Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Torbiel boczna szyi


Gość Sylwia

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc . Gdzie mieliscie usuwane te torbiele, ja tez mam i to jeszcze w stanie zapalnym i kompletnie nie wiem gdzie sie położyc zeby to usunac jestem z łódzkiego woj a u Nas marnie z laryngologią:( prosze o rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Ja mam mam zaplanowaną operację na 18.września. Z torbielą boczną szyi trzeba udać się koniecznie do laryngologa. Miałam już skierowania do onkologów, chirurgów ale rzeczowy opis stanu zdrowia można uzyskać wyłącznie od laryngologa, ponieważ to oni zajmują się usuwaniem tego typu zmian. Leżałam już 10dni na oddziale otolaryngologicznym, ponieważ miałam ostry stan zapalny. Aniaa muszę Ci powiedzieć, że Ciebie czeka raczej to samo, ponieważ torbiel nie można usuwać w stanie zapalnym. Miałam przeprowadzany 2 razy zabieg odbarczania (nakłuwania) torbieli, w dodatku towarzyszyła mi gorączka, która nie obniżała się po podaniu tabletek. Dlatego nie ma co zwlekać. Usuwać od razu jeśli nie pojawił się stan zapalny. Ja niestety zbyt długo czekałam i strasznie to przeszłam. Teraz guz jest mało widoczny ale nie mogę za to przebywać na słońcu, ani załapać żadnej infekcji, ponieważ w każdej chwili guz może narosnąć do poprzednich rozmiarów. Dlatego przestrzegam i kontrolujcie swój stan zdrowia. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Rowniez mam torbiel boczna szyi i planowany zabieg mam jakos w pierwszym tygodniu pazdzierinka na odziale otolarngolicznym.. troche sie boje bo to jednak na szyia..Mam pare pytac.. czy duża jest blizna? jak dlugo sie lezy? jest jakis saczek ? prosze o dop:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej jestem juz po operacji... wszystko przebieglo ok chociaż przeżycie było niemałe... łącznie w szpitalu leżałam 8dni. najgorsze są 2 dni po a później to już myśli się tylko o tym, że nareszcie ma się to za sobą. ja miałam przez pare dni założony dren do rany a o żadnym cewniku nie wiem... i chyba nie chce wiedziec :D ogólnie nie ma się czego obawiać, jedyne co to myślę o tym żeby usunąć tą bliznę bo uważam że troche szpeci. znajomi mówią że nie jest az tak widoczna ale jednak. póki co wszystko jest na świeżo więc nie ma co się spieszyć. pozdrawiam. jeżeli macie jakieś pytania to chętnie odpowiem jeżeli jeszcze tu zajrzę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś się orientuje czy przy usuwaniu torbieli usuwa się także migdałki?? Będąc dziś u lekarza właśnie się dowiedziałam, że należy usunąć migdałki, gdyż to one są często przyczyną powstawania torbieli bocznej. Proszę o odpowiedź, gdyż nie chcę niepotrzebnie pozbywać się narządów z którymi nigdy nie miałam problemu :O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będąc w szpitalu spotkałam panią której własnie od migdałków ujawniła się torbiel boczna szyi. jest to możliwe, ponieważ torbiele pojawiają się we wczesnym dzieciństwie lub dopiero po poważnej infekcji górnych dróg oddechowych za co odpowiedzialne są także migdałki. ja osobiscie nie mialam usuwanych migdalkow. jeśli Twierdzą że trzeba usunac migdalki to polecam to zrobic bo z migdalkami dzieją się różne rzeczy, powstają też na nich torbiele czy jakiekolwiek zmiany, leżałam 3 razy w szpitalu z moją torbielą więc się nasłuchałam od innych pacjentów. jakiekolwiek infekcje mogą spowodować powiększenie torbieli, nabranie ropy, zakażenie i trudniej wówczas o szybkie pozbycie się jej operacyjnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie, Dnia 20.12.2013r miałem operacje wycięcia torbieli, po operacji ordynator powiedział mi, że guz ten, był wielkości jaja kurzego. 24.01.14 otrzymam wyniki z badań wycinka tego guza. I oto moje pyt : Czy możliwe są przeżuty lub tworzenie się innych guzów? