Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Badanie ERCP


Gość Wioleta

Rekomendowane odpowiedzi

Moj maz byl na badaniu ERCP aby przebadac sie. Po badaniu maz zachorowal bardzo ciezko na OTZ. Byl pod respiaratorem lezal z wysoka goraczka ktora siegala az do 40 stopni przez 4 miesiace.Przeszedl operacje trzustki gdzie wycieli jej wiekszac. Moje pytanie czy winne tego wszyskiego jest to badanie.Jeszcze podam ze badanie bylo robione w danii. Maz jest dunczykiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale dość często powikłeniem badania ERCP jest zapalenie trzustki. To powikłanie powinno być wliczone w zakres tego badania. Niestety, ale nawet do 10% przypadków ostrego zapalenia martwiczego trzustki kończy się zgonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość członek rodziny

nasza kochana mama i babcia zmarła po ERCP , a wcześniej czuła się bardzo dobrze.do szpitala trafiła na *woreczek żółciowy*.skandalem jest to że lekarze nie informują pacjęta ani rodziny o zagrożeniach wynikających z metody ERCP ostrzegamy wszystkich którzy idą do szpitala przed tą metodą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po badaniu ERCP wykonanym w Berlinie. Przed wykonaniem badania byłem poinformowany o ryzyku zabiegu stosowną informacją pisemną. Jest to tutaj standart przy takich zabiegach jak CT , MTR itp. Chyba mialem szczęście bo badanie minęło bez komplikacji. Dzięki niemu została wykryta torbiel. Szczęście w nieszczęściu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ERCP jest wykonywane wtedy gdy jest konieczne, jeśli babcia trafiła na *woreczek żółciowy* prawdopodobnie jeden z konkrementów utkwił w przewodzie żółciowym i dlatego robiono ERCP. Lekarze nie robią tego pro forma. Mój tata też to miał i niestety wdało się bardzo ciężkie OZT z powikłaniami. Na szczęście z tego wyszedł. Natomiast nie dało się nie robić ERCP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!! I przestrzegam przed ERCP!!!! Mam 32 lata i miałam rok temu wykonywane ERCP i sfinkterotomię endoskopową z powodu złogu w pżw. skończyło się to ozt o ciężkim przebiegu z powikłaniami miejscowymi i ogólnoustrojowymi. Lipaza przy normie szpitalnego laboratorium 27-300 wynosiła u mnie ponad 36000!!!! O innych wynikach typu crp nie wspominam nawet. Do dziś odczuwam skutki tego ozt, cały czas biorę kreon, i nie wiem czy nie jestem skazana na niego do końca życia. Zauważyłam że w szpitalu gdzie leżałam wiele osób po ERCP skończyło tak samo jak ja. A mówili, że odstek ozt po ERCP to 3-5%, a w rzeczywistości widziałam, że jest to ponad 90%!! Wrogowi odradzam ERCP i pozdrawiam wszystkich trzustkowiczów!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja mam miała ERCP w czerwcu i niestety nie przeżyła, niby zaraz po badaniu wszystko było dobrze ale po dwóch godzinach zrobiły sie powikłania i wszystkie narządy po kolei zaczęły nie funkcjonowały niestety gdzieś popełnili błąd który kosztował życie ludzkie. A pani doktor/ok 30-34 lata/ potrawiła powiedzieć, że gdyby nie poddała sie badaniu to by żyła. No cóż myslę, że ta pani minęła się z powołaniem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli moge komus pomoc to kilka informacji: ERCP - ryzyko dostania ozt spada wraz z doswiadczeniem lekarza, ktory to badanie wykonuje ryzyko dostania ozt spada o 50% gdy przed zabiegiem uzyje sie czopka przeciwbolowego NSAR - np. diclofenac lub voltaren, dlaczego tak jest nie wiem, ale czytalam prace na temat ryzyka i powiklan po ERCP (tam tez nie wiedziano) ryzyko spada takze u osob starszych - tzn. im starszy pacjent tym mniejsze ryzyko. Do Stanislawa-byc moze wymiana samego stentu nie jest , az tak ryzykowna - byc moze nie masz sie czego bac - zapytaj lekarza i nie stresuj sie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeszłam badanie ERCP w 2013 roku straszne powikłania po badaniu nastąpiło- ropień i krwiak otrzewnej perforacja żoładka i poprzecznicy ropień trzustki rewizja i plastyka ileostomii przestrzegam przed tym badaniem a jeśli już to niech to zrobi doświadczony i odpowiedzialny lekarz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×