Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Stłuszczenie wątroby a prawidłowy ALAT


Gość Monika

Rekomendowane odpowiedzi

Piszę bo czegoś nie rozumiem. Córka ma prawidłowy alat a jednocześnie lekarze podejrzewają stłuszczenie wątroby (aspat jest za wysoki i cholesterol). Wszystkie próby wzw, IgA (przepraszam jeśli pomyliłam) wychodzą dobrze. Więc jak to możliwe że może być stłuszczenie a alat wychodzi w normie?? Przecież to on odpowiada za wątrobę.. Nic nie rozumiem i jestem zła bo chyba za wcześnie się ucieszyłam że jest dobrze... Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Wskaźnikami wątrobowymi są przede wszystkim ALAT i ASPAT, duże znaczenie w tym wypadku ma również badanie usg jamy brzusznej, zaburzenia lipidowe i wysoki poziom glukozy we krwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli jest podwyższona echogeniczność całej wątroby, ale sama wątroba nie, to czy w grę wchodzi tylko stłuszczenie czy może być inna przyczyna? (lipidy, glukoza i inne w porządku). Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stapler

Początkowe stadium stłuszczenia wątroby może nie dawać odchyleń od normy w badaniach enzymów wątrobowych. Najlepiej, żeby Pani w sprawie córki skonsultowała się bezpośrednio, planowo z hepatologiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za poradę. Byłyśmy pod opieką poradni gastrologicznej, teraz przepisano nas do poradni chorób wątroby (za 6 m-cy, bo jak stwierdził lekarz, to nic pilnego). Zapytałam czy tak wysoki cholesterol (od 260-300, przy normie do 200) nie ma negatywnego wpływu na serce. Dowiedziałam się że córka kwalifikuje się aby brać leki obniżające cholesterol, ale najpierw będzie miała powtórzone usg. A sercem mam się nie matrwić, bo inaczej jest w przypadku gdy jest to dziedziczne (córka najprawdopodobniej dostała ten cholesterol *w spadku* po dziadku i cioci), a inaczej gdy podwyższony cholesterol jest - że tak napiszę - nabyty... Nawet się zdziwiłam. Czy faktycznie tak jest, że inne *szkody* czyni cholesterol dziedziczny a inny nabyty? (otyłość, tłuste, niezdrowe jedzenie - to córki nie dotyczy, a diety nie dają rezultatu). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×