Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Co oznacza wysoki poziom bilirubiny?


Gość ania

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem 5 miesięcy po laparoskopii pęcherzyka żółciowego, mam 30 lat. Ostatnio robiłam badania i zaniepokoił mnie wynik bilirubiny - 2,4, gdzie norma była 1,1. Pozostałe wyniki: ALAT 9 u/l, Aspat 13, amylaza w surowicy 23, GGTP 18, fosfataza alk. 151. Wynik bilirubiny powtórzyłam po 2 tyg. był - 1,74. Przed operacją najpierw miałam 0,9, a potem 1,9. Czasem jak zjem coś ciężkiego boli mnie w prawym boku. Badanie usg nic nie wykazało, przewody żółciowe 6 mm nieposzerzone, bez złogów reszta w porządku. O czym może świadczyć ten wynik bilirubiny? Czy powinnam się tym niepokoić i czy powinnam coś z tym robić? Jakie badania wykonać czy coś się dzieje złego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom bilirubiny nie jest bardzo zawyżony. Aby doszło do objawów klinicznych (żółtaczka) poziom bilirubiny musiałby być podwyższony 4-5 krotnie. Jest to tylko nieznaczne podwyższenie poziomu. W Pani przypadku jeśli USG jamy brzusznej jest w porządku oraz aktywność enzymów wątrobowych w zakresie normy może chodzić o defekt enzymów przekształcających bilirubinę w wątrobie. Jest to defekt wrodzony powodujący złą przemianę bilirubiny przez co jej utylizacja jest zaburzona. W wyniku tego zaburzenia zwiększa się poziom bilirubiny we krwi. Na pewno trzeba dokładnie określić czy we krwi jest zwiększony poziom bilirubiny bezpośredniej czy pośredniej (składowe bilirubiny całkowitej). Między innymi na podstawie tego badanie będzie można określić defekt enzymatyczny. Ta dysfunkcja nie jest szkodliwa dla organizmu i praktycznie nie wymaga leczenia. Jednak, aby ją dokładnie zdiagnozować należy skonsultować się w Poradni Hepatologicznej. Niestety, ale na podrażnienie wątroby mogą mieć wpływ tłuste pokarmy i alkohol. Myślę, że należy te badania jeszcze raz powtórzyć po ścisłej diecie bezmięsnej, lekkostrawnej (przynajmniej 24 godziny, bez zażywania leków) oraz diecie 0 przez dwie godziny przed badaniem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×