Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Czym doraźnie złagodzić objawy w momencie refluksu żółciowego?


Gość Celina

Rekomendowane odpowiedzi

Od wielu lat cierpię na refluks zarówno kwaśny jak i żółciowy.Używam właściwe leki i stosuję dietę,pomimo tego czasem zdarzają mi się te sensacje w nocy podczas snu,często nawet dochodzi do zachłyśnięcia się.W przypadku refluksu kwaśnego potrafię natychmiastowo złagodzić jego nieprzyjemne objawy w przełyku i gardle neutralizując je np mleczka manti,alugastrin itp.Natomiast w przypadku refluksu żółciowego nie jest to skuteczne.Czy jest jakiś dobry dorażny sposób na pozbycie się tego z gardła i przełyku/neutralizację/.Jak postępować,że tak powiem *udzielając sobie pierwszej pomocy*????Jak do tej pory nie otrzymałam żadnej konkretnej porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma ewidentnych wskazówek jak w przypadkach nagłego wystąpienia refluksu kwaśnego sobie radzić. Trzeba oczywiście stosować systematycznie leki i utrzymywać dietę. Trzeba z lekarzem porozmawiać o problemach nocnych. Być może wieczorem trzeba będzie wziąć większą dawkę leków lub inny typ leku. Oczywiście doraźnie można stosować środki zobojętniające. Refluks żółciowy jest kłopotliwą chorobą często słabo reagującą na leki zobojętniające (inny rodzaj mechanizmu działania patologii). Jeśli jednak objawy są dokuczliwe i nie reagują na leczenie zachowawcze tylko operacja może spowodować likwidację problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie taką samą chorobę. Dodatkowo zdarzało mi się budzić z potwornym bólem brzucha. Jadłam różne leki ale pomagały tylko na refluks żołądkowo-przełykowy, a na żółciowy nic mi nie spasowało. Gdzieś wyczytałam,że przy refluksie najlepiej spać z uniesioną wyżej głową. Ja śpię na dwóch dużych poduszkach - prawie na siedząco i muszę powiedzieć,że wreszcie mam spokój. Od około pół roku budzę się bez bólu brzucha, gardło mam w lepszym stanie, a tabletki biorę tylko wtedy jak nasila mi się nadkwaśność. Pewnie za jakiś czas będę miała problemy z kręgosłupem ale teraz chce mi się żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli co? -na zółciowy pomaga sanie w pozycji półsiedzącej?Męczę się z tym dziadostwem juz pare m-cy i leki nie bardzo pomagają, zgaga pali, brzuch boli, mam dość. Beata, odp. proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproś lekarza o lek z sukralfatem - np Ulgastran, wiąże żółć. Proursan też jest dobry ale na efekty czeka się kilka tygodni. Ja stosuję je razem i jest o niebo lepiej. W przypadku zaostrzenia pomagam sobie doraźnie kilkoma tabletkami węgla leczniczego i no-spą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mój gastrolog zalecil mi controloc przed sniadankiem i godzine przed kolacja Oczywiscie zadnego swiezego pieczywa itd, itd Mało tłustego (najlepiej wyeliminować) , regularne MAŁE posiłki A co do pozycji spania, to on zalecil mi podniesc CAŁE łożko, a nie tylko tułów tak, by ta żółć nam nie przeszkadzała, no i i bedzie to problemem dla kręgosłupa Dodatkowo bbiorę duspatalin retard 20 min przed obiadem Niestety, jem słodyczę, czego nie powinnam robić. Lekarze widząć, że taka młoda osóbka jak ja ma takie problemy z żołądkiem załamał się. Ja sądzę, że jest to spowodowane stresem oraz nagłą zmianą nawyków żywieniowych (zaczęłam się odchudzac). Kiedyś jadłam naprawdę dużo słodyczy, a teraz jem stosunkowo mało. Z refluksem borykam się prawie rok i muszę przyznać, że faktycznie są to zaburzenia trawienia. Czasem potrafię iść do łazienki 4 razy dziennie, innym razem nie ide przez jakis czas. Także powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja równiez mam stwierdzony refluks żółciowy, niestety mi nie pomagają żadne leki przepisane przez lekarzy ( przepisane mam IPP 20, Ulgastran, Ranigast, Debretin). Śpie z uniesiona wyżej głową, to czasami jedynie sie sprawdza, w moim przypadku wogóle nie wskazana jest kawa czarna i chrupki kukurydziane które podobno tak dobrze działają na żołądek. i właśnie ostatnio popełniłam bład nie dośc ze zjadłam dwa chrupki kukurydziane to jeszcze wypiłam czarną kawe, brakło mleka.....sama się załatwiłam teraz siedze i zastanawiam się jak sobie pomóc gdyż momentami ból staje sie nie do zniesienia. podobno dobrze też działa picie bardzo dużych ilości wody niegazowanej czystej z poczatku boli i to strasznie ale z czasem zaczyna ból przechodzić. Chyba musze wrócić do pompowania się wodą, bo w poniedziałek ide do pracy przy linii i niestety ale nie może mnie spotkać taka niespodzianka jak teraz :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja równiez jestem młoda, i lekarz wogóle dziwił się,że mam takie problemy gdyż jestem stosunkowo bardzo szczupłą osobą jedzącą niewiele, ale o określonych porach. Ale moim zdaniem stres wpływa na żołądek bo pracowałam rok jako niania i tam własnie zaczęłam odczuwac pierwsze symptomy refluksu. Przy dźwiganiu dziecka i niejednokrotnie stresie, no i tam nie jadałam systematycznie bo nie miałam za bardzo nawet czasu. Ostatnio czytałam na innym forum że na te nagłe bóle to najlepszym sposobem jest zwymiotowanie całej treści zołądka aż do samej zółci jak już zółć zostanie zwrócona całkiem to robi sie lepiej. ja się osobiście do tego nie przekonam nigdy bo nie potrafie sama i nigdy nie próbowałam nawet wywoływac wymiotów.ale jeśli ktoś cierpi to może warto spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość karysko

