Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Podwyższone gromadzenie się radioznacznika po usunięciu tarczycy


Gość Magdalena

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Magdalena

Jestem po całkowitej resekcji tarczycy oraz węzłów chłonnych po prawej stronie szyi z powodu raka brodawkowatego. Przebyłam leczenie 131 I. W scyntygrafii całego ciała nie stwierdzono gromadzenia się radioznacznika. Jednak w scyntygrafii szyi stwierdzono podwyższone gromadzenie radioznacznika w loży po wyoperowanej tarczycy w rzucie płata prawego i piramidowego. Co to oznacza i jakie niesie za sobą implikacje Dziękuję za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stapler

Takie podwyższenie gromadzenia radioznacznika świadczy o występowaniu w tych miejscach tkanki gruczołu tarczowego co może wymagać dodatkowego leczenia np. dodatkowego cyklu podaży J131 celem wyelminowania tej tkanki. O tym jednak musi zadecydować onkolog prowadzący znający całokształt kliniczny i leczniczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną sytuację.Wczoraj wróciłam do domu po leczeniu radiojodem J131 i w scyntygrafii stwierdzono gromadzenie się radioznacnika w loży płatów bocznych tarczycy, obszar większej aktywności w lozy płata prawego (po usunięciu całkowitym tarcycy i węzłów chłonnych bocznych -prawych szjnych). Mam wyznaczony termin w czerwcu 2013 r. następnej terapii J131.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłam z leczenia jodem 131-1 i w wypisie jest zapis: w scyntygrafii poterapeutycznej szyi stwierdza się selektywne gromadzenie radioznacznika w loży płatów bocznych tarczycy a w scyntygrafii całego ciała nie stwierdza się selektywnego gromadzenie radioznacznika i w : inne umiejscowienia: nie stwierdza się patologicznego gromadzenia radioznacznika. Co to oznacza? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×