Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Masaż po operacji przepukliny pępkowej


Gość Beata

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 26 lat i jestem 7 miesiąc po operacji niewielkiej przepukliny pępkowej (górny brzeg pępka). Operacja była przeprowadzona metodą napięciową bez użycia siatki. W celu skorygowania i *zmiękczenia* blizny po operacji lekarz zalecił mi ręczny masaż miejsca cięcia oraz zabieg endermologii (od 5 do 10 zabiegów). Niestety już po pierwszym zabiegu wystąpił silny obrzęk wzdłuż lini biegnącej od górnej części pępka do mostka. Kiedy stoję prosto skóra nad pępkiem mocno opada w postaci fałdy. Tak to wyglądało zaraz po operacji. Bardzo mnie to martwi ponieważ przed zabiegiem endermologii nie było już żadnego opuchnięcia, brzuszek był płaski, a zależało mi tylko na zmniejszeniu blizny, wzmocnieniu i napięciu ciała po operacji. Opuchnięcie utrzymuje się już drugą dobę od zabiegu. Ponadto odczuwam silny ból przy dotyku operowanego miejsca. Czy to opuchnięcie się wchłonie? Czy powinnam zaprzestać stosowania tego rodzaju zabiegów? Lekarz zalecił mi również zabiegi rehabilitacyjne z udziałem urządzenia Futura Pro w celu wzmocnienia mięśni brzucha. Czy to bezpieczne? Mam już teraz duże wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Jeśli rzeczywiście występują takie objawy radzę wstrzymać się od tych zabiegów. Obrzęk powinien w przeciągu paru dni samoistnie ustąpić. Mięśnie brzucha można wzmacniać, ale za pomocą urządzeń lub ćwiczeń, które bezpośrednio nie będą drażniły blizny pooperacyjnej. Na bliznę można zastosować żele na podłożu silikonu (np. Veraderm lub Dermatix), które mają udowodnione działanie kliniczne. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×