Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Torbiel Bakera a aktywność fizyczna


Gość Aga

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem że temat torbieli Bakera był już poruszany na forum. Nie potrzebuję informacji i specyfice tej przypadłości. Chciałam zadać pytanie do mojej konkretnej sytuacji. Trzy miesiące temu (12.03.2009), podczas treningu siatkówki doznałam kontuzji kolana. Obecnie leczę się u dwóch lekarzy. Pozwolę sobie przedstawić wynik badania usg od lekarza sportowego: W badaniu echo graficznym- ślad wysięku w zachyłkach, troczki rzepki oraz torebka stawowa w normie. Łąkotki jednorodne- nie uwidoczniono uszkodzeń mechanicznych. ACL, PCL oraz więzadło poboczne strzałkowe prawidłowe. Więzadło poboczne piszczelowe- zaburzenie struktury w części środkowej i przy przyczepie udowym- uszkodzone 2/3 stopień. Lekarka z przychodni w sumie nie dodała nic nowego, oprócz tego, że stwierdziła lekkie uszkodzenie torebki stawowej. Przez ok. 2 tyg. od kontuzji nie mogłam chodzić - poruszałam się o kulach, przez kolejne 2 msc w stabilizatorze. Uczęszczałam na rehabilitację (magnetronic, ultradźwięki, interdyn, ćwiczenia). 2 msc po kontuzji Pani chirurg pozwoliła mi uczęszczać na basen, więc pływałam 2 razy w tygodniu. Jakieś 2,5 msc po kontuzji zorientowałam się o małej guzowatości pod kolanem (prawym -kontuzjowanym). Lekarka stwierdziła cystę Bakera i dała mi skierowanie na rezonans magnetyczny. Terminy są dość długie, więc jak badanie wykonam na jesień to będzie dobrze. Udałam się następnie na konsultacje do lekarza sportowego. Jego diagnoza jest następująca: W badaniu echograficznym- zachyłki wolne. Przedział rzepkowo-udowy: cechy chondromolacji rzepki 1 stopnia. Kłykcie kości udowej w normie. Łąkotki jednorodne - nie uwidoczniono uszkodzeń mechanicznych. Aparat więzadłowy kolana i struktury anatomiczne dołu podkolanowego prawidłowe poza niewielką cystą Bakera o rozmiarach 2x2x0,7 cm w okolicy tylno-przyśrodkowej. Inaczej mówiąc twierdzi on, że kolano po kontuzji się zagoiło. Zapisał mi również 60 tabletek ARTHRON na te problemy miękkości rzepki. Martwi mnie jednak bardzo ta cysta. Chirurg sportowy powiedział mi, że czasem się wchłania u dorosłych, ale na pytanie co mogę z nią zrobić odpowiedział, że nic. Mam funkcjonować dalej normalnie, a ostre treningi zacząć dopiero za około miesiąc. Piszę o poradę ponieważ jestem osobą bardzo aktywną fizycznie. Uprawiam wiele sportów ekstremalnych i muszę utrzymywać dobrą kondycję fizyczną. Zależy mi na wyleczeniu kolana porządnie, nawet gdyby miało to trwać dłużej, ale by móc potem normalnie trenować na wysokich obrotach. Kolano mnie lekko pobolewa, czuję ze cysta zaraz po niewielkim wysiłku lekko się powiększa (podobno to od ciśnienia w krwi). Jakiej rady są mi Państwo w stanie udzielić? Na początku lipca planuję również wyjazd do Norwegii na 2 tygodnie, żeby połazić z plecakiem (15-20 km dziennie w terenie górzystym). Czy taki wyjazd mi nie zaszkodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście torbiel Bakera jest niewielka i nie wymaga żadnego leczenia. Czasami taka torbiel potrafi w sposób samoistny, zwłaszcza u młodych osób, wchłonąć się. Dlatego tak jak powiedział lekarz sportowy należy jak do tej pory być czynnym życiowo. Nie ma przeciwwskazań do wysiłku fizycznego obciążającego kolano. Myślę, że wyjazd do Norwegii także nie zaszkodzi stawowi kolanowemu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość basiasz29@wp.pl

