Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Artroskopia


Gość Łukasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam 40 lat. 11 lat temu zerwalem wiezadlo krzyzowe przednie. Kiedy bol minal wrocilem do pracy. Nogi nie oszczedzalem i cwiczylem ja przez kolejne lata. Przez caly czas uraz sie poglebial az do momentu kiedy zdecydowalem sie na operacje. Mieszkam w Niemczech i operacje przeszedlem w bardzo dobrej klinice w Regensburg. Slabo mowie po niemiecku a moj angielski nie jest na tyle dobry by zrozumiec medyczne zagadnienia. Operacja odbyla sie 04.10.2021. Protokół przełożyłem na polski ale i tak nie wiele z niego zrozumialem. Ktos mi powie czy po tym co mi robili kiedys jeszcze pogram z dzieckiem w pilke? Przesylam dokumentacje: 

INTERWENCJA REWIZJI!

Łąkotka wewnętrzna: rozdarcie podłużne przy podstawie, Z.n. część. Resekcja,

Łąkotki zewnętrzne: Z.n. Resekcja subtotalna, róg tylny + pars intermedia, chrząstka zarzepkowa: chondromalacja II°, bloczek udowy: chondromalacja

kłykieć przyśrodkowy kości udowej: chondromalacja II-III°, początek zwyrodnienia, kłykieć przedsionkowy kości udowej: chondromalacja III°,

więzadło krzyżowe: całkowite zerwanie,

Synovia: Synovia drobno ogolona, uogólniona, zrosty: w okolicy stawu przedniego, więzadła krzyżowego tylnego itp.,

 

Łąkotka wewnętrzna odświeżająca pozostałą bazę, 2x refiksacja w technice all inside AIR (stryker)

(Tylny klakson),

Menisk zewnętrzny: wygładzanie

kłykieć przyśrodkowy kości udowej: wygładzenie chrząstki, kłykieć boczny kości udowej: wygładzenie chrząstki.

Więzadło krzyżowe przednie: oczyszczenie dołu, stabilizacja przyśrodkowa za pomocą plastyki Sartoriusa, II podejście: nacięcie skóry głowy piszczelowej środkowo-brzusznej. Preparat do pobrania ścięgna półścięgnistego, plastyka więzadła krzyżowego przedniego,

miękka chrząstka

M.

Pamięć wewnętrzna

Materiał do rekonstrukcji: ścięgno półścięgniste, technika 1-pęczkowa, średnica kanału piszczelowego: 9 mm, średnica kanału udowego: 8,5 mm, długość przeszczepu:

7 cm, pasmo 4

Mocowanie kości udowej: przycisk mocujący ACL TightRope, mocowanie kości piszczelowej: przycisk TightRope, przeprowadzono test stabilności pooperacyjnej.

Synovia: częściowa synowektomia w okolicy stawu przedniego, adhezjoliza: adhezjoliza w okolicy stawu przedniego,

Dzieki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wspomniany opis świadczy o przeprowadzonej u Pana rekonstrukcji ACL; wspomniano również o zabiegach dotyczących łąkotek - ich menisectomiach częściowych - czyli częściowym usunięciu fragmentów łąkotki przyśrodkowej oraz bocznej.

Na pytanie, które zadał Pan na końcu tak naprawdę odpowiedzi może udzielić fizjoterapeuta - na podstawie wywiadu i badania klinicznego oceni Pana aktualny stan funkcjonalny - dotyczący m.in. stawu kolanowego - m.in zakres ruchomości, koordynacje nerwowo - mięśniową tj. stabilność oraz siłę mięśniową - te oraz inne elementy wpływają na funkcję kolana.

Pozdrawiam,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×