Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Gastritis chronica atrophica cum mataplasia


Gość Ula

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Moja mama miała przeprowadzone badanie histopatologiczne. Proszę o przetłumaczenie wyniku tego badania oraz informacje, czy jest to poważne schorzenie, jak powinien wyglądać przebieg leczenia i czy schorzenie to może spowodować groźniejsze konsekwencje jak np. nowotwór? Gastritis chronica atrophica pylori cum metaplasia intestinalis [M-43000] W treści wyniku badania są jeszcze takie zapisy: Zanik ++ Zapalenie +++ Metaplasia ++ Infectio HP (-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosłowne polskie tłumaczenie brzmi: Przewlekłe, zanikowe zapalenie błony śluzowej odźwiernika z metaplazją (przemiana jednego nabłonka w drugi czyli śluzówki żołądka w śluzówkę jelita) jelitową. Przewlekłe, zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka ma zdecydowanie autoimmunologiczne tło. Powoduje niedokrwistość megaloblastyczną (niedokrwistość złośliwa Adisona-Biermera). Zapalenie błony śluzowej żołądka o charakterze zanikowym (zanik komórek okładzinowych) może spowodować niedobór witaminy B12 w organizmie. Komórki okładzinowe w żołądku produkują kwas solny oraz czynnik Castle’a. Czynnik Castle’a jest glikoproteiną, która łącząc się z witaminą B12 dostarczaną z pokarmem umożliwia jest sprawne wchłanianie. Aby jednak potwierdzić tą patologię należy wykonać specjalistyczne testy biochemiczne, które udowodnią brak wchłaniania witaminy B12 dostarczanej drogą doustną. Niedobór witaminy B12 należy uzupełniać drogą domięśniową zaś niedokwasota powinna być korygowana preparatami zwiększającymi kwaśność treści żołądkowej. Metaplazja doprowadza do przemiany błony śluzowej żołądka w błonę jelitową. Błona typu jelitowego nie spełnia swojej funkcji w żołądku czyli nie produkuje soku żołądkowego, trawienie jest utrudnione, a oprócz tego taki nabłonek ma zwiększoną tendencję do nowotworzenia. Dlatego należy co około pół roku wykonywać kontrolne badanie gastroskopowe. Jednak stan zapalny jest ograniczony tylko do błony śluzowej odźwiernika żołądka, więc nie powinny występować jakiekolwiek większe skutki tego zaniku. Co do oznaczeń + trudno mi powiedzieć w jakiej ilościowo skali oceniał histopatolog. Jeśli w skali 3 stopniowej (a najczęściej histolopatolodzy takiej używają) zapalenie jest nasilone, zaś zanik i metaplazja średniego stopnia. Oznaczenie Infectio HP (-) świadczy o tym, że nie ma w żołądku zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Ja też mam taki odczyn wyniku co podaje pani Ula .I musze powiedzieć że ja nawroty boleści mam tak tak co 2-3 miesiące choć cały czas biore CONTROLOC-40 rano i na noc. Ale ja choruje na astme i brałam durze ilości sterydów teraz jestem tylko ograniczona do leków wziewnych i do inchalacji przes nebulizator. Ale szukam dobrego lekarza Gastrologa aby mi pomug w moim cierpieniu bo te bule są okropne i musze sięgać po zaszczyki przeciwbulowe. jeśli ktoś też ma takie problemy prosze nie awlekać iś do lekarza zrobić gastroskopie i podjąc się leczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Ja też mam taki odczyn wyniku co podaje pani Ula .I musze powiedzieć że ja nawroty boleści mam tak tak co 2-3 miesiące choć cały czas biore CONTROLOC-40 rano i na noc. Ale ja choruje na astme i brałam durze ilości sterydów teraz jestem tylko ograniczona do leków wziewnych i do inchalacji przes nebulizator. Ale szukam dobrego lekarza Gastrologa aby mi pomug w moim cierpieniu bo te bule są okropne i musze sięgać po zaszczyki przeciwbulowe. jeśli ktoś też ma takie problemy prosze nie zwlekać iś do lekarza zrobić gastroskopie i podjąc się leczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też choruję nażołądek, mam różnego rodzaju okresowe dolegliwości żołądka. w badaniu histopatologicznych wycinków ze śluzówki żołądka stwierdzono m.in. dyskretne włóknienie zrębu blaszki właściwej. Leczę się biorąc okresowo Controloc i dietą. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość zby , 2009.03.16

Od kilku lat po stwierdzeniu u mnie w/w zapalenia blony sluzowej zoladka wprowadzilem nastepujace leczenie i czuje sie dobrze stosujac odpowiednia diete. Moje leczenie to: 1. rano na czczo wypijam 1 lyzke wczesniej przygotowanego zmielonego siemienia lnu, i zalanego 1 szklanka wrzacej wody. To zmielone siemie musi przebywac w wodzie przynajmniej 0,5 godziny. Siemie lniane najlepiej zmielic w mlynku do kawy, bo nie moze byc starsze jak 7 dni bo jelczeje. Ten kleik lniany leczy i chroni sciany zoladka. 2. Nie pije zimnych napojow albo b. rzadko. 3. Nie pije1 godz przed i 1,5 godz.po jedzeniu. Nie popijam jedzenia. Slina posiada najlepsze enzymy trawienne, a plyny czesto je niszcza. 4. Staram sie jesc jarzyny przed posilkiem a nie z posilkiem. 5. Staram sie jesc rozdzielczo tzn. bialka z jarzynami lub weglowodany z jarzynami. 6.Czesto jadam takie jarzyny jak koper wloski (Bulwy) , cykorie i buraki , ktore sa alkaliczne. 7. popijam czesto czysta maslanke lub serwatke, ktore posiadaja bardzo dobrze przyswajalny organiczny sod (Na), ktory leczy zoladek i jest budulcem sluzowki zoladka. 8. Mleka nie pije i serow prawie nie jadam, lub b. rzadko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wielką prośbę. Co oznaczają następujące kody w badaniu histopatologicznym po usunięciu woreczka żółciowego? Metaplasia intestinalis epithelii M &#8211* 73320 Cholecystitis chronica fibrowa atrophicans M-45000 Proszę o pomoc. Pozdrawiam.Aga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×