Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Całkowite usunięcie tarczycy a możliwości intelektualne


Gość Np M

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jak się zachowa mój organizm, jestem informatykiem, moja praca wymaga wysiłku intelektualnego, czy usunięcie tarczycy nie spowoduje osłabienia moich możliwości intelektualnych. Po drugie wiem że objawy choroby tarczycy to innego rodzaju upośledzenia. Czy upośledzenia innych organów również mogą mnie doktnąć. Tarczyca jest bardzo ważnym organem sterującym, że tak się wyraże zajmuję się rozdziałem hormonów w organizmie do różnych jego organów. Czego więc mogę się obawiać. Czy terapia po usunięciu tarczycy jest droga? Mam 48 lat jest mężczyzną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się czego obawiać. Hormony tarczycy mogą być podawane doustnie, jako substancje syntetyczne, w formie tabletek, raz dziennie. Dzięki temu można dokładnie wyregulować zapotrzebowanie organizmu na te hormony (nie potrzebna jest tarczyca). Prawidłowe stężenie hormonów można kontrolować oceniając ich stężenie we krwi. Tabletkę przyjmuje się raz dziennie, rano, na czczo. Koszt miesięczny takiej terapii to około 10-15 zł. Żadnych ubytków intelektualnych po usunięciu tarczycy nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po całkowitym usunięciu tarczycy z powodu raka, minęło już 10 lat od operacji, przyjmuję euthyrox pod kontrolą endokrynologa i jesli ktos twierdzi, że wszystko jest ok i zdrową tarczycę zastąpi tabletka, to życzę mu aby na własnej skórze doswiadczył tego sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ponad 1,5 roku temu miałam wyciętą cała tarczyce po nawrocie guzków - które miałam wycinane 15lat temu. Niby wszystko jest ok. Zmniejszyły się moje nagłe zmiany nastrojów, ale za to przytyłam 20kg. mimo stałej opieki dietetyka. prawie nic nie jem a tyje. Aktywność fizyczna zwiększona - żeby nie tyć bardziej. Poziom PRL wzrósł do 35. Jem eutyrox 125/150.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Maryla jestem po operacji pól

Też się zastanawiam co to będzie. Jestem po całkowitym usunięciu gruczołau tarczycowego . Odrosła po 17 latach .Usunięto całą.Trochę przytyłam ale był to okras na zwolnieniu lekarskim.Dużo chodzę na pieszo nie jeżdzę samochodem.Jestem nie wysoka zawsze byłam szczupła.Po porzedniej operacji miałam niedoczynną i nadczynną.Miałam jednak ciągłe kłopty po poprzedniej operacji była firma nie spalam po nocach bo musiałam wszystkiego pilnować.To też pewnie ma wpływ na rozregulowanie systemu hormonalnego.Najgorsze jest to , że lakrze niechcą dawać skierownia na badania TSH , a czy powinno się robić F3 i F4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem po calkowitym usunieciu..tarczycy w uk..prawie dwa lata..(pazdziernik 2010).. na poczatku przezylam horror,,gdyz nie moglam mowic..( struny glosowe nieruchome w ksztalcie litery A)..w polsce straszono mnie,,iz w przypadku gdyby sie nie ruszyly..(grozi uduszeniem)..mam przygotowac sie na rurke tracheostomijna..na szczescie zastrzyki nivalin i B1..oraz codzienna determinacja w probach mowienia za wszelka cene..mimo przekrwionych strun....daly pozytywny efekt po ok 7 tygodniach.. z waga...tez bylo roznie..mimo zwiekszonej dawki tyroksyny do 150 mg..przytylam..ok 5 kg..(przy wzroscie 157 wazylam 56 w porywach do 58,5 kg)..czulam sie z tym strasznie.. na diecie dukana owszem schudlam..do 53 kg..ale waga szybko wrocila przy rozpoczeciu 3 fazy.. teraz waze..50-51 kg.. ale tylko dzieki temu..ze przestalam jesc na wieczor..a wieksze posilki jadam tylko rano..ok..11-tej..potem..niewielkie ilosci do 15..ogolnie do 1000 kilokalorii..wieczorem tylko kawka.. teraz owszem i wieczorem cos zjem..ale naprawde niewiele..wage utrzymuje od dwoch tygodni..