Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Powiększona śledziona


Gość beata

Rekomendowane odpowiedzi

Witam moja mama ma powiększoną śledzionę do 135mm trzustka i nerki bez zmian. Moja mama ma też anemię i wrzody żołądka. Mam pytanie czy ta powiększona śledziona oznacza raka?. Pragnę tez poinformować że moja babcia czyli mama mojej mamy zmarła ponieważ miała powiększone śledzionę i zachorowała na białaczkę. Więc jakie leczenie trzeba zastosować przy chorobie mojej mamy? I czy powiększenie śledziony do 135mm to coś bardzo poważnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledziona nie jest zbytnio powiększona. Normę zazwyczaj przyjmuje się jako 120 mm. Wątpie, żeby było to coś poważnego. Trzeba jednak wykonać szczegółowe badania krwi czyli morfologię z uwzględnieniem rozmazu krwi. Anemia też może być spowodowana powiększeniem śledziony lub zmianami typu białaczki. Najlepiej skonsultować się z hematologiem tym bardziej, że białaczki mają często podłoże genetyczne (rodzinne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Stwierdzono u mnie lekko powiększoną śledzionę - 128mm. Morfologia w porządku. Lekarz pierwszego kontaktu stwierdził że nie ma się czym przejmować. Stwierdził że może się to wiązać się z tym, że jestem honorowym krwiodawcą i oddając systematycznie krew śledziona może się powiększać próbując zregenerować niedobory krwi (czy jakoś tak, nie pamiętam dokładnie jak to ujął). Oddaję krew systematycznie od czterech lat i nigdy nie spotkałem się z taką tezą. Czy powiększenie śledziony może być spowodowane krwiodawstwem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość chirurg Tomasz Stawski

Wynik jest w zakresie normy. Norma to 120 mm, ale zawsze trzeba liczyć błąd aparaturowy w zakresie 10% normy czyli w takim przypadku plus-minus 12 mm. Nie ma powodu do obaw i niepotrzebnych rozważań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie dwa lata temu w 2013r usunieto mi sledzione z guzem 6cm (nowotwór hemangioperycytoma,po badaniu wycietego guza,)wczesniej dwa lata mialam powiekszona sledzione do 145mm NIE ZNALEZIONO PRZYCZYNY POWIEKSZENIA!,,a inny lekarz stwierdzil,ze wszystko ok,gdy guz mial ok 3cm,(nie widziaL przy usg)szok.diagnozowali mnie przed wycieciem jeszcze na inne choroby w tym bomblowice,zamiast zrobic badanie onkologiczne,mysleli,ze to torbiel,w najgorszym razie guz naczyniowy czyli tzw.nowotwor lagodny. Pomylili sie niestety. TO BARDZO RZADKI NOWOTWOR Z GRUPY ZŁOSLIWYCH.Usuwana SLEDZIONA byla laparoskopowo w warszawie w IH I T NA URSYNOWIE.LEKARZ SWIETNY CHIRURG DR.MISIAK. DZIS CZUJE SIE DOBRZE,JESTEM POD OPIEKA ONKOLOGA,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×