Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zakrzepica, co robić? a czego nie robić?


Gość Daria

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Mam 22 lata nigdy wcześniej takich objawów. Dwa tygodnie temu wstając od stołu (impreza rodzinna) poczułam w lewej nodzę (łydka) silne ciśnienie (rozpieranie) i noga zaczęła puchnąć. Na pogotowiu po tym jak usłyszeli, że w rodzinie kuzyn chorował na zakrzepicę przepisali odrazu zastrzyki do brzucha i tabletki detralex. Noga przestawała puchnąć kiedy była w górze. Od tametgo dnia nic takiego się nie powtórzyło. Noga nie jest sina i tylko czasem pobolewa. Dodam, że wcześniej paliłam paczkę papierosów dziennie. Nie stosowałam tez nigdy leków hormonalnych typu tebletki antykoncepcyjne. Od wczoraj nie palę. Byłam też dnia wczorajszego u specjalisty chirurga, który stwierdził, że noga jest powiększona o 2 cm. Po naciskaniu nogi odczuwałam lekki ból w łydce. Lekarz stwierdził, że jest to na 99% zakrzepica i dla pewności i dlaszego leczenia skierował mnie na CITO na USG które mam juz dziś a jutro badanie krwi i jak najszybciej do niego. Do tego czasu powiedział, że mam leżeć z nogami w górze. Przepisał mi inne zastrzyki niż brałam wcześniej FRAGMIN 20sztuk 7500 oraz tabletki detralex 3x dziennie. Martwię się dlaczego lekarz w takim tępie każe wykonywać te badania? Czy to coś poważnego? Czy może zagrażać życiu? Co mogę zrobić by przyspieszyć kurację? Leżeć cały czas czy też poruszać się pochodzić trochę? Czy mogę joggingować i pływac na basenie? Czy stosować jakąś specjalną dietę? Słyszałam, że solarium nie jest wskazane a czy opalanie na zwykłym słońcu też? Papierosy i alkohol został odstawiony. Staram się leżeć co jest męczące bo nie należę do ludzi którzy lubią siedzieć w miejscu. Bardzo proszę o jakieś wskazówki. Zbliżają się wakację i zależy mi na jak najszybszej rekowalenscencji. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wyleczony

Na takie rzeczy codziennie kieliszek wodki, wina czerwonego, lub koniaku nie za szkodzi, warto pic, Warto pić duzo wody minerl, niegazow. Jest zbyt (jak sie wyraze) gesta krew, masc na zylaki, na krazenie zylne, + w tabletkach cos i po problemie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plus jakieś tabletki. Ja też mam a u mnie są to powikłania po zabiegu. Chirurg wypieprzył mi żyłe.To by,ł robione w prywatnej klinice.Beziesz musiała ponownie zrobić sobie Usg. Ja mam za sobą serie 60 zastrzyków a jeszcze mi zostało 40. Nigy więcej do chirurga nie pójde. Mam dość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już wyniki badań (zakrzepica), niestety wizytę u chirurga następną dopiero za miesiąc:( Gdyby mógł Pan okiem rzucić na badanie krwi bo się na tym nie znam. Natomiast wyniki USG pokazały, że nie mam zakrzepicy więc dlaczego jestem leczona pod tym kontem? Nie rozumiem. Lekarz który wykonywał mi USG kazał wziąć do końca zastrzyki Fragmin i do końca wakacji Detralex. Oto wyniki badań: Badania Krwi D-Dimery 0.11 ug FEU/ml Metoda: immunoturbidymetryczna (latex) Integra 400. met. immunoturbidymetryczna Z.Ref.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Leczenie jest oczywiście prawidłowe. Lekarz chce sie upewnić jakie jest zaawansowanie zakrzepicy czyli jak daleko i które żyły są zajęte przez proce zakrzepowy. W ostrym stanie zapalenia zakrzepowego żył (najczęściej pierwsze 2 tygodnie) nie przeciążać kończyn dolnych, trzeba mieć je uniesione powyżej poziomu ciała. Potem można swobodnie po tym ostrym okresie chodzić (lepiej chodzić niż stać i siedzieć). Dieta bez ostrych przypraw. Dodatkowo leki uszczelniające naczynia (wapń, rutyna, witamina C). Alkohol i papierosy nie używać. O stanie Pani żył dokładnie dowie się Pani po badaniu Dopplerowskim. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

