Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wysiłek fizyczny po cholecystektomii klasycznej


Gość Marianna

Rekomendowane odpowiedzi

Sześć tygodni temu trafiłam do szpitala z rozpoznaniem: 1. Wodniak pęcherzyka żółciowego 2. Kamica pęcherzyka żółciowego 3. Naciek zapalny więzadła wątrobowo-dwunastniczego 4. Stan po OZT 5. Stan po ECPW i EST Zabieg był planowany więc na drugi dzień po moim przyjeździe do szpitala zastosowano leczenie: - laparoskopia - konwersja do laparotomii - cholecystektomia - choledochotomia z drenażem głównej drogi żółciowej sposobem Kehra Cięcie było duże-18 cm. Do domu wróciłam po 2 tygodniach. Oszczędzałam swój wysiłek fizyczny do minimum. Po miesiacu od operacji zaczęłam robić zakupy, ale po każdym takim wyjeździe pod sklep i powrocie z zakupami czułam się fatalnie. Bolał mnie brzuch w miejscu rany pooperacyjnej oraz pod prawym łukiem żebrowym. Konieczny był wówczas wypoczynek na leżąco. Zaznaczam, że pod market podjeżdżałam samochodem, a zakupy wyładowałam z koszyka tuż przy aucie, no a same zakupy wnosiłam do domu kilka razy. Nie chciałabym trafić ponownie na stół operacyjny z powodu przepukliny. W zwiazku z tym bardzo proszę napisać jak długo oszczędzać swój wysiłek fizyczny czy do 10 kg mogę teraz dźwigać bez obaw? Czy może jednak powstrzymać się jeszcze jakiś czas. Moje pyatnie: jak długo mam się oszczędzać aby nie narobić sobie jeszcze większych problemów zdrowotnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doktorze, dziękuje za odpowiedź. Jeszcze mam jedno pytanie w zwiazku z powyższym.W kwestii dźwigania już wiem, ale nurtuje mnie inny problem. Czy mogę zabrać się za sprzątanie w domu? Chodzi mi o umycie okien, odkurzanie ( nie robiłam dotąd tych czynności po wyjściu ze szpitala). Uważam to również za wysiłek i proszę o wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość crane2008@interia.eu

jestem po klasycznej operacji usunięcia woreczka przez miesiąc miałem pozwolenie na 1 kg dzwigania teraz po 3 miesiącach mogę trochę więcej ale muszę uważać bardzo bym chciał wrócić do fitnessu ale tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi rany w środku goją się do 6-7 miesięcy,.Ciekawi mnie czy ktoś był w podobnej sytuacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stefka

Jestem po operacji woreczka już osiem lat, a jednak nie mogę dużo dzwigać. Po kilku razach dzwigania w ciągu dnia odczuwam boleści na szwie poopearacyjnym. Zdaje mi się, że tak zostanie juz do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jak to jest powrót po zabiegu klasycznym do normalnego życia ja przez cztery lata chodziłam na step kocham to a teraz wnioskuje że koniec jestem załamana więc chciałabym wiedziec jak to jest nikt mi nic nie powiedział w tej chwili mam jeszcze dren jestem dobrej myśli ale wszystko co przeczytałam tutaj nie napawa mnie optymizmem nie chce mieć wielkiego brzucha :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie ja to jest z tym wysiłkiem fizycznym.Lekarz nic konkretnego nie powiedzial,pzrepuklone moze dostac kazdy.Takie odpowiedzi mnie nie zadawalaj.Uwazam,ze kazdy pacjeny po operacji klasycznej i laparoskopi powinien dostac wskazuówki jak funkcjonowac,ile mozna dzwigac i od kiedy,jak z myciem okien czy wieszaniem fiana(chodzi o naciaganie sie).Ja jestem 10 dni po laparoskopi i ciagle mam same watpliwosci.Musze opiekowac sie lezaca mama i tez sie niczego konkretnego od lekarza nie dowiedzialam.Doradzaja znajome pielegniarki lub znajme.I jak tu funkcjonowac,by nie narobic sobie kolejnego kłopotu.Moze wiecej konkretnych odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×