Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Przetoka okołoodbytnicza leczona metodą Hipokratesa


Gość Tomek

Rekomendowane odpowiedzi

2 tygodnie temu miłem usuniętą przetokę metodą Hipokratesa, nic mnie nie boli tylko zaraz po zabiegu na opatrunkach pojawiają się niewielkie ilości ropy, byłem na kontroli tydzień po zabiegu, chirurg skrócił mi żylke powiedział, że wszystko jest dobrze i kazał mi przyjść za 3 tygodnie i do tego czasu mam sobie ruszać tą żyłką, żeby się zwieracz przecinał. Czy tak to powinno wszystko przebiegać po zabiegu i czy ta ropa to nic złego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy przetoka okołoodbytnicza przechodzi przez mięśnie zwieracze odbytu jest duże prawdopodobieństwo uszkodzenia tych mięśni w czasie zabiegu wycinania klasycznego i powikłań w formie nietrzymania stolca dlatego stosuje się starą metodę zwaną Hipokratesa. Przez przetokę przeprowadza się nić, gumkę, żyłkę, którą systematycznie napina się przez co powoli przetoka przez kilka tygodni jest przecinana i w ten sposób goi się ona samoistnie przez powolne ziarninowanie. Metoda ta sama w sobie nie likwiduje od razu przetoki tylko powoli ja zamyka przez przecinanie i gojenie dlatego cały czas z miejsca przeciągnięcia nici może wydzielać się treść ropna, surowicza lub krwista. Jeśli chirurg powiedział, że wszystko jest w porządku nie należy się martwić. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja jestem wlasnie tydzien po zalozeniu zylki przez przetoke. zylka jest luzna nie napieta zadna gumka. przez robienie kupy ma ona sama powoli sobie przeciac zwieracz. jednak sprawa jest taka ze boli mnie caly czas kosc ogonowa oraz posladek na ktorym jest zalozona zylka. jem ketonal ale on slabo cos pomaga. najgorsze jest zrobienie kupy. bol straszny. ile to moze potrwac????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja rowniez mam przetoke. Jutro ide do chirurga i sie moze cos dowiem. Mam natomiast kilka pytan 1. Jesl operacja to jak dlugo lezy sie w szpitalu. Czy po wyjsciu mozna uprawiac sport itp. Biegam + silownia 2 Jesli jest to robione metoda hipokratesa to czy tez mozna uprawiac sport. 3. Ogolnie pracuje i czy bede wylaczony przez jakis czas z pracy?? Z gory dziekuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BARDZO PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ. Moja mama miała operację na przetokę okołoodbytniczą po tej operacji założono jej nitkę z którą ma od 03.05.10-czyli dzisiaj mija 21 dni, nie wytrzymuje z bolu, bardzo cierpi. Lekarz kazał jej jak najwięcej chodzić, ale ona nie może wytrzymać z bolu, zdarzało jej się nawet zasłabnąć, co 5 godz. połyka ketanol. Proszę o odpowiedź czy to naturalna reakcja, bo chyba na lekach przeciwbólowych długo nie można żyć. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość peacemaker

ja żyłke miałem założona tydzień temu w szpitalu przy okazji rozciecia ropnia kiedy okazalo sie ze mam przetoke. Nie rozumiem w jaki sposob wasi lekarze kaza wam naciagac ta nitke samemu. Ja musze lezec jak najwiecej na wyciagu zamontowanym na lozku, ktory sklada sie z bloczka i obciaznika (okolo 250g) ktory caly czas ta nitke ciagnie. Chirurg oszacował że przy tej metodzie potrwa to jakieś 2 tygodnie jesli bede z tym spal. Bol jest dosc silny i nieprzyjemny ale ja trzymam sie bez żadnych lekow. Tez caly czas sacza mi sie male ilosci ropy i krwi wynikajace z ciaglego przecinania przetoki jednak nie sprawia mi problemu oddawanie stolca mimo iz mam skore nacieta przy samym odbycie. Jedyny problem to siedzenie ktore jest bardzo trudne a wrecz niemozliwe na zwyklym krzesle. @ela: U mnie przetoka spowodowana byla pozno wykrytym ropniem ale samoistne tworzenie sie przetok moze swiadczyc o chorobie jelita grubego lesniowskiego-crohna (obok mnie w szpitalu lezal taki pacjent) albo jakies wadzie wrodzonej lub nabytej np. szczelina odbytu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość załamana