Mam również problem z refluksem od kilku lat. O września ubiegłego roku systematyczne raz dziennie przyjmuje lek o nazwie ,,EMANERA 40* i widzę poprawę w zdrowiu. Jest to lek na receptę ale 100% odpłatności WSKAZANIA: ,,Choroba refluksowa przełyku: leczenie nadżerek w przebiegu refluksowego zapalenia przełyku, zapobieganie nawrotom refluksowego zapalenia przełyku, leczenie objawowe choroby refluksowej przełyku. Eradykacja Helicobacter pylori w połączeniu z odpowiednim leczeniem przeciwbakteryjnym: leczenie wrzodów dwunastnicy współistniejących z zakażeniem Helicobacter pylori, zapobieganie nawrotom wrzodu trawiennego u pacjentów z chorobą wrzodową wywołaną zakażeniem Helicobacter pylori. Leczenie pacjentów, u których konieczne jest stosowanie długotrwałego leczenia NLPZ: leczenie wrzodów żołądka związanych z leczeniem NLPZ, zapobieganie wrzodom żołądka i dwunastnicy, związanym z leczeniem NLPZ, u pacjentów z grupy ryzyka. Przedłużone leczenie po podaniu esomeprazolu we wlewie dożylnym rozpoczynającym leczenie zapobiegające ponownemu krwawieniu z wrzodów trawiennych. Leczenie zespołu Zollingera-Ellisona*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj dopadł mnie ten ból w pracy, nie dość że upał niesamowity na hali produkcyjnej to jeszcze ten ból nie do zniesienia, wypiłam w ciągu paru godzin ponad 4 litry wody ból ustawał i znów się wzmagał niestety nie obyło się bez nurofenu i buskopanu niewiele jednak pomogły dzisiaj już nie boli aczkolwiek boję się cokolwiek wypić czy zjeść ze ból znów powróci.... chyba znów trzeba będzie wybrać się do lekarza po inne antybiotyki.... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mając około trzydziestki zaczęłam chorować na zarzucanie żółci do żołądka. Ból bywał tak duży, że mdlałam zanim dotarłam do apteczki po leki przeciwbólowe. Przeszło samo, gdy zmieniłam pracę. Terza jestem po 50-tce i objawy powróciły. Znowu ma duże stresy, ale brak możliwości zmiany pracy. Wyczytałam , że jak się człowiek złośc (zalewa żółć)w trakcie stresu żoładek się kurczy, potem rozkurcza, powstaje podciśnienie i żółć zamiast na dół wwpływa do żołądka. Tylko czemu dzieje się tak również w npcy? Mnie dorażnie do duży ból pomaga picie rozvieńczonego octu jabłkowego, Niektórzy twierdzą ,że dobra jest coca cola. Po wymiotach żółcią jem suche płatki owsiane, które resorbują żółc. Również jem je rozgotowane. Medycyna chińska poleca m.in.masowanie meridianów pęcherzyka żółciowego najlepiej bańką chińską do czerwoności, Są one rozmieszczone wzdłuż nogi od biodra do kostki tak jak biegną lampasy. Ponadto trzeba odwrócić energię , tak aby biegła z góry w dół a nie odwrotnie. Najproście zrobić to ścierając skóre do kwi wdłuż meridianów żołądka (wzdłuż kości piszczelowe) zawsze z góry w dół. Ponato jeść i pić gorzkie rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mi gdy miałam nocne ataki a nie miałam żadnych leków pod ręką , pomagało wypicie 1/2 kubka gorącej , przegotowanej wody , pić dosłownie po jednej łyżeczce , ale musi być gorąca bo okazuje sie ,że wrzątek rozkurcza żołądek , sama cierpię już ponad 10 lat , ostatnio mam małą przerwę ale na jak długo ??? powodzenia wszystkim ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Ela z Chicago

