Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Regeneracja nerwu strzałkowego


Gość Janusz z Radomia

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz z Radomia

3 miesiące temu doszło u mnie do uszkodzenia nerwu strzałkowego wspólnego w wyniku rany kutej w okolicach pośladka prawego. Nie moge podnosić palców stopy do góry i stopa mi opada wskutek czego jestem zmuszony do nadmiernego zginania kolana, a mój chód przypomina bociani. Miałem rehabilitacje i podczas elektrostymulacji ruchy stopy częściowo powracały. Jednak bez tego urządzenia po zakończeniu rehabilitacji nic się nie poprawiło. Jaka jest szansa, że ten nerw zregeneruje się samoistnie? A może jednak operacja mogła by pomóc w tym przypadku? Jakie są szanse odzyskania ruchów po operacji, a jakie są zagrożenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Chirurgia nerwów (tu strzałkowego) jest najtrudniejszym zagadnieniem w chirurgii rekonstrukcyjnej. Z uwagi na złożoną budowę nerwów do ich zespolenia konieczny jest sprzęt mikrochirurgiczny i doświadczony zespół. Nie wiem dokładnie, w jakim stopniu uszkodzony jest nerw, dlatego trudno mi cokolwiek powiedzieć o plusach i minusach. Najlepiej znaleźć klinikę, gdzie przeprowadzają takie operacje bądź zajmują się rehabilitacją i mają w tym duże doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy jest problem to jedyną pomoc jaką można uzyskać są przytoczone słowa *trzeba znaleźć klinikę*. Jak może znaleźć coś ktoś, kto nie ma o tym zielonego pojęcia a właśnie taką odpowiedź uzyskuje od było nie było specjalisty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy na mial Pan podczas rehabilitacji robiona mobilizacje nerwu strzalkowego czy tylko elektrostymulacje, jesli nie prosze moze Pan sprobowac znalezc dobrego fizjoterapeute, ktory zna sie na neuromobilizacji (pionierem byl australijski fizjoterapeuta Butler i dobrze by bylo gdyby taka osoba byla po kursie neuromobilizacji). Ta technika obiektywnie przynosi efekty przy zaburzeniach przewodnictwa nerwow obwodowych, prosze sprobowac moze pomoc. zycze powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mój nerw strzałkowy został usunięty wraz z nowotworem, który powstał z otoczki nerwu i był zlokalizowany na wysokości głowy kości strzałkowej (sarcoma MPNST). Po operacji stopa opadła. Początkowo liczyłem na przeszczep kablowy nerwu ale okazało się to niemożliwe (upłynęło zbyt dużo czasu od wycięcia nerwu). I tak przyzwyczaiłem się do moich ortez aż kiedyś natknąłem się w internecie na hasło: *drop foot tendon transfer* i zacząłem szukać informacji o tej metodzie korekcji opadającej stopy. Po kilku tygodniach poszukiwać znalazłem ośrodek w Polsce, który wykonuje takie zabiegi w ramach NFZ (szpital MSWiA w Poznaniu, oddział ortopedii) i przeszedłem zabieg transpozycji ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego do drugiej kości śródstopia. Po zabiegu noga unieruchomiona jest w gipsie przez 6 tygodni, po zdjęciu gipsu następuje rehabilitacja. W moim przypadku po 2 miesiącach od zabiegu zacząłem chodzić bez ortezy - stopa podnoszona jest przez mięsień piszczelowy tylny. Zaznaczam, że ta metoda jest stosowana wtedy gdy nie ma szans na przywrócenie przewodzenia nerwu strzałkowego (poprzez rehabilitację lub przeszczep kablowy). Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w wyniku wypadku samochodwego zlamalem golen bylo to zlamanie otwarte mialem stabilizator w nodze oraz gips jestem po wypadku juz 8 miesiecy i nie ciagne nogi do gory strasznie utrudnia mi to chodzenie.Bylem na badaniu EMG o oto wyniki masywna neuroterapia aksonalna n. strzalkowego nie uzyskano odpowiedzi wywalnej oraz neuroterapia aksonalna n.piszczelowego nasilenie zmian sr.stopia z demelizacja na poziomie podudzia.Ponocz czeka mnie operacja wiec prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich,ja również mam taki problem,jestem po operacji wszczepiono mi jakaś wstawke nazwe fachowa juz zapomniałam,było to 3 lata temu,operacja sie nie powiodła,i tak juz mija 3 rok,rowniez przyzwyczailam sie do ortez ,dopiero teraz zastanawiam sie czy tak musi być?nie ma żadnej rady na to ,jestem mloda dziewczyna ,może jakaś rehabilitacja nigdy jej nie miałam?,,ponieważ na badaniu EMG stwierdzono całkowite uszkodzenie nerw jest w kolanie,,i oto tak być moze opinia jednego lekarza być może nie słuszna sprawiła że nic w kierunku leczenia nie robie,jest jakaś sens,robić sobie nadzieje??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich:) 3 tygodnie temu miałem operację w której usunięto mi nowotwór na kości łonowej, panewkę, kawałek kości udowej i kulszowej. Mam to wszystko zastąpione endoprotezą i jestem w gipsie biodrowym aż po same palce u stóp. Po operacji mam niedowład nerwu strzałkowego. Nie mogę podnieść palcy do góry ani wykonać ruchu w prawo, w dół i lewo bez problemu. Kiedy jeszcze nie miałem gipsu zaraz po operacji stopa zachowywała się tak samo. Kiedy próbuję podnieść palce do góry czuję jak coś napina się na powierzchni piszczela. Przez cały czas czuję na powierzchni stopy jak nerwy szaleją i jestem zaniepokojony czy po rehabilitacji i jakimś czasie te nerwy wrócą do normalnej sprawności? Proszę kogoś doświadczonego o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,a ja w wyniku wypadku motocyklowego doznalem licznych złamań kończyny dolnej,lekarz zapweniał mnie że nerw strzałkowy nie był uszkodzony ,jednak 4mc-e po wypadku nadal nie mam władzy w stopie nie mogę poruszać palcami w górę tylko w dół,miałem 30 zabiegów elektrostymulacji ale bez efektów ,czy ktoś wie jak można inaczej pobudzić stopę i palce do ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, byłem leczony operacyjnie -wstawiono mi endoprotezę w stawie biodrowym , wystapiło porażenie nerwu strzałkowego, na pobudzenie nerwu dostałem całą serię zastrzyków-nivalin ,witamine B.Nic nie nie pomaga.Ból straszny:-( Co mam robić? Czy poddać sie operacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! Mam 20 lat. W czerwcu ubieglego roku przeszlam zabieg alloplastyki stawu biodrowego. Zabieg byl wyjatkowo trudny, gdyz wczesniej od malenkosci staw ten byl wielokrotnie operowany, wiec byl bardzo zniszczony i ciezko bylo go usunac i generalnie sie do niego *dostac*. Nie obeszlo sie bez powiklan pod postacia uszkodzenia nerwu strzalkowego. Bol niesamowity, uczucie zdzierania skory ze stopy, uderzenia jakby pradem, okropna przeczulica, uczucie palenia, nie bylam w stanie nawet polozyc stopy na przescieradle, zasypialam jedynie ze stopa w misce zimnej wody... Nie spalam 3 tygodnie, schudlam 6 kilo... Az w koncu strafilam do poradni leczenia bolu, gdzie dostalam bardzo dobre leki(inne nie pomagaly) Neuran/Neurontin 400 (lek wystepuje pod dwoma nazwami, jest to lek na