Mam 54 lat, uwielbiam biegac do 30 min dziennie.Wczoraj miałam wykonane usg kończyn dolnych z powodu żylaków.Badanie to wykazało równiez torbiele Bakera na jednej i na drugiej nodze.Na lewej wym 7/1 na prawej 5/1,5.Czy w takiej sytuacji nie powinnam żyć aktywnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja torbieli nabawiłam się podczas pracy sezonowej, kiedy to byłam w ruchu przez okrągłe 12h dziennie przez cały tydzień. Po półtorej miesiąca, kiedy do powrotu do domu pozostały dwa dni przeglądając się w lustrze dostrzegłam wybrzuszenia w miejscu zgięcia kolan. Dotknęłam ich- były twarde i pobolewały. Wcześniej miałam już kłopoty ze stawami kolanowymi- zapalenie leczyłam przez ok 4 lata z niewielki okresem przerwy. Torbiele te były jednak dla nie czymś zupełnie nowym, przyznam, że troszkę napędziły mi stracha- po powrocie udało mi się po pół roku (!) dostać do ortopedy (leczę kolana państwowo). Torbiele zdążyły się wchłonąć, ale wystarczy, że pochodzę po mieście minimum godzinę i mimo woli zaczynam utykać na lewą nogę, gdzie kolano zawsze miałam w gorszym stanie. O tym, że są to te torbiele dowiedziałam się dopiero u ortopedy i szczerze zmartwił mnie nimi, gdyż podobnie do Państwa także jestem osobą aktywną fizycznie- tańczę, jeżdżę konno. Taniec irlandzki jest bardzo wymagający dla nóg, tym bardziej dla kolan- godzina lekkiego treningu wystarcza, by torbiele dawały o sobie znać... I jeszcze jedno- z tego, co wyczytałam w kilku źródłach, torbiele powinno się leczyć także rehabilitując kolana. Moja wizyta u ortopedy trwała dosłownie pięć minut. Przepisał mi leki takie jak- STRUCTUM 500mg kapsułki i DICLOBERL retard 100mg. Nie czuję się po nich za dobrze, tłumaczę to jednak tym, że większość leków na stawy ma pewne skutki uboczne przy długim zażywaniu... Chcę jednak udać się prywatnie do lekarza ortopedy, ponieważ mam przeczucie, że państwowy może zaniedbać moje leczenie. Czy ktoś z Państwa miał do czynienia z tymi lekami? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Torbielką się nie przejmować! Jednak trzeba wiedzieć, odnośnie w chłaniania, że to jest głónwie woda.Torbiel jak sie rozleje w dole konalowym to może wywołać udrętwienie nogi w okolicy łydki, objawy podobne do zapalenia żył. Leki które masz, na twoim miejscu kupiłbym glukozoamine i zażywał już do końca życia, tak jak pisze na ulotce, zwłaszcza jeśli bierzesz leki przeciwbólowe niesteroidowe, gdyż wtedy jest zachamowana synteza glukozoaminy w organizmie. Przypomne że glukozoamina chodzi w skład budowy chrząstki szklistej stawowej. Nie musze przypomnieć i straszyć , że endoprotezy są właśnie przez zużycie się tej struktury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam następny problem z kolanem.Uległam wypadkowi silnemu upadkowi na prawą stronę, głownie nacisk upadku był na prawą nogę, na prawe kolano.Przewrócił mnie 55 kg dog, rzucając się na mojego psa.W szpitalu zrobiono mi USG kolana, stwierdzono skręcenie stawu kolanowego.Całą nogę włożono mi w gips.Mam pytanie czy USG wykazałoby zerwanie więzadeł?W rozpoznaniu nie ma o tym mowy.Miałam krwiaka i małam zrobioną punkcję kolana przed włożeniem nogi w gips.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 17 lat. jakies 2 miesiace temu , udałam sie do lekarza i rowniez stwierdzono u mnie torbiel bakera w kolanie... ból mi sie nasilal przez rok, ale rok temu jak byłam lekarz nic nie wykazał. trenowalam 6 lat sport, i musialam z tym skonczyć. lekarz nawet na rowerze mi nie pozwolil jezdzić, i oszczedzac sie ruchowo, również powiedział mi,że jedynym wyjsciem jest operacja, której lekarze boja sie przeprowadzić, iż mój torbiel jest blisko nerwu strzałkowego,który mógł być uszkodzony podczas operacji - skutek był by ,że bym mogła nie chodzić.. jedyne co mi poradził, to jak ból bedzie sie coraz bardziej nasilał - moge brac jedynie leki przeciwbólowe - powiedział również, że żadne masarze ani maści uciski , nic nie pomogą.. nieraz mam taki ból ze utykam już .. kolana nie moge zgiąć do końca , również mam problemy z różnymi pozycjami jak usiąde , ból niesamowity.. nawet mnie boli jak siedze i nic nie robie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, ja mam również torbiel bakera, pod prawym kolanem, ból się nasila po większym wysiłku, obecnie jestem zapisana do ortopedy, zobaczymy co powie, byłam już raz u jednego ortopedy...który totalnie mnie olał, pow.