Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Staw skokowy - złamanie awulsyjne.


Gość Tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na początku czerwca uległem wypadkowi samochodowemu. Moje obrażenia to otwarte wieloodłamowe złamanie rzepki w prawym kolanie i skręcenie IV stopnia lewego stawu skokowego. Rzepkę złożono mi za pomocą Popręgu Webera, bez usztywnienia. Po 6 tygodniach pełny zakres ruchu 🙂. Problemem jest lewy staw skokowy. Poniżej opis MRI. 
 

MRI lewego stawu skokowego bez wzmocnienia kontrastowego.  Przez skierowanie - ocena pourazowa.  

Złamanie wyrostka bocznego kości skokowej z 17 mm złamaniem kości, które uległo bocznemu przemieszczeniu i rotacji.  Niestabilność stawu podskokowego - z pozycji badania tylna powierzchnia stawowa kości piętowej jest podwichnięta bocznie o 2-3 mm.  Boczna część szczeliny stawu skokowo-piętowego jest znacznie zwężona, przesunięta i złamana krawędź kości skokowej silnie uciska kość piętową, powodując podłużne bruzdy na jej tylnej powierzchni stawowej.  Umiarkowany obrzęk szpiku w przyległych powierzchniach kości skokowej i piętowej.  Znaczne pogrubienie i obliteracja więzadła skokowo-strzałkowego przedniego oraz umiarkowane pogrubienie więzadła piętowo-strzałkowego.  Niewielki wzrost płynu w stawie skokowym.  Obrzęk struktur zatok stępu.  

Ponadto nie stwierdzono istotnych zmian w szkielecie, aparacie więzadłowym i ścięgna-mięśniowym oraz osłonach chrząstki.

Opis brzmi groźnie. Od wypadku minęło już prawie 4 miesiące.  Czego mam się spodziewać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ocena faktycznego stanu klinicznego opiera się przede wszystkim na wywiadzie i badaniu klinicznym - wspomniane badanie obrazowe jedynie wspiera taką ocenę.

Rokowania są zależne od stanowiska lekarza prowadzącego oraz od rehabilitacji.

Fizjoterapeuta na podstawie wywiadu i badania klinicznego będzie w stanie przedstawić rokowania co do orientacyjnego czasu rehabilitacji oraz jej możliwości w kwestii odzyskiwania sprawności.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×