Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Rokowania w odmie śródpiersiowej


Gość I.S.

Rekomendowane odpowiedzi

4 dni temu mój mąż miał wypadek samochodowy. Stwierdzono złamania żeber, obojczyka, łopatki i uraz podstawy czaszki. Jego stan określono na poważny, ale nie zagrażający życiu, a największym problemem miał być duży obrzęk płuc. Mąż wprowadzony został w śpiączkę farmakologiczną i podłączony do respiratora. Niestety wybudził się i będąc wciąż jeszcze w szoku usiłował siadać, w wyniku czego - jak mnie poinformowano - odłamany kawałek żebra przebił śródpiersie i spowodował odmę. Dostałam informację, że jest to stan zagrażający życiu, szczególnie dlatego, że istnieje ryzyko wdania się zakażenia. Niestety od czasu tej wiadomości komentarze lekarzy są szczątkowe, wiem tylko, że mąż został wprowadzony w głęboką śpiączkę, a jego stan nie ulega poprawie - nie wiem kiedy dokładnie miało miejsce to zdarzenie, prawdopodobnie 04.08 w godzinach rannych. Chciałabym dowiedzieć się po jakim czasie można spodziewać się poprawy, czy istotnie stanowi tak poważne zagrożenie życia, zwłaszcza w połączeniu z obrzękiem płuc - oczywiście zakładając, że nie wda się zakażenie. Proszę bardzo o szybką odpowiedź, mąż przebywa w szpitalu 100 km od naszego miejsca zamieszkania, a lekarze niechętnie udzielają informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi w jakikolwiek sposób odpowiadać na takie pytania bez szczegółowych informacji (wyników badań obrazowych, laboratoryjnych, stanu obecnych parametrów życiowych pacjenta). Odma śródpiersie i urazy jakie doznał mąż są bardzo poważne i istotnie zagrażają życiu w sposób bezpośredni. W przypadku niestabilności klatki piersiowej (wywołaną złamaniami żeber) z odmą śródpiersia, obrzękiem płuc zapewne spowodowanym stłuczeniem najlepszym sposobem postępowania jest respiratoroterapia w głębokim uśpieniu (takie leczenie jest właśnie prowadzone). Jeśli rzeczywiście nie dojdzie do powikłań zapalnych (zakażenia) jest szansa powrotu do zdrowia. O dokładne informacje trzeba pytać się lekarzy prowadzących. Stan takich pacjentów zmienia się czasami z godziny na godzinę i trudno podjąć się w tym przypadku określenia rokowania. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×