Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zaleganie moczu


Gość Andrzej

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Andrzej

Dzień dobry mam 59 od dwóch lat mam problemy z oddawaniem moczu

- częste oddawanie moczu

- strumień słaby przerywany

- w nocy trzykrotna pobudka na oddanie moczu

Urolog którego rozpoczęte było leczenie zrobił mi USG

Postawił diagnozę zaleganie moczu.

Pęcherz moczowy gładkościenny, bezechowy wypełniony do ok 450 ml

Gruczoł krokowy ze zwapnieniami 29ml

Zaleganie po mikcji 70ml

W badaniu moczu jeden parametr odbiegał od normy

Odczyn ph  7 

Następne badanie USG wykazało zaleganie moczu 120ml gruczoł krokowy 32ml

Zalecony lek alfabax

Lekarz zalecił cystoskopie

Cystoskop wprowadzono  do pęcherz bez oporów. Pęcherz moczowy prawidłowej pojemności zaleganie około 100ml żółtego moczu. Błona śluzowa pęcherza blado-różowa bez cech ,,tu” .ściany nieznacznie beleczkowane. Ujście moczowe symetryczne, rytmicznie wydające czysty mocz. Szyja pęcherz wyniesiona prawidłowej podatności, niezwężona. Płaty gruczołka symetryczne nie zwężają światła cewki moczowej. Cewka moczowa bez patologii. Badanie bez powikłań.

Następnym zaleceniem lekarz było samo cewnikowanie dwa trzy raz dziennie.

Szkolenie odbyło się w sierpniu ubiegłego roku.

W pierwszych dniach cewnikowania dostałem zapalenia dróg moczowych, po podleczeniu zacząłem systematyczne cewnikowanie przerywane ciągłymi infekcjami.

Nie wytrzymywałem tego dyskomfortu udałem się do innego urologa, ten stwierdził że cewnikowanie robi się przy urazach kręgosłupa i skierował mnie na badanie urodynamiczne.

Badanie wykonano 13.01.2021

Diagnoza ocena czynności:

Urodynamicznie – niedoczynność wypieracza wtórna do długotrwałej przeszkody podpęcherzowej strukturalnej (zwłóknienie stercza)

Wskazanie do operacyjnego usunięcia przeszkody – TUIP/colli v.urin

Nie jest to pęcherz neurogenny, prawidłowa, odruchowa czynność dolnych dróg moczowych.

Przed operacją wskazane założenie przetoki nadłonowej Cystofix ze stałym spływem moczu do worka celem regeneracji mięśnia wypieracza – zmniejsza ryzyko zalegania moczu po usunięciu przeszkody z ewentualną koniecznością CIC

Rozpoznanie niedoczynność wypieracza w długotrwałej strukturalnej przeszkodzie podpęcherzowej.

Uloflometria

Max Flow Rate 7,8ml/s

Voided Volume 598ml

Dalay Time N.A. s

Voiding Time 143s

Flow Time 131s

Avereage Flow Rate 4,6mi/s

Time to Max Flow 4s

Residual Urine N.A ml

01.03.2021 wykonano Cystofix

12.04.2021 wyrwał się cewnik 13.04.2021 założono cewnik przez cewkę moczową.

19.05.2021 wykonano zabieg przebiegł bez problemów 23.05.2021 usunięto cewnik i wykonano USG lekarz który był na dyżurze nie był moim lekarzem prowadzącym oznajmił że mam zaleganie około 60ml i wypisał mnie do domu

Recepta na Biseptol 960 co 12 godz.

Alfabax brać przez dwa tygodnie (zalecił lekarz prowadzący)

Po powrocie do domu jeden raz oddałem mocz w większej ilości w nocy trzy pobudki z przerywanym i bardzo małym oddawaniem moczu dzisiaj częste parcia ze skąpym oddawaniem moczu.

24.05.2021 Odebrałem dzisiaj wypis ze szpitala .(TURP) Instrument wprowadzono bez trudności. Uwidoczniono boczne płaty wypuklające się do cewki na dł. 2cm. Płaty boczne wycięto przy pomocy elekteoesektoskopu .Naczynia krwawiące skoagulowano.

Czy jest szansa że wróci wszystko do normy jaki jest na to czas.

Lekarz prowadzący wysnuł teorię (tym razem już bez obietnic że mam dużą szanse) prostata mała i nie było z czego ciąć. Czy jest szansa że wróci wszystko do normy jaki jest na to czas.

Czy istnieje jakaś metoda która pozwoli mi normalnie funkcjonować bez cewnikowania.

Z gór dziękuję za wszelkie wskazówki.

 

       

      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×