztywnym unieruchomieniu taty mogłoby dojśc do powikłań krążeniowych (zatorowo-zakrzepowych). Jedynym skutecznym sposobem jest opanowanie bólu środkami przeciwbólowymi nawet o bardzo silnym działaniu (np. opioidowe). W przypadku opanowania bólu ojciec będzie mógł swobodnie, delikatnie, systematycznie zmieniać pozycje ciała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Czarek
Dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź. Potrzebuje jeszcze pomocy odnośnie stosowania i dawkowania ów leków opioidowych. Otóż czytałem, że może wystąpić podczas stosowania takowych leków sporo powikłań toteż potrzebuje porady. Jak już wspominałem tata jest otyły i ma 60lat. Leczy się na nadciśnienie - bierze NAPRYL 1x 1/2 tabletki i ATENELOL 25 1x 2 tabletki. W szpitalu rozpoznano: złamanie trójkostkowe podudzia lewego z uszkodzeniem więzozrostu piszczelowo-strzałkowego i zwichnięciem w stawie skokowym. Rana tłuczona głowy. Potłuczenie ogólne. Wyniki badań laboratoryjnych: Gr. krwi: B RH- (ujemny) Morfologia: Ht 43,6%, Hb 14,6g/dl, ERY 4.59T/l, LEU 12.6G/l, PLT 204G/l, Elektrolity Na+ 143mmol/l, K+4.3mmol/l, Cl- 107mmol/l. Glukoza: 106mg/dl Wskaźniki nerkowe: mocznik 38mg/dl, kreatynina 1.2mg/dl, kwas moczowy mg/dl Leczenie: Operacyjne - 03.08.2009r Repozycja i stabilizacja śrubą i drutem Unieruchomienie gipsowe. Zalecenia: Kontrola w Poradni Ortopedycznej za 2 tygodnie Rp. Fraxiparina 0,3 1x1 amp. s.c. Venescin Forte 2x1 tabl. Wyniki badań KT: Badanie głowy i kręgosłupa szyjnego. Struktury mózgowia bez zmian ogniskowych. Układ komorowy mózgu nieposzerzony, nieprzemieszczony. Nie stwierdza się w badaniu KT obecności krwiaka wewnątrzczaszkowego ani ognisk stłuczenia tkanki mózgowej. Kości pokrywy i podstawy czaszki bez zmian pourazowych. Kręgosłup szyjny widoczny w badaniu KT bez zmian pourazowych. Wyniki badań USG: Znacznego stopnia otyłość utrudnia badanie. Nie stwierdza się obecności wolnego płynu w jamie otrzewnowej. Wątroba, śledziona, obie nerki bez uchwytnych zmian pourazowych. Trzustka i okolica okołoaortalna niedostępne badaniu. Pęcherz moczowy zawiera mało moczu - nie do oceny. Wyniki badań RTG: Widoczne na zdj. klp żebra bez uchwytnych zmian pourazowych. Płuca bez zagęszczeń. Serce większe, lewokomorowe. Aorta szersza. To wszystko. Czy w takich okolicznościach możliwe jest stosowanie leków opiodowych? Może jakiś konkretny przykład odpowiedniego leku? Czy taki uraz nogi jak u taty utrudnia mu położenie go na boku i czy podanie leków by mógł swobodniej się poruszać nie spowoduje jakichś powikłań w nodze? Z góry dziękuje za odpowiedź. Aha i chciałbym spytać dodatkowo o plastry PERL BLUE przeczytałem, że bardzo dobrze działają na obrzeki pourazowe i opuchlizne? Czy to faktycznie działa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość stapler
Decyzję o podaży odpowiedniego leku przeciwbólowego powinien podjąć lekarz bezpośrednio. Można na początku stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne typu niesteroidowego (np. paracetamol, ibuprofen), a w dalszej kolejności opioidowe (np. tramadol). Leki uśmierzą ból i poprawią funkcjonalność pacjenta, nie zaszkodzą złamanej nodze. Co do plastrów PERL Blue - nie mam doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×