W okresie od wystąpienia dolegliwości do zrobienia USG Doppler żył mogło dojść do ustąpienia zakrzepicy. Aby podtrzymać działanie terapeutyczne i zniwelować możliwość nawrotu choroby (bardzo duże ryzyko tuż po ustąpieniu dolegliwości) należy przedłużyć leczenie przeciwzakrzepowe oraz podtrzymać leki wzmacniające śródbłonek jeszcze przez jakiś czas po wycofaniu się zakrzepowego stanu zapalnego. Wynik badania laboratoryjnego jest w normie i nie świadczy o czynnym procesie zakrzepicy żylnej. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od dwoch dni jestem w trakcie leczenia zakrzepicy zylnej (lydka)*mam silne bole nogi od piety do uda,guz wielkosci 26mm jest widoczny i bardzo boli.lekarz zrobil USG zyl,przepisal serie zastrzykow(30w brzuch) co dziesiec dni* 120stki,80tki i 60tki do tego tabletki Naproxene Forte EG 550mg. zalecil chodzic,za miesiac do kontroli. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam 28 lat i ponad dwa lata temu miałem zakrzepice w lewej nodze, teraz mam w prawej nodze w żyle powierzchownej i zbliża się przyjęcie na którym chciałbym się napic wódki i nie wiem czy mogę przy takich dolegliwościach może ktoś mi odpowie jaki wpływ może mieć wypicie większej ilości trunku, z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bogusia,2009-09-25

Witam serdecznie! Zakrzepice żył głębokich lewej nogi przeszłam 4 lata temu.Noga spuchła mi podczas pracy w laboratorium w momencie długotrwałego stania przy stole laboratoryjnym. Był to dla mnie szok. Zdążyłam skończyć 40, a tu koniec gwarancji na zdrowie. Był to bardzo poważny stan, cudem nie doszło do zatorowości płucnej.Takich zastrzyków rozrzedzających krew zaliczyłam 110, sama je sobie robiłam, ale nie wspominam tego miło. Potem przeszłam na tabletki Acenokumarol. W sumie krew była rozrzedzana 9 miesięcy. Po wyjściu ze szpitala lekarz zalecił mi chodzenie w specjalnych uciskowych rajstopach (II stopień ucisku). Szwajcarskie bardzo dobrej jakości,kosztowały prawie 300 zł. Bez nich nie mogłabym prawidłowo funkcjonować. Można spokojnie chodzić w nich cały rok,a może dłużej, ale trzeba umiejętnie z nimi postępować. Oczywiście należy mieć dwie pary w dwóch kolorach.Tak naprawdę to polecam wszystkim po zakrzepicy chodzenie w takich rajstopach bo jest to ciąg dalszy leczenia, a potem utrzymania w formie nogi i zabezpieczenia jej przed kolejnym zapychaniem żył. Funkcjonuje normalnie, moja noga jest zgrabna dzięki tym rajstopom. Piszę tak dlatego, że lekarze chirurdzy mówią mi o tym wprost, ponieważ mają do czynienia z innymi nogami po zakrzepicy, a moja wygląda tak jakby jej nigdy nie przechodziła. Oczywiście z tej choroby nigdy się już nie wychodzi. Noga pozostaje uszkodzona i staje się organem,który nie pozwala o tym zapomnieć.Obecnie przyjmuje tylko czasami w postaci krótkich kuracji leki wzmacniające żyły i Acard (codziennie). Do tej pory rezerwuje sobie czas w ciągu dnia na odpoczynek dla moich nóg, unosząc je w górę lub opierając na biurku. To bardzo pomaga w odpływie krwi. Tak więc z wszystkiego można wyjść obronną ręką tylko trzeba mieć za sobą dobrego przewodnika. Pozdrawiam wszystkich i służę pomocą, mam już trochę doświadczenia w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kochani mam powany problem Mój najkochanszy na świecie tata jest chory ,zaatakowała, go dyskopatia która w pierwszej kolejności kwalifikowała sie do operacji ,ale niestety robiac wszystkie badania przedłuzało sie to w czasie i doszło do zakrzepicy nogi. lekarz stwierdził ze nie mozna zoperowac dyskopati dopóty, dopóki się nie wyleczy zakrzepicy bo nie chce zeby tatko mój został na stole . Pomózcie napszcie jak długo trwa wyleczenie tej zakrzepicy ,kiedy bedzie mozna zrobic operacje na dyskopatie on bardzo cierpi ,dzwoni do mnie ze szpitala i woła ratunku ,dostaje bardzo silne leki przeciwbólowe , sterydy nawet narkotyki . Błagam napiszcie coś trace sens życia bez niego :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,mam zakrzepice od miesiąca.Skręciłam noge,lekarz zalecił gips i nie przepisał leków przeciwzakrzepowych,wylądowałam w szpitalu z zakrzepowym zapaleniem żył głębokich kończyny dolnej. Od 2 tyg.jestem w domu i biore leki Warfin 2dni po 3mg i 1dzień 5mg.Od jakiegoś czasu bardzo boli mnie brzuch i mam na lewej rece coś co przypomina sinikaka w miejscu gdzie przechodzi żyła.Czy te objawy mogą być nie pokojące,czy można wogóle dzwigać chociażby zakupy przy tej chorobie.Napiszcie jeśli coś wiecie na ten temat .Dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Władysław

