Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Komplikacje po operacji żylaki powrózka nasiennego


Gość Rysiek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 23 lata, czytałem o żylakach powrózka nasiennego i stwierdziłem, że na lewym jądrze występują żylaki III stopnia, sa wyczuwalne i widoczne gołym okiem, a lewe jądro jest 2 lub 3 razy wieksze od prawego. Z tego co przeczytałem na temat leczenia to tylko droga operacyjną, i moje pytanie jest nastepujące, czy mogą wystapić jakieś komplikacje po operacji, jak długo zostane w szpitalu i po jakim czasie od operacji odzyskam sprawność w sensie, żeby normalnie chodzić i funkcjonować ? I czy powinienem zgłosić sie jeszcze na jakies badania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Aby dokładnie dowiedzieć się czy rzeczywiście są to żylaki powrózka nasiennego najlepiej w tej sprawie skonsultować się z urologiem. On zadecyduje jaki powinien być dalszy sposób postępowania. Najczęściej żylaki powrózka nasiennego, które nie dają dolegliwości wymagają tylko obserwacji. Leczenie żylaków powrózka jest jedynie operacyjne. Wskazaniem do jego podjęcia są dolegliwości bólowe jądra po stronie żylaków, powodujące dyskomfort i upośledzające jakość życia chorego, a także nasilanie się stopnia zaawansowania zmian. Wskazaniem do operacji będą także zmiany jakości nasienia (wykazane w minimum dwóch badaniach), towarzyszące stanowi niepłodności małżeńskiej. Z wielu metod operacyjnych (opisanych na stronie www.echirurgia.pl) najczęstsze zastosowanie ma sposób polegający na pozaotrzewnowym podwiązaniu żyły jądrowej w jej środkowym odcinku (metoda Bernardiego), niekiedy wspólnie z tętnicą jądrową (sposób Palomo). Operację tę można przeprowadzić również na drodze laparoskopowej. Taki sposób leczenia (drogą laparoskopową) jest najpopularniejszy w dzisiejszych czasach. Najczęściej po zabiegach usunięcia żylaków powrózka nasiennego występuje obrzęk jądra, krwiak w worku mosznowym, krwawienie z ran/rany pooperacyjnych, zropienie ran/rany, wznowa żylaków, obniżenie jakości spermy, rzadko zanik jądra. Zalecałbym sposób leczenia taki jaki jest najczęściej stosowany w danym ośrodku chirurgicznym. Wszystkie sposoby są dobre, mają swoje wady i zalety. Jednakże, gdy w danym ośrodku urolodzy są wyspecjalizowani w danej technice zabiegowej mają wtedy duże doświadczenie i przez to powikłania zdarzają się nader rzadko. Badania przed operacją wykonają w szpitalu. Pełna sprawność fizyczna po operacji laparoskopowej to po około 2-3 tygodniach. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×