Skocz do zawartości
eChirurgia
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Rudder

skręcenie i naderwanie palca V (małego) lewej ręki

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, proszę poradźcie mi jak zastosować leczenie. W poniedziałek skręciłem i naderwałem palec V (mały) lewej ręki pomiędzy paliczkiem podstawnym a paliczkiem środkowym. Po prostu staw międzypaliczkowy nie wytrzymał, pękł i palec się nienaturalnie wygiął. Pojechałem do szpitala i dostałem 2 tygodnie zwolnienia lekarskiego. W szpitalu została założona szyna ZImmera obejmująca palec V, śródręcze i nadgarstek LKG. Tę szynę noszę już siódmy dzień bo jest niedziela i mam napisane, że unieruchomienie w szynie utrzymywać przez 2 tygodnie. I tutaj pierwsze pytanie, czy mam tę szynę nadal nosić czy może zastosować jakiś prostszy sposób unieruchomienia palca ? Jeśli nosić nadal szynę to ile jeszcze czasu ją nosić, tyle ile mówił lekarz czy dłużej tak aby palec się wygoił do końca ? Jak dowiedzieć się czy palec zrósł się prawidłowo ? (gdy wymieniałem bandaż to palec wydawał mi się trochę krzywy) Jaką rehabilitację zastosować tak aby ruch palca był w 100% taki sam jak przed urazem ? Teraz palec jest sztywny więc rehabilitację trzeba zastosować.

Edytowane przez Rudder
poprawienie błędów ortograficznych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz rozumieć, że skóra goję się 2 tygodnie. Dlatego szwy po operacji są zdejmowany po dwóch tygodniach. Ponieważ choć jakaś blizna, która może utrzymać paliczki w prawidłowej pozycji będzie utworzoną za 2 tygodnie od urazu. Dlatego czas unieruchomienia zwykło stanowi od dwóch tygodnie i więcej.  Dla większych obciążeń blizna musie dojrzeć przez 4-6 tygodnie. Blizna uzyska swojej pełnej wytrzymałości przez 6 miesięcy. Ale dla palca zwykło już można ruszać w stawie po 2-3 tygodniach (zależy od stabilności stawu po nastawieniu zwichnięcia). Zanim można stopniowo zwiększać obciążenie pod kontrolą fizjoterapeuty. Dużo ludzi mogą samodzielnie rozwijać ruchy w stawie. Ale nie wszyscy robią to prawidłowo. Dla tego większość pacjenci potrzebują fizjoterapię co najmniej na początku oraz okresowych kontrole. Odkształcenie palca może być i w normalnym przebiegu okresu pourazowego przez bliznę a obrzęk. Ale może być i patologicznym przez podwichnięcie wtórne, co wymaga leczenia u ortopedy. Zależy od stopnia odkształcenia (deformacji). Niestety tylko ortopeda może rozróżnić ci stany.

 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o gojeniu się tego palca ? Nie podoba mi się jego kształt bo jest szczupły paliczek środkowy a paliczek podstawny gruby. Nie wiem dlaczego ma taki kształt ten palec.

IMG_20230214_155542.png

IMG_20230214_155533 (2).png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam powtórzyć badanie u ortopedy i poprosić go powtórzyć rentgen. Potrzebne porównać palce na obuch rękach. Ale po zdjęciu wygląda, że palec jest  deformowany bardziej, niż czasem może być przy normalnym przebiegu okresu pourazowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem opis z rentgenu oraz USG tego palca i tak ono brzmi:

Zniekształcenie palca V dłoni L, z podwichnięciem w stawie PIP.

W stawie między paliczkowym bliższym widoczny odczyn płynowy oraz nieregularny zarys kostny powierzchni stawowej paliczka środkowego.

Więzadło poboczne w/w stawu po stronie łokciowej z częściowym uszkodzeniem przyczepu bliższego-uszkodzenie II/III stopień, po stronie promieniowej uszkodzenie I/II stopień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie mi o tym bo nie mogę ruszać palcem ? Lekarz powiedział że jest jeszcze za wcześnie na operację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Być może lekarz chciał, żebyś przed operacją rozwinął ruch w palcu, bo jeśli po operacji znowu unieruchomisz go na kilka tygodni, to potem możesz nie być w stanie go wydruszyć. A może chodziło mu o to, że trzeba pozwolić na rozwój czegoś, co może się jeszcze zagoić. Ale trudno zgadnąć, co lekarz miał na myśli.
Jeśli masz nowe zdjęcie rentgenowskie, to opublikuj je. Może będę w stanie bardziej skonkretyzować.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×