Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Powiększona wątroba i zwiększony poziom glukozy


Gość Mirek

Rekomendowane odpowiedzi

Robiąc badania okresowe wyniki, które otrzymałem troszkę mnie przeraziły ( ALAT - 166,5 u/l, ASPAT 83,4 u/l, glukoza na czczo 121,7 mg/dl ). Postanowiłem przeprowadzić badania kompleksowe. Wynik badania USG - wątroba powiększona o podwyższonej echogenności , pozostałe narządy jamy brzusznej bez zmian. Wyniki badania laboratoryjnego : glukoza na czczo - 121 mg/dl, gamma gt - 146 U/L, bilirubina całkowita- 1,63 mg/dl, fosfataza alkaliczna - 67 U/L, HBS antygen - neg.(0.281), anty-HCV - ujemny (0.24), glukoza po obciążeniu (&%gr) 218 mg/dl. Wie, że jest to spowodowane częstym nadużywaniem alkoholu ( nie w dużych ilościach, ale prawie codziennie). Pytanie, na ile takie uszkodzenia, są odwracalne, oraz czy stosując dietę oraz całkowitą abstynencję można doprowadzić wątrobę i poziom glukozy do normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale wszystkie te parametry mogą mieć nieprawidłową wartość z uwagi na nadużywanie alkoholu. Można spróbować przynajmniej przez tydzień zastosować całkowitą abstynencję oraz dietę typu wątrobowego i wykonać kontrolne badania. Wyniki powinny być już lepsze. Oczywiście także ograniczyć spożywanie cukrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam sie z tym,że główną przyczyną jest alkochol.Mam 44 lata ,nie wiem jak smakuje piwo,nie piję żadnego alkocholu,a przypadkowo robione badania wykazały mocno powiększoną i stłuszczoną wątrobe.Ta diagnoza powaliła mnie z nóg!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×