typowe bole neuropatyczne, czyli wynikajace z uszkodzenia nerwow) oraz Amitriptylinum, ktory jest lekiem przeciwdepresyjnym pomagajacym odbudowac polaczenia nerwowe. Bol minal. Rowniez wzielam ok 100 zastrzykow z Nivalinu, Milgammę, Benfogammę, w zastrzykach i tabletkach (wit.B6, B1). Rowniez zabiegi elektrostymulacji, galwanizacji oraz algonixu, klawiteriapie (uciskanie nogi i tym samym pobudzanie nerwu kilkucentrymetrowymi gwozdziami na calej dlugosci nerwu, od samego poczatku nerwu kulszowego), masaze, oklepywanie itd. Niestety stopa nadal sie nie ruszala. Po jakims czasie pojawil sie objaw Tinela-Hoffmana( przy oklepywaniu uczucie mrowienia w calej lydce, od poczatku glowy nerwu strzalkowego do stopy) co jest objawem zdrowienia, ktory wielu lekarzy rozpoznalo, jako objaw patologiczny. Najwazniejsza rzecza, jaka nalezy zrobic w przypadku gdy stopa nie zaczyna sie sama ruszac po ok. 6 tygodniach jest operacja odbarczania nerwu tzw. neuroliza. Ja, rejabilitujac sie non stop, bez efektow od konca czerwca do listopada, dopiero po tym zabiegu poczulam roznice, a stopa zaczela sie ruszac po 8 tygodniach, co prawdopodobnie nie byloby mozliwe bez zabiegu. Gdybym wiedziala wczesniej, bylabym teraz duzo sprawniejsza. Odbarczanie(inaczej rowniez dekompresja) jest to zabieg neurochirurgiczny, pomagajacy usunac ucisk, ktory powstal w wyniku operacji wymiany stawu. Serdecznie polecam Profesora Andrzeja Radka z Łodzi, ktory wykonal te operacje na moim nerwie, za co bede mu dozgonnie wdzieczna. Profesor przyjmuje w swojej klinice w Lodzi - Radmed na ul. Struga 53/55 lok.4 tel. 426339344. Profesor operuje rowniez w szpitalu. Moja stopa rusza sie coraz mocniej, badanie EMG na przewodnictwo nerwu wykazalo 10% przewodzenia, wiec to dobrze. Mam nadzieje, iz nerw wroci calkowicie i nie bede musiala na to znowu dlugo czekac. Wszyscy, ktorzy macie ten sam problem, koniecznie udajcie sie do Profesora na konsultacje! I pamietajcie o cwiczeniach rozciagajacych sciegno Achillesa, poniewaz nieruchoma stopa powoduje przykurcze i zesztywnienie stawu w kostce! Podaje swoj e-mail, piszcie jesli macie jakies pytania! kalkazapalka@hotmail.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po protezoplastyce biodra zdarza się czasem że podczas zabiegu nerw kulszowy może zostać naciągnięty lub uciśnięty. Najczęściej tego następstwem jest porażony nerw strzałkowy , czasem piszczelowy -opada wtedy stopa i jest bezwładna.Jest to jednak powikłanie które po okresie 2-4m-cy od zabiegu powoli ustępuje w zależności od tego jak mocno i jak długo nerw kulszowy był uciśnięty lub naciągnięty.Zastanawiam się co w takich sytuacjach można odbarczać?!.Wymiana stawu czy jak kto woli alloplastyka biodra jest zabiegiem dosyć brutalnym i noga przez dłuższy czas jest obrzęknięta po zabiegu.Jakiekolwiek odbarczanie jeszcze po 6 tyg nerwu kulszowego to jest jakiś matrix!.Trochę cierpliwości zazwyczaj po 6-m-cach noga jest w 80-90% sprawna, chyba że nerw został przerwany lub nacięty to wtedy już jest gorzej i do sprawności można już nie powrócić tak szybko lub w ogóle, ale dobry ortopeda chirurg nie pozwoli sobie na to.!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam pytanie moja mama miała 17.05 operację alloplastyki stawu biodrowego i został uszkodzony nerw strzałkowy lekarz po 2 dobie po operacji to stwierdził i zastosował leczenie oraz rehabilitację prądam i na początku po operacji wcale nie czuła teraz nie może podnieść stopy ale czucie w palcach w umarkowanym stopniu ma. Ile może trwać regeneracja nerwu strzałkowego aktualnie mama bierze lek Allanerw.