że może torbiel sama się wchłonie, a może nie!ale nie dam za wygraną, myślę, że nie należy tak się za bardzo ograniczać z tym ruchem fizycznym, bo od takiego siedzenia zdołować sie można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również mam pod jednym jak i pod drugim kolanem, obecnie wogóle to mnie kolana bolą , u ortopedy byłam :pooglądał wygimnastykował nogę niby ruchliwe mam , jak na swój wiek 60l, owszem mogłabym operacyjnie to usunąć, ale zapytał czy mi to przeszkadza bardzo bo specjalnie nie widać, a ja że nie poprzepisywał środki przeciw bólowe, i po ptakach. Cierpie do dziś i nic z tym nie robię .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mieczysława

Moje kolana prawe i lewe tak mnie bolały iż chodziłam o kulach wstydziłam się bardzo ale było mi lżej chodzić myślałam iż będę już na wózku jeździć moja sąsiadka przyniosła mi żywokost rozpuszczony w alkocholu kazała mi smarować kilka razy dziennie tak czyniłam dość długo około dwóch lat dziś kolana mnie nie bolą pod prawym kolanem już dawno odkryłam że coś rośnie i przy badaniu żył w kończynach lekarz stwierdził iż mam torbiel Bakera nie boli mnie ale także smaruję żywokostem.Pragnę nadmienić iż miałam skierowanie na operację kolana prawego by mieć edoprotezę czekałam pótora roku i kiedy przyszedł termin operacji zrezygnowałam z operacji chodzę bez kul i bez operacji żywokost -korzenie można kupić w aptece lub wykopać o ile się zna na ziołach o żywokoście można poczytać w iternecie jedną torebka żywokostu zalać pół litra wódki w ciemnnej butelce i przez 10 dni codziennie mieszać po 10 dniach już można nacierać 5 razy dziennie życzę zdrowia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję Pani Mieczysławie,że zrezygnowała z operacji kolana(endoprotezy),bo ja z utęsknieniem czekam na taki zabieg.Trudno,lewe kolano mam po 2-ch artroskopiach,nie mam właściwie chrząstki w tym kolanie,torbiel Bakera stale wypełnia się płynem.Mam dość punkcji(dość kosztuje).20.02.12r. ortopeda zadecyduje czy operacja w tym roku czy w następnym.Och,żeby jak najwięcej pożytecznych idiotów rezygnowało z endoprotez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 13 lat i 3 lata temu wykryto u mnie torbiel Bakera. próbowałam prawie wszystkiego miałam 2 razy punkcje, przykładałam kapuste słonine i jeszcze dużo innych rzeczy robiłam okłady miałam unieruchomioną nogę w gipsie 3 razy. nie moge biegać ćwiczyć praktycznie nic co jest związane z ruchem boli puchnie prawie nie moge zginać kolana nie wiem co robić.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Również mam torbiel Bakera już przez 11 lat, gdy miałem 17 nabawiłem sie tego schorzenia o dziwo przez ten okres życia nic mi nie dolegało, pomimo ze prowadziłem aktywny tryb życia fizycznego, bieganie, granie w piłkę nożną i wiele innych sportów amatorskich. Cztery miesiące temu zaszedłem profilaktycznie do swojego lekarza rodzinnego i ten wytłumaczył mi, ze z tym da się żyć, a żeby tylko nadmiernie nie przeciążać tej nogi, nie brałem żadnych leków, nie chodziłem na żadne zabiegi fizykoterapeutyczne (pomimo, ze moja siostra jest fizykoterapeutką) ale przyznam się szczerze, ze kiedyś miałem chęć zrobienia operacji profilaktycznie, żeby mi to w przyszłości nie przeszkadzało. Dzisiaj myśle, jeżeli nie ma takiej potrzeby to nie trzeba martwic się na zaś. Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×