Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

WZW B a kamica pęcherzyka żółciowego?


Gość Iwona

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdeczne!Mam 28 lat, od 7 lat mam WZW typu B. Przez cały ten okres czuję się bardzo dobrze, bez jakichkolwiek dolegliwości. Miesiąc temu lekarz wykonał i biopsię wątroby (czekam na wyniki) ale podczas badania USG wykrył złóg w pęcherzyku żółciowym o śr.11.9mm.Czy jest to pilne to usunięcia ? Jakie by były konsekwencje jak tego złogu nie usunę, czy to wpływa na wątrobę w jakiś sposób? Boję sie to ruszyć bo ja nie mam żadnych dolegliwości. Proszę jeszcze o interpretację moich wyników , jako osoby z WZW B.Bilirubina - 0.51, cholesterol-169, ALAT - 15,amylaza w sur. - 51, fosfor-61,sód -142, potas-3.94,chlorki - 106, glukoza - 88, żelazo -108, mocznik - 24.6, kreatynina - 0.69, wsk.protromb. - 92, APTT - 36.6, OB - 10 , CRP - 1.3, białko cał. -7.27, albuminy - 3.60, globuliny :alfa1-0.24, alfa2-0.82,beta-0.98,gamma-1.64+. Proszę o zdiagnozowanie moich wyników. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyników badań ogólnie są dobre,wkazują jednak na WZW.Co do złogu.U chorych ze złogami w pęcherzyku żółciowym zwiększa się ryzyko poważnych schorzeń, takich jak: zapalenie dróg żółciowych, ropnie wątroby, rak przewodu żółciowego, posocznica, zapalenie trzustki, marskość wątroby. Dlatego kamienie w pęcherzyku żółciowym powinny być bezwzględnie usunięte, nawet jeśli nie dają żadnych objawów.Jak widać w tej sytuacji biopsja była potrzebna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy mogę poczekaż na wynik z biopsij i wtedy dopiero sie zdecydować na zabieg usunięcia złogu w pącherzyku żółciowym ? To jest kwestia 1 miesiąca jeszcze?Proszę mi powiedziec jak długo moża funkcjonować z WZW B bez objawów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam czekać na wynik z biopsji i następie udać się dopiero na zabieg usunięcia kamienia z woreczka? Chociaż teraz 3 tygodnie po biopsji czuję coraz częściej kłocie, ból pod prawym żebrem. Czy to jest przyczyna tego kamienia?Przed biopsja takich objawów nie miałam. Czy powinnam wprowadzić jakąś dietę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bóle opisane mogą sugerować powiększenie wątroby,oczywiście zług też ma na to wpływ .Co do diety: zupy mleczne (jeśli organizm dobrze toleruje), białe czerstwe pieczywo, świeże masło, dżem, miód, twaróg, potrawy mączne, ryż, kasze, białe gotowane mięso, jarzyny (bez grochu, fasoli, kapusty), kompotów (bez zawierających owoce drobnopestkowe), kisieli i galaretek.Unikać wysiłku fizycznego,dużo leżeć,dla lepszego ukrwienia wątroby.Ponownie udać się do lekarza i powiedzić o nasileniu się bólu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przed biopsią nie miałam takiego kłucia wogóle. A podczas badania USG wykazało , że wątropa nie ma żadnych zmian i nie jest powiększona. Teraz np. po zjedzeniu bigosu mnie kłóje. Czy to jest przyczyna wątroby czy tego kamienia? Wizytę u lekarza prowadzącego mam za miesiąc dopiero. Rozumiem , że pracują jako pracownik biurowy nie pogarszam sobie , tzn. nic nie dźwigam , praca umysłowa. Mogę czekać na wynik biopsji i dopiero udać się na zabieg usunięcia kamienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prwaidłowa wielkość wątroby jest szerokośći ok 22-26 cm a wysokość 15-20cm.Jak zaznaczyłem wyżej dieta lekkostrwana,osoby z kamieniem w woreczku nie mogą jadać potraw ciężko strawnych i tłustych,gdyż wówczas mają takie objawy ,ból.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bóle masz spowodowane kamieniem,a to że po bigosie boli to logiczne.Przy bólach powinna byc dieta tak jak lekarz wcześniej napisał.Ja też mam kamienie(jeszcze)i mam diete niskotłuszczową ,w internecie jest duzo diet dlla ludzi chorych na kamice pecherzyka żółciowego.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dowiedzialam sie ze jestem chora na wzw B pomimo ze bylam szczepiona czy mozna w jakis sposob badaniami dojsc jak dlugo jest sie chorym czy bylam juz chora przed podaniem szczepionki (gdyz nie robiono mi wtedy badan tylko mnie zaszczepili) czy pozniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×