Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Jontoforeza, laser i inne zabiegi stawów stopy a stan po całkowitej resekcji tarczycy


Gość iwona

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem po całkowitej resekcji tarczycy (rak brodawkowaty). W związku z aktywnym trybem życia miewam częste kontuzje stawu skokowego. Rok temu w szpitalu usłyszałam od lekarza, że po moich przejściach powinnam unikać zabiegów fizykoterapeutycznych pod prądem czyli diadynamik itp. Od rehabilitanta usłyszałam, że ten zakaz chyba dotyczy okolic górnej części ciała czyli np. jontoforeza okolic krtani. Proszę o informację szczegółową jakich zabiegów dotyczy ten zakaz i jakich okolic ciała. Mam zalecenie jontoforezy, magnetroniku, lasera i krioterapii śródstopia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Pisze Pani na portalu chirurgicznym. Nie jestem fizjoterapeutą, ani lekarzem specjalistą w zakresie rehabilitacji. Nie znalazłem jednak nigdzie przeciwwskazań do wykonywania wyżej opisanych zabiegów fizjoterapeutycznych po resekcji tarczycy, a już na pewno w obszarze kończyn dolnych. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł D.

Witam, jestem magistrem fizjoterapii. Uważam, i najnowsze obserwacje w tym zakresie to potwierdzają, iż fizykoterapia po jakimkolwiek leczeniu onkologicznym jest bezwzględnie przeciwwskazania. Zdania o tym są oczywiście podzielone, ale czy warto ryzykować? Myślę, że nie. Fizykoterapia znacznie przyspiesza przemiany komórkowe w naszym organizmie, co w przypadku komórek z defektem genetycznym może doprowadzić do patologicznego rozwoju - do nowotworu. Jest Pani, pomimo całkowitego wyleczenia, w grupie bardzo dużego ryzyka. Fizykoterapia jest tylko jedną z możliwości leczenia narządu ruchu. Alternatywą, myślę nawet, iż bardziej skuteczną, jest kinezyterapia (terapia manualna) - doradzam tę drogę. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×