Skocz do zawartości
eChirurgia.pl
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Marcin

Prośba o pomoc w interpretacji MRI kręgosłupa szyjnego

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Marcin

Dzień dobry wszystkim,
Czy ktoś z Państwa może pomóc mi zinterpretować niżej podany opis MRI kręgosłupa szyjnego?

W segmencie C2/3 centralno-prawoboczna protruzja grubości 3 mm. W segmencie C3/4
centralno-lewoboczna protruzja 3 mm oraz mała protruzja na poziomie prawego otworu m/k. W
segmencie C4/5 mała centralna protruzja. W segmencie C5/6 okrężna wypuklina z
centralno-prawoboczną protruzją grubości 4-5 mm. Dyskopatii towarzyszy odczyn wytwórczy w
stawach unkowertebralnych, najsilniejszy w segmencie C5/6 po stronie prawej. Niewielka artroza w
stawach m/k środkowego odcinka szyjnego po stronie lewej. Powyższe zmiany powodują :
- C2/3 umiarkowana stenoza centralna ( pośrodkowy wymiar a-p worka oponowego 11 mm )
- C3/4 znaczna stenoza centralna z lewostronnym uciskiem rdzenia kręgowego ( pośrodkowy
wymiar a-p worka oponowego 10 mm ) oraz umiarkowana stenoza lewego i niewielka prawego
otworu m/k
- C4/5 umiarkowana stenoza centralna ( pośrodkowy wymiar a-p worka oponowego 10 mm )
- C5/6 znaczna stenoza centralna z prawostronnym uciskiem rdzenia kręgowego ( pośrodkowy
wymiar a-p worka oponowego 9 mm ) oraz znaczna stenoza prawego otworu m/k
W trzonie kręgu C7 naczyniak śródkostny wielkości 6 mm.
Nie stwierdza się zmian ogniskowych w szyjnym odcinku rdzenia kręgowego. Nie stwierdza się
zmian obrzękowych w kośćcu.

Czy powyższy stan można "naprawić" terapią manualną/zabiegami typu sollux lub laser czy bardziej kwalifikuje się to do operacji? Czy wspomniany w dwóch miejscach wyżej ucisk na rdzeń kręgowy jest niebezpieczny dla zdrowia/życia i koniecznym jest zaprzestanie aktywności związanych ze sportem, tj. amatorska gra w siatkówkę 2 razy w tygodniu?
Nie wiem, czy to od tego ale mam objawy neurologiczne, tj. pisk w uszach, nieregularnie pojawiające się pulsowanie lewej powieki, wyraźne ogólne osłabienie organizmu. MRI głowy (z kontrastem) wykluczyło kwestie guza/nowotworu.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie porady.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość markowa

Z takim wynikiem  idź do lekarza,  lekarz dokładnie ci wszystko wytłumaczy i wtedy będziesz wiedzieć jakie leczenie pomoże. Ja też jestem po rezonansie magnetycznym trzech odcinków kręgosłupa,  badanie miałam robione w Warszawie w https://radiomedica.pl/ wynik miałam bardzo dobrze opisany, teraz już jestem w trakcie rehabilitacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.