Ja mam przetokę juz od 3 lat,jestem po 3 operacjach,za każdym razem niewyobrazalny ból i nawrót choroby,jestem juz załamana,nie wiem co dalej,życie z przetoką jest bardzo męczące,a poddanie sie 4 operacvji nie wiem czy coś zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przetokę 4 lata...teraz mam mieć 3 operację, lekarze nie umieją tego wyleczyć...coraz częściej dochodzę do wniosku,że oni się nie znają...zabierają sie do tego tak mozolnie...żaden wcześniejszy zabieg nic mi nie pomógł...strata czasu i niepotrzebny ból

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mój mąż jaest 4 ygodnie po operacji przetoki, ma założoną nitkę, której nie pociąga ze względu na wielki ból. Mam pytanie: czy taka nie pociągana nitka przetnie mięsień, ile to może trwać? A może jednak mimo wszystko pociągać? Proszę o radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam taką nitkę od ponad miesiąca, co tydzień chodzę do chirurga na jej podciągnięcię, do tego sam też to robię jednak nie wychodzi mi to zbyt dobrze (może mam za mało siły by to dobrze podciągnąć), fakt ból jest, zwłaszcza gdy robi to chirurg, po za tym dostałem jakiś specyfik który ma na celu chyba nie dopuścić do zapalenia w tym miejscu, nasączam nim opatrunki które wymieniam z 2-4 razy dziennie, do tego dochodzi jeszcze nadmanganian potasu w tabletkach do rozpuszczania w wodzie z której robie nasiadówki stosuje je po każdym oddaniu stolcu co wychodzi mniej więcej 2 razy dziennie. Mam trochę to szczęście, że przetoka zrobiła się pomiędzy pośladkami i daje rade jakoś leżeć na tyłku, jednak człowiek dość skutecznie jest wyłączony z życia społecznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nikt nie wie jak długo nitka lub żyłka będa przecinały zwieracz,średnio trwa to od 4 tygodni do 2 miesięcy jedni cierpia mniej inni bardzo,niestety to jedyny sposób na leczenie przetoki,dlatego potrzebna jest wytrwałość i cierpliwość której niekiedy zaczyna brakować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam to wszystko i trochę mnie to przeraża miałem dokładnie 11 kwietnia operację przetoki założono mi gumę ta guma już odpadła po tygodniu obecnie wczoraj byłem do kontroli i przetoka się bardzo ładnie zarasta jedyna rada to bardzo dużo moczyć w nadmanganianie potasu bardzo dokładna higiena a co do operacji to 45 minut i po kłopocie na drugi dzień już pojechałem sam osobiście samochodem do domu nie zażywałem do dzisiaj żadnej tabelki przeciwbólowej więc nie tak jest groźnie jak tu czytam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przyznam szczerze, że naczytałem się już dość dużo o tym schorzeniu i metodach leczenia - operacji i zaczynam się już w tym trochę gubić... Czy ktoś mógłby mi dokładnie wytłumaczyć na czym polega leczenie metodą Hipokratesa? Dotąd sądziłem, iż przetoka jest powoli przecinana przez przeciągniętą przez nią nić, czy żyłkę (gumkę). Natomiast chirurg powiedział mi, że przetokę się *odcina* tuż przy jelicie, a na mięsień zwieracz zakładana jest nitka, która ma go powoli przecinać. Więc, jak to w końcu jest? Czy to właśnie metoda hipokratesa, czy to dwa różne sposoby leczenia? Będę wdzięczny za odpowiedz. Pozdrawiam! I życzę Wszystkim szybkiego powrotu do zdrowia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetokę się rozcina lub wycina jeśli jest to niska przetoka/obciąć się nie da/,pozostałe przetoki zamyka się przez założenie nitki aby nie uszkodzić zwieracza.Sposobów leczenia jest tak dużo jak przetok.Im wyższa przetoka tym trudniej ją leczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał z Kielc

Witam. Jeśli ktoś ma problem z ropniem lub przetoka to polecam Łódż prof. Adam Dziki przyjmuje przy al. Kosciuszki 48. On uratowal mnie 3 lata temu, mialem zalozona gumke metoda hipokratesa i jest spokoj.. To kosztowne ale niestety brakuje specjalistow w tym zakresie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×