( schudniecie trwalo ok 5 tygodni).. dawka tyroksyny to obecnie 125 mg..na dobe.. nie czuje sie najgorzej..ale najlepiej tez niestety nie.. ale to moze tez wina odchudzania..spadly mi bowiem parametry krwi..hemoglobina..biale cialka..ale jeszcze sa w normie.. aha ..zaczely mnie bolec stawy.. pogorszyla sie na pewno pamiec..sa problemy z koncentracja.. co bedzie dalej zobaczymy.. pozdrawiam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak moje poprzedniczki jestem po całkowitym usunięciu tarczycy i co-jestem iną osoba mam problemy z koncetracją,powolne ruchy ,śpiewac nie mogę jak przed,napady złości,bezradność. lekarz nie moze a od poeracustabilizowac mi hormonów mam 26,32 tsh .Łykam powietrze i tyję to koszmar bo czym wieciej tyję tym popadam w przygnębienie i podjadam,nie wychodze juz z domu jestem ciągle zła-i moje małrzenstwo jest zagrożone bo i libido spadło na maksa.operacja była 05.07.2012.jestem bezradna i myslę o najgorszym.pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po trzech operacjach tarczycy.78,90i 2000r.Przy ostatniej całkowicie usunięto mi tarczycę bo robily się zwapnienia i samopoczucie okropne.Biorę eutyrox w zależności od tsh.Tarczyca zniszczyła mi serce ,stawy.Przy operacji uszkodzono mi nerw krtaniowy (pracowalam w szkole).Jak tsh spada czuje ciągle zimno ,mam arytmię nawet migotanie przedsionków.Do tego kręgosłup osłabiony.Gdy ręce zaczynają drżeć to już wiem że tarczyca.Czasem jestem taka słaba,że chodzić nie mogę.Też tak mam,że nie jem dużo a tyję a to właśnie wtedy zmienia się tsh a właściwie nie wiem od czego.Myślę,że jeżeli operacja była w lipcu to jeszcze trochę potrwa zaczym poziom tsh się ureguluje i lekarz odpowiednio ustawi lek.PALOMO bez tarczycy można żyć,ale trzeba pilnować wizyt u endo i mowić o dolegliwościach i brać leki. Tak już przez całe życie.Są jeszcze trudniejsze sprawy życiowe a idziemy dalej Zyczę powodzenia w leczeniu.serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jak poprzedniczki miałam operację na tarczycę całkowicie mam wycietą. Dziewczyny nie jest źle ,czuję się dobrze operowana byłam w 2003 roku minęło już 9 lat we Wrześniu. Drogi Panie od tego, że nie ma się już tarczycy to uwierzcie naprawdę nie tyje się są to chormony uzupełniajace tarczycę. Tyje się od tego , że nie *je* się tylko *żre* pospolicie mówiąć. Także weście to pod uwagę. Bo znam dużo osób po tej operacji i wcale nie są grube. Zwróćcie uwagę jak się odżywiamy naprawdę. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w nie obiadaniu się uwierzcie wreszcie same sobie. Tereska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem 3 tygodnie po usunięciu tarczycy miałam juz jedna operacje 15 lat temu ,ale guzki narosły. Mam jeszcze swieża bliznę ale wydaje mi sie ,że odczuwam róznice nie jestem nerwowa jak na razie schudłam 5 kg ale nie objadam się wiec jestem ciekawa jak to dalej bedzie....znam wiele osób co nie maja tarczycy i nie sa wcale grube wiec chyba bez paniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z TERESKĄ,że po usunięciu tarczycy tylko tyje się bo się ,,żre*.Zawsze chirurg zostawia odrobinę tarczycy.Do konca życia musimy brać eutyrox lub leki o podobnym działaniu.Jeżeli zdarzy się,że wylecimy poza normę preferencyjną to mamy nadczynność lub niedoczynność i to powoduje tycie lub chudnięcie.a więc trzeba kontrolować tsh i wtedy powinno być dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Medycyna konwencjonalna załatwia problem wycinaniem narządów, czyli likwidowaniem objawu, zamiast likwidować przyczynę. Syntetyczne tabletki rozwiązują problem tylko połowicznie. Skoro tarczyca źle pracowała, oznacza to, że organizm nie otrzymał wszystkich potrzebnych składników. Jeśli nie będą one uzupełniane,wystąpią następne dolegliwości, na które otrzymacie następne leki, a na ich działania uboczne- następne. I tak w koło Macieju...