Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Powrót do sportu po zastosowaniu sposobu Desardy


Gość Mariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Mariusz

Tydzień temu miałem plastykę przepukliny pachwinowej prawostronnej sposobem Desardy,ponoć to stosunkowo nowa metoda ,w efektach zbliżona do metod siatkowych. Wiem że po operacji z użyciem *siatki* powrót do sportu jest nieco szybszy niż przy użyciu metod napięciowych,chciałbym wiedzieć czy po operacji sp. Desardy czas powrotu do pełnej aktywności to ma być klasyczne 3 miesiące ?czy można spróbować wcześniej? Dodam że Sport to b.ważny element mojego życia,chciałbym wrócić do treningów jak najszybciej,a o wspomnianej metodzie Desardy póki co nie mogę dowiedzieć się zbyt wiele, czy wiadomo coś o możliwości szybszego powrotu do pełnej aktywności po zastosowaniu tej metody oraz o wynikach leczeniea ta metodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stapler

Metoda jest nowa porównywalna z metodami z wszczepem, jednak nie mamy jeszcze w tym względzie doświadczenia co to czasu trwania rekonwalescencji pooperacyjnej (zbyt krótki okres badawczy). Radzę więc dla Pana bezpieczeństwa utrzymać 3 miesięczny okres przerwy w sporcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Mariusz

Nie spodziewałem się za bardzo konkretnej odpowiedzi właśnie ze względów które pan opisał.Jedyne wyjście to czekać 3 miesiące, jak tylko wrócę do treningów i wkręce się ponownie *na obroty* na pewno na forum opisze swoje spostrzeżenia i wrażenia co do efektów operacji i samopoczucia. Dziękuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*Obecnie do najczęściej stosowanych metod zalicza się naprawę sposobem Lichtensteina z użyciem implantu w celu wzmocnienia tylnej ściany kanału pachwinowego.... Jedynie metoda Shouldice*a znajduje jeszcze wielu zwolenników. Odległe wyniki leczenia tą metodą przez doświadczonych chirurgów są podobne do uzyskiwanych po zastosowaniu metody Lichtensteina....... Alternatywę dla obu tych metod zaproponował w 2001 r. hinduski chirurg Mohan P. Desarda. Opisał sposób naprawy, w którym uwzględnił aspekt biomechaniczny kanału pachwinowego. Do wzmocnienia tylnej ściany tego kanału wykorzystuje uszypułowany obustronnie pasek rozcięgna mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha. Dzięki temu, w przeciwieństwie do metody Shouldice*a, nie używa uszkodzonych pierwotnie na skutek zaburzonej struktury kolagenu tkanek powięzi poprzecznej [7]. Nieoddzielenie paska w obu jego biegunach powoduje, że jest on włączony w dynamiczny układ sił i naprężeń występujących w tej okolicy. Napięcie mięśni brzucha przyczynia się do tego, że pasek rozcięgna mięśnia skośnego zewnętrznego brzucha napina się i rozszerza, dociskając jednocześnie tylną ścianę kanału pachwinowego oraz wzmacniając okolicę pierścienia głębokiego... Operacje pierwotnych przepuklin pachwinowych wykonywane metodą Desarda i Lichtensteina nie różnią się pod względem złożoności procedury oraz czasu trwania. Liczba powikłań miejscowych oraz natężenie bólu pooperacyjnego w obu metodach były podobne i porównywalne z danymi podanymi w piśmiennictwie. Zarówno operacja przeprowadzona sposobem Desarda, jak i Lichtensteina są dobrze oceniane przez chorych. Operacja naprawcza pierwotnej przepukliny pachwinowej wykonana sposobem Desarda jest równie skuteczna, jak operacja wykonana techniką Lichtensteina, a wyniki leczenia oceniane pół roku po tych zabiegach są zbliżone.* To są wycinki pracy dostępnej w internecie pod adresem: http://pml.strefa.pl/ePUBLI/143/03.pdf Nie jest napisane o czasie powrotu do sportu ale myślę że ciekawy artykuł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ponad miesiąc po operacji ta metodą, nie boli mnie nic. dzisiaj mam za soba pierwszy trening-tj. delikatny trucht przez godzine. Zero bólu. Wszystko zagoiło sie swietnie,czuje sie dobrze. Powrót na siłownie planuje za kolejny miesiąc ale na dzień dzisiejszy czuje sie na siłach by wykonywać ćiwczenia areobowe. Co do siłowni to sie okaże w praniu. Moge smiało powiedzieć że niespodziewałem sie tak szybkiego powrotu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzesiek

