Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wysepka kostna, kostniak, włókniak niekostniejący?


Gość Anita

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! W ubiegłym roku przy rtg stawów kolanowych wykryto u mnie guza piszczeli, każdy lekarz u którego byłam miał inną teorię dot. guza (diagnozy: *wysepka kostna ?* ,kostniak, włókniak niekostniejący).Nie miałam robionej biobsji. Moje pytanie brzmi która z nich jest trafna ?, czy tą zmianę należy operować? oraz co oznacza różnica w wymiarach guza ? Dodaje opisy wyników rtg oraz tk: TK: W badaniu TK uwidoczniono wewnątrz jamy szpikowej prawej kości piszczelowej w połowie długości trzonu pogrubienie kości z warstwą korową od strony wewn. i zewn. o wymiarach 12 x14 x 40 mm. Na obrysie kości piszczelowej w tym miejscu widoczne jest nieznaczne uwypuklenie. Cech procesu rozrostowego nie stwierdzam. po 3 miesiącach opis wykonanego rtg: W połowie trzonu kości piszczelowej prawej od strony tylnej widoczne jest odcinkowe pogrubienie warstwy korowej o wymiarach: 14 x 12 x 60 mm. Widoczne jest uwypuklenie obrysów kości na tej wysokości. Poza tym widoczne odcinki kości podudzia prawego bez uchwytnych zmian patologicznych. Cech złośliwości nie stwierdzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

W zasadzie o dalszym postępowaniu powinien zadecydować ortopeda. Trudno jest mi powiedzieć czy zmiany w wymiarach wynikają z powiększenia się obszru zmiany kostnej czy raczej wynikają z różnic w badaniach obrazowych. Najlepiej było by wykonać jeszcze raz albo rtg albo ct.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

włókniak niekostniejący jest to dziura w kości. Uzupełniają ją wiórkami kostnymi, (rozdrabniają kość). Oczywiście przed wypełnieniem ubytku biorą wycinek i sprawdzają czy nie ma elementów złośliwych. Jeśli by się pojawiły, nie mogą uzupełnić kości tymi wiórkami. W leczeniu polecam Instytut Matki i Dziecka, wydział onkologiczny, a dokładnie chirurgia onkologiczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysepka kostna to dobrze ograniczona oddzielająca się od otoczenia struktura kostna o bardziej zwapniałej strukturze w stosunku do pozostałej struktury kostnej. Raczej taka wysepka kostna nie powoduje żadnych dolegliwości. Bóle kostne wymagają u Ciebie dalszej diagnostyki (np. wykluczenie bóli reumatycznych, dny moczanowej). Możliwe, że bóle są związane z procesem wzrostu kości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moja 16letnia córka ma w kości udowej włókniaka niekostniejącego. Stwierdzono go 1,5 roku temu przy okazji prześwietlenia rtg kolan. Miał on wówczas 6cmx2,5cm. Po połowie roku wykonano kontrolne rtg i włókniak miał taki sam wymiar. Obecnie wykonano kolejne rtg, na którym widnieje już 8cmx2,5cm. Lekarz zaproponował operację mającą na celu pobranie materiału do badania. Mam dwa pytania: 1. czy włókniaki niekostniejące mogą się uzłośliwiać i ewentualnie jak często to następuje* 2. jak wygląda przebieg operacji tzn. czy pobieranie materiału odbywa się pod narkozą i jak to się robi. Z góry dziękuję za informacje, bo wolę być przygotowana mniej-więcej na to co powie nasz pan doktor. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×