Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Hiperslenizm, tętniak 4 cm, małopłytkowość, nadciśnienie wrotne, czynnik VIII i XII


Gość agnieszka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość agnieszka

Mam 4 cm tętniaka tętnicy śledzionowej w środkowym przebiegu, powiększoną śledzionę o wielkości 20 cm, krążenie oboczne śledziony, APTT 37,9 s, czynnik XII 38 %, czynnik VIII 184,2 %, PLT ok. 55-85 G/l jeden z lekarzy zaleca usunięcie tętniaka bez usuwania śledziony, a drugi usunięcie tętniaka wraz z śledzioną powiększona śledziona i mała ilość płytek od co najmniej 10 lat, nie wiadomo z jakiego powodu prawidłowy poziom p-ciał antykardiolipinowych nieobecny antykoagulant tocznia AMA M2 ujemne, ASMA ujemne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej skłaniam się do teorii drugiego lekarza czyli usunięcia tętniaka oraz śledziony. Tętniaka tętnicy śledzionowej należy leczyć, gdy przekracza 2 cm średnicy. Powodem małopłytkowości jest zaś znacznie powiększona śledziona. Powiększenie śledziony może byc samoistne bez uchwytnej przyczyny chorobowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość agnieszka

zapomniałam napisać, że mam jeszcze żylaki przełyku I/II lekarz pierwszy obawia się, że po usunięciu śledziony ciśnienie wrotne się zwiększy i żylaki się powiększą w wyniku biopsji wątroby m.in. zapis *Przestrzenie wrotne nieposzerzone*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zdawać sobie sprawę, że jedną ze składowych np. leczenia żylaków przełyku jest właśnie usunięcie śledziony (zmniejszenie spływu krwi ze śledziony do żyły wrotnej - odciążenie układu wrotnego, zmniejszenie ciśnienia w tym układzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×