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Mam bardzo duży problem z bratem, 8 lat temu zdiagnozowano u niego torbiel boczną szyi. Miał biopsje cienkoigłowa która to potwierdziła* zalecenie zabieg chirurgiczny. Niestety on tak się boi ze nie poddał się operacji tylko poddaje się do ściągnięcia co 4,5 miesięcy na zasadzie biopsji cienkoigłowej przez okres już 8 lat. Czy jemu coś zagraża np. urakowienie się tej torbieli lub pękniecie tudzież przetoka? Stara się to kontrolować ściągając ten płyn średnio około 12/15 mililitrów. Czytałem ze może skończyć się to tragicznie nawet zejściem . Czy to prawda jeżeli ta torbiel by pękła i zrobiła by się przetoka bardzo proszę wręcz błagam o fachowa pomoc może jest inne rozwiązanie może lek? Boi się bo ma chore serce więc obawia się też znieczulenia narkozą Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym opowiedzieć swoja historie gdyż również miałam ten problem czyli torbiel boczną szyi i również szukałam informacji na ten temat w internecie. We wrześniu tego roku zauważyłam guzka / kulkę pod żuchwą w miejscu gdzie sprawdza się puls. Dodam, że ten guzek w ogóle mnie nie bolał a zobaczyłam go zupełnie przypadkowo. Jak miałam głowę prosto to w ogóle nie było go widać, dopiero jak podnosiłam głowę do góry było widoczne zgrubienie na szyi. Na początku zupełnie to zbagatelizowałam, myślałam, że to po jakimś przeziębieniu i samo zniknie. Minęły dwa tygodnie a niestety kulka nie zniknęła więc postanowiłam sprawdzić w internecie co to może być i się przeraziłam bo wyszło na to, że to może być nawet objaw raka. Od razu pobiegłam do lekarza a ten przepisał mi antybiotyk twierdząc, że to powiększony węzeł chłonny od infekcji gardła. Niestety wybrałam cały antybiotyk i nie zauważyłam żadnej poprawy wróciłam więc do lekarza rodzinnego, który sam nie był pewien co to może być. Stwierdził, że być może mam problem ze ślinianką i przepisał mi skierowanie do laryngologa. Miałam to szczęście, że trafiłam do bardzo dobrej Pani laryngolog, która już w badaniu palpacyjnym wiedziała co to może być. Od razu dostałam skierowanie na USG i do szpitala z podejrzeniem torbieli bocznej szyi. Operację miałam po trzech miesiącach w Łodzi w Szpitalu Barlickiego (nawiasem mówiąc SERDECZNIE POLECAM ODDZIAŁ LARYNGOLOGICZNY). Bardzo się bałam i samej operacji i że po niej może się okazać, ze to jednak coś innego bo czytałam o takich przypadkach. Generalnie wszystkie badania przed operacją wskazywały na torbiel boczną szyi o średnicy 4 cm. Sama operacja przebiegła super - w znieczuleniu ogólnym więc zupełnie nic nie czułam. Obudziłam się już po wszystkim - bez żadnych komplikacji, nic mnie nie bolało, czułam się świetnie. Torbiel osunięto w całości i wysłano do badania histopatologicznego. Po 2 tygodniach odebrałam wynik, który potwierdził wstępną diagnozę więc moje leczenie dobiegło końca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o przeżuty - torbiel to nie rak nie daje przerzutów natomiast jeśli nie usunie się jej w całości może po jakimś czasie odrosnąć więc radzę wybrać dobry szpital. Ja w szpitalu byłam 5 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe, w sensie typowe niebezpieczeństwo polega na tym, że w przypadku infekcji bakteryjnej torbiel może urosnąć do monstrualnych rozmiarów, nawet w ciągu kilku godzin. Nie dość, że będziesz wówczas straszyć ludzi drugą głową wyrastającą z szyi to możesz mieć problemy z jedzeniem a nawet oddychaniem. Moja rada- czym prędzej zapisz się na zabieg w dobrym szpitalu! Nie ma innej opcji niż chirurgiczne usunięcie torbieli, odbarczanie to jedynie doraźne rozwiązanie. Wiem co mówię, wczoraj miałem zabieg usunięcia torbieli, a dziś już wypis:-) Naprawdę nie ma czego nie bać:-) W Warszawie mogę prosić lecieć Szpital Bródnowski. To zupełnie inny szpital niż Bródnowski sprzed lat, oogromna zmienił się na plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj wróciłam ze szpitala po usunięciu torbieli bocznej szyi, po zabiegu leżałam jeden dzień, operacja trwała 2 godziny, znieczulenie ogólne. Boli teraz, ale tabletki trochę pomagają, dostałam tydzień zwolnienia. Najważniejsze, że pozbyłam się tej torbieli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×