Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Znamię barwnikowe dysplastyczne, czerniak?


Gość Agnieszka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Agnieszka

Panie doktorze mam pytanie odnośnie wyciętego znamienia. Po wizycie dermatolog stwierdził, ze jedno znamię jest dysplastyczne i mu się nie podoba i należy je wyciąć jak najszybciej nie czekać kilka miesięcy. Miało wielkość 2,5 mm (na łydce), jednolita barwę z tym, że czarną, nic się z nim nie działo (nie powiększało się, nie krwawiło itd.), to była profilaktyczna wizyta. Chirurg-onkolog powiedział, ze faktycznie jest czarne i ze ma trochę nierównomierne brzegi. Moje pytanie jest następujące. Skoro nic się w nim takiego nie działo to czy to mógł być już czerniak? Przejrzałam w internecie chyba wszelkie możliwe publikacje na ten temat żadnemu obrazowi nie odpowiada nurtujące mnie znamię. Zamie oczywiście jest już wycięte czekam na wynik. Chciałabym poznać Pana opinię na ten temat. Kilka razy zwracałam się do Pana z nurtującym mnie pytaniem i Pana odpowiedzi zawsze były rzetelne i konkretne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Najczęściej kwalifikacje do usuwania znamion podejmuje dermatolog. On ma największe w tym względzie doświadczenie i to on w razie wątpliwości wydaje zalecenie chirurgowi usunięcia znamiona i poddania go badaniu histopatologicznemu. Nawet niewielkie znamię może budzić podejrzenie nowotworzeni (tzw. znamię dysplastyczne, przednowotworowe). Jedną z cech takiej dysplazji jest właśnie nierówność brzegów znamiona. W chwili obecnej proszę cierpliwie czekać na wynik badania histopatologicznego i nie denerwować się. Znamię jest bardzo małe więc występuje niewielkie prawdopodobieństwo nowotworu z nim związanego. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×