Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ogniska lito-torbielowate ze zwapnieniami PP tarczyc, czy operować?


Gość Krzysztof

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Krzysztof

Otrzymany wynik BAC: ogniska lito-torbielowatego ze zwapnieniami PP tarczycy, wykonana pod kontrolą USG. Wynik biopsji: treść krwista, rozsiane i w drobnych płatach: tyreocyty o nieco powiększonych, nakładających się miejscami jądrach z wyraźnym jąderkiem i o kwasochłonnej. Lekarz chirurg stwierdził, że konieczna jest operacja. Czy w moim przypadku można zoperować tylko prawy płat tarczycy? Czy konieczne jest usunięcie obu płatów tarczycy? Czy pozostawione zostaną przytarczyce? Jakie konsekwencje dla organizmu ma usunięcie obu płatów, jakie będzie wtedy moje samopoczucie, jakie należy brać leki, jak szybko wraca się do zdrowia po operacji, czy można wykonywać duży wysiłek fizyczny ( mam 51 lat i nadal jestem czynnym sportowcem, trenuję podnoszenie ciężarów, chciałbym dalej trenować i mam obawy, że operacja pozbawi mnie tej możliwości). Jeśli zmiana dotyczy tylko prawego płata tarczycy to czy można zoperować tylko ten płat, a nie usuwać wszystkiego. Mam znajomą, której zoperowano oba płaty tarczycy i czuje się bardzo źle, jest zmęczona, nie ma sił, aby podejmować jakikolwiek większy wysiłek fizyczny. Jest w tej chwili 4 lata po operacji i bierze wapń. Bardzo często spada jej poziom wapnia. Proszę o wyczerpujące informacje na temat mojej choroby jaka operacja byłaby najlepsza w moim przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stappler

Decyzję co do wykonania zabiegu resekcji tarczycy zawsze podejmuje endokrynolog, a nie chirurg. Chirurg tylko wykonuje zalecenia endokrynologa, nie kwalifikuje do zabiegu. Oczywiście w trakcie zabiegu chirurg podejmuje decyzje co do zakresu resekcyjności tarczycy. Można ją usunąć w całości ( jeśli zmiany obejmują oda płaty) lub częściowo (np. z zachowaniem jednego płata). W czasie zabiegu resekcji zawsze pozostawia się przytarczyce czy to w resekcji częściowej czy całkowitej. powikłanie w postaci niedoczynności przytarczyc w stepuje w około 1%. W przypadku usunięcia całej tarczycy następowo przyjmuje się substytucję hormonalną czyli tabletki zawierające hormon tarczycy raz dziennie rano na czczo. Niestety taka terapia jest stosowana dożywotnio, lecz prawdę powiedziawszy nie jest uciążliwa dla życia. Rana po operacji goi się w przeciągu około 2 tygodni. Powrót do całkowitego obciążenia fizycznego organizmu to 4 tygodnie. Samopoczucia z reguły po zabiegu jest bardzo dobre. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialam zrobiona biopsje tarczycy 24 listopada 2010( dzis jest 10 XII 2010 . Wynik : sr 11mm o nieregularnym ksztalcie tylko po lewej stronie tarczycy.) ACC i ACI w opuszce ACI blaszka miazdzycowa 5x1,5 mm nieistotna hemodynamicznie. Kompleks I-M 0,6 mm tetnica kregowa - drozna o kretym przebiegu, przeplyw doglowowy PSV 30-40cm/s -. Biopsja bolala ! Nie tylko samo uklucie ( tym pewnie bym sie nie zmartwila zbytnio ( jak zastrzyk )ALE ......- bolalo przy robieniu biopsji ( lekarz dryfowal igla w tarczycy !!! bolalo mnie takze po biopsji przez poltora tygodnia czulam sie bardzo zle ( nie mam jeszcze wyniku ) . Po biopsji zaczela tarczyca mi przeszkadzac ( nie mam woli ) - przydusza mnie , mam trudnosci w polykaniu . Caly czas zle sie czuje . Tego przed biopsja nie mialam . Prosze o szybka odpowiedz , czy taki stan samopoczucia jest normalny? ( Prawdopodobnie pojde pod noz) ale jestem osoba niezwykle wrazliwa na bol i boje sie kazdego bolu . ( jestem juz po oddziale onkologicznym , wobec tego kazdy sygnal z organizmu przyjmuje w kategoriach paniki *

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz , rozumiem , ze pod w/w bolem kryje sie neiumiejetnie zrobiona biopsja , dla mnie to jasne ,przy badaniu nie powinien chyba powstac krwiak , chyba , ze biopsja jest zrobiona nieumiejetnie..... ale mam jeszcze jedno pytanie :czy w/ w wyniki badania tarczycy - kwalifikuja sie do operacji ? czy moze do leczenia farmakologicznego ? co oznacza Wynik : sr 11 mm o nieregularnym ksztalcie tylko po lewej stronie ACC i ACI ( co oznaczaja te symbole ?) w opuszcze ACI blaszka miazdzycowa 5x1,5 mm nieistostna hemodynamicznie Kompleks I- M 0,6 tetnica- drozna o kretym przebiegu przeplyw doglowowyPSV 30-40 cm/sek Dodam do mojego w/w pytania kolejny wynik : TSH- 1,99 uU/ml oraz Anty-TPO - 13 IU/ml czy martwic sie tym wynikiem , co wynik ten wlasciwie oznacza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak interpretowac w/w wynik biopsji tarczycy: - Biopsja niediagnostyczna , rozmaz zawiera krew, oraz pojedyncze tyreocyty i makrofagi. - ( plat prawy ) zmiana lagodna, guzek koloidowy ( plat lewy )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też 2 lata temu przeszłam operacje ! kilka tygodni temu zauważyłam u siebie kolejny guz !przez ten czas 2 lat nie leczyłam się wcale ! Wiem już teraz że to było głupie z mojej strony ale czasu nie cofnę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×