Nikomu kieliszek wodki,ale lepiej wino czerwone i to z aroni nie zaszkodzi,czekajac w kolejce do lekarza,osoby nie ktore nie rozumieja,jeden kieliszek to tylko narobie sobie smaku. Jak rowniez coto jest za choroba zatorowosc pluc.Moje obiawy zaczely sie od silnego bolu ponizej mostka i problemy z oddychaniemnnajlepsza pozycja to,kiedy bylem zgiety do przodu.Nadomiar tego mialem suchy kaszel od tygodnia. Gdy sie zglosilem do szpitala natychmiast zostalem skierowany na odzial pulmologiczny,po badaniach,stwierdzono zatorowosc pluc.Bralem Sintrom przez trzy lata,gdy sie zmienil mi INR,ponownie w szpitalu pozostalem i otrzymalem Warfin,gdy ustanowiono mi dawke leku i podleczeniu,zostalem wypisany.Caly czas jestem pod opieka lekarza pulmonologa w klinice. Problem moj powstal,gdy przestalem byc czynny zawodowo,wiecej przebywalem w domu,mniej ruchu,a o wodce zapomnialem,moze raz lub dwa na rok,jak sie okazalo krew zaczela gestniec. A jak sie pracowalo to i popracy na piwko sie szlo,a i dwa razy w miesiacu sie wypilo,,jak tylko przestalem ,,spozywac alkohol ,tak misie przyplataly wszystkie choroby* Pamietam jak bylem malym chlopcem,a mam 57lat,zawsze po mszy chodzilem do wojka i cioci w odwiedziny i copamietam oni zawsze do herbaty dodawali lyzke spirytusu,wojek zmarl jak mial 99 ipolroku,prawie sto,jaki z tego wniosek nikomu nie zaszkodzi kieliszek dobrego wina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, mam na imię Rafał, 35lat. Zakrzepica żył głębokich u mnie objawiła się ostrym bólem w lewej łydce w połowie grudnia ubiegłego roku. Biorę przez cały czas froxadi w zastrzykach i detralex 2xdziennie. Za tydzień przejdę na Sintrom. Noszę pończochę uciskową 3stopnia. Bardzo obawiam się, co będzie, jeżeli na ulicy nagle straciłbym przytomnośc z powodu tej choroby. Jak długo muszę przyjmować sintrom? Słyszałem, że mogę się bardzo żle po nim czuć, a pracuję i nie chciałbym odchodzić z pracy z tego powodu (byłem na zwolnieniu lekarskim prawie przez miesiąc czasu). Po każdym zastrzyku, brzuch wieczorem bardzo swędzi, mam takie zgrubienia, jakby zrosty. Czy to normalne? Poza tym, moja żona nie bardzo wie, co to zakrzepica i jak to ugryżć. Proszę o pomoc, napiszcie proszę cokolwiek na ten temat. Rafał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość nadzieja