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Chciałam się dowiedzieć coś na temat operacji w Stanach, otóż znalazłam klinikę w której dokonują rekonstrukcji nerwów http://www.advancedreconstruction.com/ Na czym polega taka rekonstrukcja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzegorz

Witam.Mam pytanie.Czasami gdy przemeczam noge to zaczyna mi sama opadac.Chodze narazie na lasery punktowe na miesien strzałkowy i delikatnie widze ze jest spuchniety.Co mam robic?Czy dalej chodzic na te lasery czy udac się gdzies indziej do jakiegos doswiadczonego lekarza.Bardzo Prosze o Pomoc. Prosze niech ktos się odezwie i pomoze mi.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam zanik miensnia strzalkowego jest powodem [ tak mysle ] opadajoncej stopy mie moge sama chodzic wywalam sie mam mocne bule calej nogi biore leki nemisil i ziopion prosze jak pobudzic nerw i miensien pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam w 2008 roku miałem nastawiany kręgosłup na poziomie L4/L5 I L5/S1 doszło do rozerwania pierścienia na wskutek tego został porażony nerw strzałkowy. Przeszedłem pół roczna rehabilitację bez rezultatu. Miesiąc temu miałem robiony wynik EMG nerwu wynik okazał sie pozytywny przewodzenie przez te nerwy są tylko słabsze. Nie wiem jaka rehabilitacja była by wskazana przy tej dolegliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również cierpię na ból nerwu strzałkowego po enodprotezie stawu. Mimo branie różnego rodzaju leków p.bólowych, w tym Alanerw i Nivalin ból jest stały i bardzo przykry. Ortopeda, który przeprowadzał operację nie chciał się dopiero po 5-ciu m-cach od operacji raczył uwierzyć, że to jest uszkodzony nerw i dał mi skierowanie na badanie EMG, ale znów muszę czekać 2m-ce. Już brak mi cierpliwości znosić ten ból. Może znacie jakiś dobry preparat aby trochę uśmierzyć ten ból.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również cierpię na ból nerwu strzałkowego po enodprotezie stawu. Mimo branie różnego rodzaju leków p.bólowych, w tym Alanerw i Nivalin ból jest stały i bardzo przykry. Ortopeda, który przeprowadzał operację dopiero po 5-ciu m-cach od operacji raczył uwierzyć, że to jest uszkodzony nerw i dał mi skierowanie na badanie EMG, ale znów muszę czekać 2m-ce. Już brak mi cierpliwości znosić ten ból. Może znacie jakiś dobry preparat aby trochę uśmierzyć ten ból.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. po wypadku komunikacyjnym w 2009 r. musialem miec zrobiona operacje wstawienia endoprotezy stawu biodrowego lewego . zrobiono ja w 08. 2010 . na drugi dzien po operacji okazalo sie ze zostal uszkodzony nerw strzalkowy i po lewej stronie nogi od kolana do stopy czuje staszny ogien i mrowienie . stopa opada . zostalem skierowany do kliniki bolu w krakowie na sniadeckich i tam dostalem lek * LYRICA * 400 zl za opakowanie na miesiac. parzenie ustapilo w skali bolu od 0 do 10 na 6 . teraz zarzywam NEURAN 190 zl. bol jest na pozomie3 i staly. da sie zyc i spac . stopa opada . poruszam sie w ortezie i troche popmaga .emg robilem 2 razy w odstepi rocznym i poprawy niema jest uszkodzony w duzym stopniu nerw strzalkowy . mam noge