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bój się Joanno wszystko będzie dobrze, operacja wcale nie jest straszna(przecież śpisz), a po obudzeniu za kilka godzin możesz wszystko jeść. Szyja jest trochę spuchnięta i przez jakiś czas mało wrażliwa na dotyk. Wszystko inne jest tak samo, trzeba pamiętać o hormonach i dobrze jakby endo przepisał ci coś wyciszającego pozdrawiam Cię i trzymam za Ciebie kciuki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w 1992-usunieto mi wole(bardzo duze) tarczycy-graves bassidow.z nadczynnosci-wpadlam w niedoczynnosc-powinnam tyc bez przyczyny-ale cały czas ,co dzien stosowalam sie do *weż pigulke),pracowalam,zylam normalnie...lekarz po operacji(wycieciu calej tarczycy)upieral sie,zebym poszla na rente-uznalam ,ze jestem na to za mloda i ze nic mi wogole nie jest-po 10-ciu latach guz zaczyl mi przyrastac na nowo-na kikutach.Usunac sie operacyjnie juz nie da.Guz przyrosl ponownie,poniewaz dzwigalam ciezkie rzeczy i stresowalam sie...graves bassedowa to choroba autoimmulogiczna-wtedy twoj organizm robi cos odwrotnego-czyta np.,ze jak masz wysoki cholesterol-to zamiastgo zmiejszyc-robi wszystko-zeby zwiekszyc...jak masz za duzą wage-organizm czyta-żeby ja jeszcze zwiekszyc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powidziano mi ,że graves bassebowa jest dziedziczne-ale w mojej rodzinie,nie bylo czegos takiego-to skutek mechanicznego uszkodzenia tarczycy-w moim przypadku byla to katastrofa w czarnobylu-tarczyca(w górach)wchonela jod z powietrza-a on okazal sie radioaktywny...to było 1986 roku,kiedy w ciagu dwoch miesiecy od *czarnobyla* zaczelam nagle chudnac w zastraszajacym tempie.Osoby,ktore byly ze mna pod pelnym slonca niebem...juz nie zyja-dawno-z powodu innych rakow-naglych....Nie mowi nam sie prawdy-bo boja sie,ze bedziemy zadać odszkodowan...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kizi skąd takie stwierdzenie ,że masz tarczycę gravesa bassedowa.Ja pierwszą tarczycę miałam usuwaną operacyjnie w 1992r i było wszystko ok.Ale w 1999r przeżyłam bardzo silny stres i właśnie pojawiła się tarczyca gravesa basedowa a zaczęła się objawiać spuchniętymi powiekami i bólem oczu chodziłam do okulisty,który stwierdził,że to jest zapalenie spojówek na tle alergicznym,akurat się zaczynała wiosna i przepisywał różne kropelki,które w ogóle nie pomagały,tak było do września.W końcu zmieniłam okulistę i on stwierdził,że mam tarczycę G-B i natychmiast powiedział do endokrynologa.Leżałam co 6 tyg na endokrynologii przez 3 lata - byłam na sterydach a międzyczasie dostałam wytrzeszcz oczu i podwójne widzenie,mięśnie oko ruchowe uszkodzone.W 2002r podano mi jod tzn.taką kapsułę i byłam 2 doby w specjalnej sali.Oczy powoli zaczęły się cofać na swoje miejsce,ale podwójne widzenie zostało.W 2003r operacja oczu i na razie jest ok.Ostatnie usg wykazało,że nie mam nawet resztek śladowych tarczycy.Także z jednej skrajności wpadłam w drugą,z nadczynności w niedoczynność.W tej chwili biorę E-75 N.Fakt przytyłam 10 kg,przed podaniem jodu ważyłam 54kg a moja waga to 57kg,ale teraz mam wagę 60kg i czuje się dobrze.Jeśli ktoś ma pytania to bardzo proszę,postaram się odpowiedzieć.Pozdrawiam wszystkich bardzo cieplutko:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re*Ula *bo po operacji(wycieciu całej tarczycy)mam w wypisie*gravessa basedowa,Do konca zycia musz brac sztuczne hormony tarczycy.Przez trzy lata nie mogłam dostac sie na NFZ do poradni chorob tarczycy-wiec jak udało mi sie zdobyc letrox od jakiegos lekarza rodzinnego ,to brałam po poł dawki-żeby cokolwiek wziasc-dzis mam poziom TSH-100,wysoka wage ciala,choc prawie nic nie jem,krew mi tezeje,wiec mam objawy udaru mózgu i grozi mi zawał.Nie lekcewazcie chorob tarczycy,zażywajcie lekarstwa zgodnie z budzikiem! Ciezka praca fizyczna,albo narazenie na stresy-powoduje poglebienie sie kazdej choroby tarczycy.Mi na skutek ciezkiej .stresujacej pracy narasta wtorny guz na kikutach tarzycy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Kizi z tego co wiem to tarczyca G-B,przede wszystkim objawia się najpierw w oczach lub na nodze,przy samej kostce jest zaczerwienienie.Ja akurat miałam w oczach ból był nie do opisania,jak oczy wychodziły z oczodołów.Wszyscy lekarze w szpitalu byli zaskoczeni,ponieważ ta choroba przeważnie objawia się w innym wieku niż mój,więc na ten temat wiem trochę od endokrynologów.W tej chwili w ogóle nie mam tarczycy,bo została wypalona jodem,biorę tabletki Euthyrox 75 N i co pół roku jestem na kontrolnej wizycie a TSH mam w normie 2,41.Teraz zaczęły się u mnie problemy ze skórą mam bardzo suchą ,czarne łokcie i włosy bardzo liche.A w tej chwili waga moja się ustabilizowała i jest w normie.Kizi z jakiego regionu Polski jesteś? Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej Ula-jestem z płudnia,jak zapewne slyszałas w gorach jest brak jodu,wiec jak wybuchnał czarnobyl,nad nasze glowy przynioslo chmure jodu radioaktywnego(wiem to z mapki,jaka pokazal mi lekarz,ktory mnie leczyl)wiec wtedy tarczyca naturalnie wchonela caly ten jod-tyle,ze on byl radioaktywny-wiec mechanicznie uszkodzil mi tarczyce.O GBmowi sie ,ze to choroba dziedziczna,tak naprawde to lekarze nic nie wiedza,poniewaz nigdy sie tego nie badało.Do czasu wybuchu w Czarnobylu-nikt nigdy nie zwracal uwagi na choroby tarczycy.Ludzie chorowali na to,ale nikt uwagi nie zwracal.Ja obecnie,po wycieciu calej tarczycy,ma objawy tężyczki.Nie bede ci tlumaczyc ,co i jak,ale pogugluj troche na te tematy-i nie uczep sie jednego zrodla-szukaj we wszystkich-wpisuj swoje objawy-moze cos wiecej poczytasz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kizi ! Masz za duży wynik tsh-100 dla mnie to jest szok,ja miałam najwyższy 56,21 po całkowitym zjodowaniu i wtedy waga ciała była wysoka.To trwało jakieś 3 lata i wszystko się ustabilizowało.Teraz nawet silny stres nic u mnie nie wywoła,bo nawet nie mam resztek śladowych po tarczycy i nigdy już jej nie będę miała. Kizi a Ty piszesz,że masz guzy na kikutkach tarczycy,więc ona zaczęła Ci po prostu odrastać a do tego masz nerwy stres i pracę nieciekawą.O tężyczce też wiem co nie co,leżałam na jednej sali z kobietką,która była cały czas na kroplówkach.Podczas operacji tarczycy wycieli jej przytarczyce i od tego się wszystko zaczęło miała same problemy,ale wyszła z tego,zresztą ja leżałam w dobrej Łódzkiej klinice endokrynologicznej,sami specjaliści-profesorowie i adiunkci a teraz leczę się w tej samej przychodni.Kizi wagą się nie przejmuj tylko musisz wyrównać poziom tsh.Wierzę Ci ,że mało jesz a tyjesz ja to samo miałam i nie przejmuj się głupimi uwagami,bo tylko ta osoba ,która tą chorobę miała to doskonale Cię zrozumie.Ja wszystko rozumiem i współczuję,ale np.takie teksty,że ktoś dużo *żre*to mnie po prostu śmieszą.Nie zwracaj w ogóle uwagi Kizi na te teksty,bo tylko niepotrzebnie się dołujesz.Kizi a ile masz lat...jeśli to nie tajemnica?Według mnie potrzebny Ci jest dobry endokrynolog.Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Margo jeśli jesteś optymistką to na pewno wszystko będzie dobrze.Złe myśli najlepiej powyrzucaj za okno.Przede wszystkim masz dla kogo żyć i to jest najważniejsze dla Ciebie.Pozdrawiam wszystkich:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ula-jestem juz po 50-tce-wiec wiek,tez moze sie przyczyniac do wagi ciala,tsh mi spadło prawie do minimum-teraz sie boje,że wpadne w nadczynnosc-musze kontrolowac tsh,zeby nie przedobrzyc,a na tezyczke najepsze jest calcium-tabletka na dzienWaga tez mi spada dzieki stabilnemu zazywaniu letroxsu. Margo-nie przejmuj sie operacja-tylko pamietaj,że do konca zycia musisz zazywac zastepczy hormon tarczycy-codziennie z zegarkiem w reku i badac tsh,żeby moc ustalac dawke tego hormonu...i co bardzo wazne*hormon nalezy brac na czczo-przynajmniej pół godziny przed posiłkiem,nie nalezy tabletki piopijac sokami,albo innymi napojami,tylko zwykla wodą,bo inaczej hormon nie bedzie działał.Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Kizi to jesteśmy w tym samym wieku. Jeśli już masz dobre tsh to z wagą też nie będzie żadnego problemu.Ja rano na czczo tabletkę popijam herbatką już od wielu lat i nic się nie dzieje najczęściej żurawinową.Kizi kiedy ostatnio robiłaś usg,albo scyntygrafię tarczycy?Margo daj jakiś znak,bo jestem ciekawa jak twoje samopoczucie..:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×