Cześć! Niestety nie mogę odpowiedzieć bezpośrednio na twoje pytanie bo sam nie przeszedłem jeszcze operacji tą metodą. Myślę jednak, że wymóg powstrzymywania się przez 3 miesiące od wszystkich ćwiczeń w ogóle jest zbyt ogólny i zbyt rygorystyczny. Mogę to powiedzieć na podstawie moich własnych doświadczeń z przepukliną. Od kilku lat mam drobną przepuklinę której nie widać, ale którą wykryło badanie chirurgiczne i USG. Próbując funkcjonować z przepukliną przekonałem się, że o ile pewne ćwiczenia nadwyrężają przepuklinę, to są też ćwiczenia które nie wydają się tego robić. Istotne jest to, czy w ćwiczeniu występuje tłocznia brzuszna. Typowe ćwiczenia w których ona występuje to martwy ciąg, przysiady z ciężarami, wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia, brzuszki. Z tych ćwiczeń musiałem zrezygnować. Ale są też ćwiczenia które wykonuję od kilku lat I mimo tego nie nastąpiło żadne pogorszenie przepukliny. Są to np. francuskie wyciskanie sztangielki zza głowy (triceps), uginanie ramienia opartego na kolanie ze sztangielką (biceps), wszelkiego rodzaju wyciskania leżąc na ławce płaskiej (klatka). Te ćwiczenia nie wydają się w ogóle obciążać przepukliny. Wyciskanie sztangi zza głowy wydaje mi się w bardzo niewielkim albo żadnym stopniu obciążać przepuklinę. Podciąganie sztangi pod brodę i uginanie ramion ze sztangą też wykonuję bez problemu, choć te ćwiczenia mogą w pewnym stopniu wywoływać działanie tłoczni brzusznej. Bez problemu można też wykonywać cwiczenia na przedramiona ze sztangą trzymaną podchwytem i nachwytem, i rękami leżącymi na udach. Niestety przekonałem się, że intensywne i długotrwałe ćwiczenia aerobowe takie jak jazda rowerem czy nawet szybki marsz po jakimś czasie zaczynają obciążać przepuklinę. Nie wiem, dlaczego tak jest. Myślę że można z tego wyciągnąć wnioski co do tego jakie ćwiczenia można zacząć wykonywać jako pierwsze po operacji przepukliny i nie wrzucać ich wszystkich do jednego worka. Skoro lekarze pozwalają wykonywać nawet najcięższe ćwiczenia z ciężarami po 3 miesiącach, to chyba racjonalne jest przyjęcie że można te lżejsze ćwiczenia, nieobciążające przepukliny o których napisałem wyżej zacząć wcześniej. Dla mnie to nie jest tylko teoretyczna spekulacja, bo sam planuję niedługo poddać się operacjitą metodą taki mam właśnie plan rekonwalescencji. Bardzo mnie interesuje w związku z tym jak funkcjonujesz po tej operacji i jak przebiega twoja rekonwalescencja. Czy twoja przepuklina była duża? Gdzie miałeś operację? Jeśli możesz, to napisz do mnie na adres gmpp@vp.pl i podziel się swoimi wrażeniami. Tymczasem pozdrawiam i życzę udanego powrotu do sportu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

Witam, bardzo proszę napisz gdzie miałeś robioną operację tą metodą i którego lekarza. Napisz też jak się czułeś po operacji i jak powracałeś do zdrowia, będę bardzo wdzięczny za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Książe

Witam pomimo dużej niechęci pomocy i utrudnianiu wymiany informacji na tym forum, znalazłem kilka miejsc w których można skorzystać z zabiegu tą metodą. Np niedaleko Zielonej Góry. Resztę musisz poszukać sobie sam. Zauważyłem, że nikt albo nie wie albo nie chce za bardzo zdradzać gdzie można tą metodą się leczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pomimo że z chęcią podzieliłbym się informacjami z uwagi, że przeszedłem zabieg tą metodą moderatorzy wykasowali mojego maila, wpierw gdy ich szukałem teraz gdy się nimi mogę podzielić. Zainteresowani niech szukają w bibliotekach przy uczelniach medycznych w artykułach. Dowiecie się tam z pewnością więcej niż od specjalistów z tego forum(:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Podawanie prywatnych namiarów kontaktowych w tym telefonów czy maili jest niezgodne z zasadami forum, dlatego usunęłam Pański adres e-mail. Jeśli ktoś naprawdę chce się podzielić swoją wiedzą lub informacjami, zawsze może to zrobić na forum. Na forum przez pewien czas nie odpowiadał żaden specjalista, dopiero od niedawna odpowiada Medicus. Jest dużo tematów już istniejących i każdego dnia dochodzą nowe więc prosimy o wyrozumiałość jeśli chodzi o czas odpowiedzi na zadawane pytania. Pozdrawiam moderator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem dwa dni po operacji metodą Desardy, którą wykonał doktor Lubecki w swojej prywatnej klinice w Raculi koło Zielonej Góry. Boli ale wyszedłem z kliniki do domu bezpośrednio po zabiegu, drugiego dnia pojechałem na zmianę opatrunku, chodzę z trudem ale chodzę i nie muszę cały czas leżeć. Dzisiaj jest już lepiej niż wczoraj, jeszcze nie jestem wstanie sam gdzieś pójść bo zajęłoby mi to wieczność ani też nie jestem jeszcze wstanie prowadzić auta ale sam wstaje z łóżka, poruszam się po domu i ogólnie nie ma tragedii. Lekarz jest bardzo miły, zna się na rzeczy, potrafi i stosuje wiele metod operowania przepukliny w zależności od preferencji pacjenta i zakresu, wielkości jak i stanu wewnętrznej błony pacjenta. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przeszedlem ta metoda plastyke lewostronnej przepukliny pachwinowej prostej w 2012 a nastepnie w 2013 prawostronnej prostej. Takze w Raculi u dr Lubeckiego. Do stycznia 2017 bylo ok wrecz super, az nagle w lewej stronie ponoc wyszla skosna, dr ten sam naprawil to juz inna metoda *Shouldice* 14 marca i rana juz sie wygoila a ja do tej pory nic nie dzwigalem a to juz 65 dni jedynie spacery i basen. Niestety teraz cos sie robi z prawej strony tak samo zaczynam to odczuwac jak poczatkowo z lewej, gdy duzo chodze jako nieprzyjemne pociaganie. Sadzilem ze jak kiedys dojdzie do nawrotow po tej metodzie to dopiero gdy bede bardzo stary? Jesli bedzie musiala byc kolejna operacja to czeka mnie ciezki okres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×