Ela z Chicago Od pięciu lat leczę się z przerwami na refluks przelykowy czasami mam straszny ból w klatce piersiowej ale do tego meczy mnie ciagle chrząkaniu i drapanie w gardle często tracę głos bo jeszcze do tego mam silna alergie na kurz i inne rzeczy no imam astmę oskszelowa na tle alergicznym i czasami nie wiem co mnie tak dusi w gardle alergia czy refluks próbowałam już wielu rzeczy ale na krótko pomagają albo wcale. Pomóżcie czekam ,,,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich refluksowców.Podobnie jak i Wy jestem posiadaczem tej przypadłości.Czytając dziesiątki wpisów dochodzę do wniosku,że co do deiety i lekó to co jednemu szkodzi innemu nie i ogólnie co do diety to nie ma rzadnej reguły wiec całe te książkowe teorie lekarzy że tyle i tyle takich a takich posilków o kant dupy rozbić.Co do leków to łagodzą tylko objawy a nie usuwają przyczyny bo tak naprawdę nikt jej nie zna-zapytajcie lekarzy a zaczną mataczyć i wkońcu przyznają rację.Jedyna pewna i potwierdzona przyczyna refluksu to zabiegi chirurgiczne na układzie pokarmowym w szczególności usunięcie pęcheżyka żółciowego.Wątroba produkuje 1,5litra żołci dobowo,ktora normalnie powinna trafiać do pecheżyka gdzie jest zageszczana a woda jest odciągana do krwi.Jeśli nie ma pechężyka to cieknie do dwunastnicy,skąd już tylko o krok do żolądka-zawsze coś sie dostanie.Co najciekawsze u niektórych ludzi zółć jest szkodliwa dla błony śluzowe jżolądka a u niektórych nie-kolejna zagadka dla medycyny z archiwum X.Rada dla wszystkich-zróbcie najpierw USG pecheżyka czy nie ma w nim czasem zlogów-kamica pęcherzyka nie zawsze daje objawy w postaci kolki żołciowej.Jeśli macie złogi to jest przyczyna-upośledzona praca pęcherzyka.Pozdrawiam,moj mail kjakby ktoś chciał się podzielić jakimiś odkryciami w tej dziedzinie pawel.goldyn@onet.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×