Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ekstruzja łąkotki


Gość Przemek

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Mój problem jest następujący: przeszedłem skręcenie kolana w listopadzie 2020 r. m. in zerwane więzadło krzyżowe ACl. Następnie w lutym i czerwcu dwie atroskopie w pierwszej częsciowa meniscektomia boczna, zaś w drugiej rekonstrickja ACL.. OTO WYNIK REZONASNSU:

Przeszczep ACL o nieznacznym podwyższonym sygnale, zachowanej ciągłośći, wylot kanału udowego na wysokości połowy stropu dołu międzykłykciowego.

Przebyte naciągnięcie bliższej części MCL.

Poza tym aparat więzadłowy stawu kolanowego zachowany.

NIeznaczne przytorebkowe podwyzśzenie sygnału tylnej części łąkotki przyśrodkowej, bez pęknięć.

Minimalne ścieńczenie chrzrząstki obwodowo w przedziale przyśrodkowym, a także dyskretny odczyn obrzękowy szpiku kostnego podchrzęstnie w centralnej części powierzchni obciązanej MFC, prawdopodobnie przeciążeniowy.

Nieznaczne / Umiarkowane zwyrodnienie i redukcja objetości łąkotki bocznej, z rezydualnymi pasmami wysokiego sygnału o przebiegu poziomym oraz podłuznym w pozostałości trzonu łąkotki, z łagodną ekstruzją.

Chrząstka przedziału bocznego zachowana.

Powierzchowne nierówności chrząstki bloczka kości udowej i przyśrodkowej powierzchni rzepki.

Niewielki wysięk w zachyłku nadrzepkowym i nieznaczny odczyn błony maziowej.

Dyskretny reaktywny plamisty obrzęk struktur kostnych okołostawowo.

R: Zachowany przeszczep ACL. Przebyte naciagnięcie MCL. Umiarkowane zwyrodnienie, redukcja objetości i częściowa ekstruzja pozostałości ML. Dyskretne zmiany zwyrodnieniowe chrząstki udowo-rzepkowej.

Czy mogę prosić o pomoc w interpretacji ? Czy tutaj czeka mnie kolejny zabieg czy już się obejdzie ? Martwi mnie najbardziej sprawa tej ekstruzji łąkotki bocznej....

Pozdrawiam i dziękuje za fachowe opinie!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Opis RM należy skorelować  z aktualnym stanem klinicznym pacjenta - takiej oceny może dokonać fizjoterapeuta.

Zebranie wywiadu, badanie kliniczne pozwoli dobrać odpowiednią formę leczenia/rehabilitacji. Jeżeli fizjoterapeuta nie będzie widział obiecujących efektów leczenia na pewno zasugeruje konsultacje z lekarzem ortopedą.

Pozdrawiam,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×