witam serdecznie.moja mama po antroskopii kolana dostała tylko pięć zastrzyków w brzuch, po 3 tygodniach zatorowość płuna, już 6 miesięcy bierze leki a lekarz prowadzący pociesza że do końca życia skazana jest na tabletki, do tego ma poważne problemy z kręgosłupem- tylko operacja mówi lekarz ale teraz nikt nie chce jej przeprowadzic.czy ktoś pomoże mi zawalczyć o odszkodowanie za utrate zdrowia???co pozwoli na godziwe życie i rehabilitację przy obecnej marnej emeryturze która nie wynosi nawet 700zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam od miesiaca u mnie stwierdzono zakrzepice do tego dostalam zatorowosc pluc obecnie biore tabletki xarelto one maj regulowac inr czy ktosc byl leczony tymi tabletkam i jakie sa skutki leczenia ewa pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.na zakrzepice zachorowalam ponad dwa lata temu...bylam w 6miesiacu ciazy.zastrzyki clexane.potem fraxypartne przyjmowalam przez ponad poltora roku..( a do tej pry jestem na tabletkach warfin...wie moze ktos o jakis cwiczeniac polepszajacych krazenie,bo noga caly czas jest lekko opuchnieta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, moja przygoda z zakrzepicą rozpoczęła się ponad 2 tygodnie temu... bolała mnie jakiś czas prawa łydka i dość nieznacznie puchła. Lekarz internista stwierdził, że to nic takiego i kazał się nie przejmować.. ja nie dałam za wygraną, bo będąc w grupie ryzyka ( tabletki hormonalne, palenie papierosów ) brałam pod uwagę tą chorobę co wykazało oczywiście zrobione prywatne usg doppler. w opisie badania jest napisane: liczne/ rozsiane, drobne, różnoczasowe skrzepliny śródmięśniowe o obrębie mięśnia brzuchatego łydki, poza tym wszystko inne czyste, nieposzerzone i wydolne badania krwi przed zastosowaniem leczenia- PT- 12,70 s* INR 1,01, APTT 30,00 s, w morfologii zauważyłam że 2 badania mam poniżej normy - MCV 77,40 fl oraz MCH 25,5 pg. .. byłam już u 3 lekarzy głównie internistów i lekarzy wewnętrznych, czekam na wizytę u chirurga naczyniowego, i każdy mówi co innego- jeden że to pozostałość po urazie ( czego ja sama nie wykluczam, bo miałam stłuczoną łyskę, ale wieki tamu) kolejny, że to drobne skrzepy, które nie mogą spowodować zbiorowości i generalnie są niegroźne, trzeci przestraszył mnie, że to jest niebezpieczne i zalecił clexane przez 10 dni, wtedy zwariowałam i zaczęłam brać te zastrzyki, po całej serii miałam kontynuować leczenie acenocumarolem, ale generalnie powinny skrzepy mi puścić. Po wszystkim udałam się po raz 2 na dopplera i nie ma żadnego rezultatu- skrzepliny ani drgną, jedynie co to nie ma nowych.. więc dostałam koleją serię clexanu, noga dalej boli i puchnie. nikt nie jest w stanie określić czy takie skrzepliny mogą się rozpuścić:( poza tym nie za bardzo lekarze chyba sami wiedzą jak mnie leczyć.. czy takie skrzepliny jakie występują u mnie są niebezpieczne ( pod kątem zbiorowości płucnej, bo tego panicznie się obawiam) czy da się je rozpuścić i jak długo może to potrwać ? jeden lekarz powiedział mi że zakrzepica śródmięśniowa jaką mam to co innego niż *normalna* zakrzepica, ale nie wiem czy to prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 15 lat. Mam wszczepiony stymulator serca i wiele innych chorób ale między innymi mam od roku zakrzepice zyl glebokich. Od roku biorę clexane zastrzyki w brzuch 2 razy dziennie tabletki voltaren glovenax i cyclo3fort. Po zastrzyku mam straszne siniaki, zrosty czy wiecie może czy są jakieś maści co można używać na te zrosty i siniaki? Czekam na odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×