Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Bóle podbrzusza, bóle pleców


Gość Wojtek z Warszawy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Wojtek z Warszawy

Witam! Mam 53 lata. Zaczęło się ok. 4 miesiące temu od silnych bólów pleców. Miałem robioną tomografię komputerową jamy brzusznej i kręgosłupa. Wykryto torbiele trzustki (1,0-3,70 cm). Gastrolog robił mi inne badania w tym kierunku, wszystko było w normie (nie mam biegunek). Zlecił wykonanie gastroskopii, gdyż nie mam apetytu i chudnę. Wykryto 3 nadżerki wpustu żołądka (wspomnę, że kolonoskopia też była robiona -wszystko w porządku). Gdy coś zjem od razu boli mnie brzuch (głównie podbrzusze) i ból przechodzi jednocześnie na plecy. Jeżeli chodzi o plecy - dyskopatia lędźwiowa (zmiany wytwórcze na krawędziach trzonów kręgowych. Na poziomach L3-4 i L5-S1 centralnie wypukliny krążków międzykręgowych wielkości 0,33 cm, 0,53 cm i 0,42 cm z uciskiem na worek oponowy). Moje pytania są takie: 1. Od czego nie mam apetytu i chudnę (brałem też dużo leków na plecy)? 2. Czy operacja na kręgosłup jest niezbędna? Jakie mogą być skutki nie poddania się niej (wspomnę, że mam kłucie w pachwinach, a także odczuwam tam martwość)? 3. Czy ostre bóle podbrzusza po posiłku z promieniowaniem bólu na plecy może być od kręgosłupa, czy nie ma tam jakiegoś zapalenia nerwu (który wszędzie promieniuje), bądź czegoś innego? Czy operacja jest niezbędna w takim przypadku? Jak to wybadać, do kogo się udać? Proszę o wyczerpującą odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie opisał Pan czy miał Pan zrobione zwykłe USG jamy brzusznej. Trzeba wykluczyć kamicę pęcherzyka żółciowego, a nie wszystkie typy kamieni w pęcherzyku żółciowym są widoczne w TK. Jeśli Pan nie miał USG warto takie badanie wykonać. Mimo tego, że nie ma Pan biegunek, a badania trzustkowe są w normie czasami i tak występuje przewlekłe zapalenie trzustki (czego czasami objawem są torbiele). Może warto zastosować dietę trzustkową oraz wprowadzić niewielkie ilości substytutów enzymów trzustkowych. Leki jakie Pan zażywa z powodu bólów pleców mogą właśnie wywoływać stan zapalny w żołądku, który także przejawia się bólem i brakiem apetytu. Leki te należy brać w osłonie środków farmakologicznych przeciwwrzodowych. Jednak wszystkie te dolegliwości bólowe, nawet te ze strony jamy brzusznej mogą być spowodowane przepuklinami jąder miażdżystych dysków kręgosłupa. Takie przepukliny uciskają na wychodzące i wchodzące do kręgosłupa nerwy powodując dolegliwości bólowe i zaburzenia czucia jakie Pan opisuje. O decyzji czy powinno się takie zmiany operować powinien zadecydować neurochirurg. Z TK kręgosłupa należy udać się na konsultację neurochirurgiczną. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest spowodowane całkowitą niewydolnością trzustki. Miąższ trzustki został zniszczony przez torbiele i przez to nie wydziela enzymów potrzebnych do trawienia pokarmów. Trzeba je dostarczać w dużej ilości w formie syntetycznej jako substytut zaraz przed lub na początku posiłku. O dawce i sposobie podaży tych enzymów musi zadecydować lekarz prowadzący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,bola mnie plecy w dolnej części i brzuch w tym samym momencie i nie raz mnie zaczyna kloc w klatce piersiowej Mialem parę miesięcy temu takie bule przeszlo ale powróciły znowu lekarz powiedzial ze mam jakies gozki schindlera Czy to moze byc od tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×