krotsza o 4 cm. zaniki miesni . mam stala rehabilitacje w osrodku i 2 razy przez zus z basenem wlacznie .po intensywnych cwiczeniach bol jest straszny nawet w biodrze chociaz lekarze mowia ze biodro jest ok tylko mam ograniczenia ruchu. robilem rezonans magnetyczny i jest podejrzenie ucisku endoprotezy na nerw kulszowy ktory powoduje ten stan zdrowia .jestem teraz na rencie wypadkowej . w lipcu mam stanac na komisje zus . maja mnie cudownie uzdrowic i wyslac do pracy . obecnie mam 54 lata a przepracowalem 35 w tym 31 w ochronie . ciekawe kto przyjmie kulawego z bolem i poruszajacego sie w ortezie i kuli lokciowej i juz bez licencji . pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Właśnie 13 listopada miałam w WAM odbarczanie nerwu strzałkowego. Zabieg wykonał dr n med. Michał Radek syn prof.Radka. Jestem mu wdzięczna, bo ból się zmniejszył i dzięki ćwiczeniom jest szansa, że minie całkowicie. Mam tylko żal do ortopedy, który wszczepiał mi endoprotezę stawu biodrowego, że mnie zlekceważył i twierdził, że wszystko jest w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam podobny problem, podczas usuwania naczyniaka pod kolanem pożal się Boże lekarz nauk medycznych uszkodził mi nerw strzałkowy. od poczatku twierdzil ze to banalnie prosty zabieg , ze trzy dni w szpitalu i do domu, a na nogi stane po tygodniu moze dwoch- ale przeliczyl sie przeceniajac swoje umkiejetnosci. uszkodzil mi nerw strzalkowy, opada mi stopa a do tego ten okropny bol na okraglo opuchlizna , niewygodne ortezy i inne rzeczy. w łodzi prof Radek wykonal mi neurolize tego nerwa tzn wlasciwie i ojciec i syn:) powiedzieli ze zrobili co mogli, teraz trzeba rehabilitowac sie. minelo 5 miesiecy i zadnej poprawy. wykonalam badanie EMG ktore powiierdzilo giagnoze ze nerw jest ciezko uszkodzony , nie przeciety na pol, ale przeciez to sie chyba wyklucza... chodze caly czas na elektrostymulacje i inne pierdoly, ktore za wiele nie pomagaja. bardzo prosze o kontakt pod adresem patrycja791@vp.pl jesli ktos wie jak moge sama sobie pomoc, jakie wykonywac cwiczenia, na jakie zabiegi sie zapisac bo ze dostane sie na reehabilitacje z funduszu to nie licze nawet na to .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM. pozwole sobie dopisac aktualizacje do mojej wczesniejszej opowiesci. w 08. 2010 mialem operacje . caly czas spedzam chodzac - kustykajac przy pomocy laski lokciowej i ortezy na rehabilitacje w osrodku zdrowia . mam ja co dwa miesiace po 10 dni .polykam leki neuran i zaldiar mialem teraz akupunkture bylem w sanatorium rehabilitacyjnym z ZUS . jak tylko moge to spedzam czas nad woda gdzie cwicze noge . niestety bol jest dalej taki sam. stopa opada jest przeczulica boli rwa kulszowa i kregoslup . jestem na rencie wypadkowej rocznej . w lipcu mam komisje ZUS. obecnie czekam na skierowanie do sanatorium w ramach prewencji ZUS .staram sie prowadzic normalne zycie z usmiechem na twazy .boli to trudno . chodze do 5 specjalistow wiec wiekszosc czasu spedzam u lekarzy i rehabilitacji .bardzo chcialbym wrocic do pracy i dopracowac do jakiejs emerytury a nie wysiadywac przed gabinetami i w ZUSie gdzie wiekszosc lekarzy traktuje mnie jak symulanta. pozdrawiam wszystkich cierpiacych z podobna choroba . 26.02 2013 . nie zalamujcie sie . zycze wiecej USMIECHU . TO POMAGA ZAPOMNIEC O BOLU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×